Tematygodnia - Wyspa Korfu w mitologii.

in #polish7 years ago (edited)

Korfu w mitologii - zobaczmy czego możemy się dowiedzieć o wyspie i jej nazwie przeszukując biblioteczne półki w poszukiwaniu legend i mitów.Korfu w mitologii

Korfu, starożytna Kerkyra (gr. Κέρκυρα = Kerkira, łac. Cercyra; wł. Corfu) (Korfu)

Wyspa Korfu jest wspomniana przez Homera w "Odysei" jako Scheria, słynna kraina zamieszkana przez lud zwany Feakami, lud umiłowany przez Bogów, znany z żeglarstwa i handlu. Według legendarnego Homera, Odyseusz, gdy uciekł od Kalipso i chciał wracać do domu, spotkał się z gniewem Posejdona, który zamienił jego statek w skałę. Odyseusz znalazł się na brzegu krainy ludu Feaków i był zmuszony szukać u nich pomocy. Na wyspie Scheria panował król Alkinoos (syn Posejdona), który miał córkę o imieniu Nausicaa. Nausikaa znalazła Odyseusza nad rzeką, gdzie poszła prać razem z niewolnicami. Odyseusz, zanim udał się w dalszą podróż do domu, gościł na wyspie i podziwiał jej uroki. Miejsce znalezienia Odyseusza przypisuje się miejscowości Paleokastritsa. Istnieje tam również skała, która rzekomo jest tą, w którą zamieniony został statek Odyseusza. Za tę pomoc Alkinoosa i jego lud spotkała straszliwa kara ze strony Posejdona, który zamienił wszystkich w skały. Według Homera, Korfu była więc ostatnim przystankiem w drodze Odyseusza na Itakę. Do dziś dnia lud zamieszkujący wyspę Korfu nazywa się Feakami. W krzyżówkach i greckich quizach telewizyjnych kilkakrotnie spotkałam się z pytaniem, jaką wyspę zamieszkują Feakowie.

Wiele lokali na wyspie nosi nazwy od imion bohaterów mitologii, np. Penelopa, Nausikaa, Odyseusz jakby na potwierdzenie informacji o Korfu w mitologii greckiej.

Korfu w mitologii
Paleokastritsa, w oddali widoczna jest skała przypominająca kształtem statek

Apoloniusz Rhodius w dziele "Argonauci" pisze, że wyspa Korfu była jednym z miejsc postoju Jazona i Argonautów w podróży po Złote Runo.

Jeśli chodzi o nazwę wyspy, istnieje wiele wersji.

W starożytności Korfu miała różne nazwy: Makris (gr. długi) ze względu na długość. Drepano (gr. sierp) ze wzgledu na podobieństwo do kształtu sierpu, narzedzia rolniczego. Scheria - w mitologii Demeter poprosiła Poseidona, żeby zatrzymał (schein) błota rzeki z przeciwnego wybrzeża kontynentalnego, aby wyspa się z nim nie połączyła.

Wyspa miała więc wiele nazw, aż do otrzymania tej, która istnieje do dzisiejszego dnia - Kerkyra. Kerkyra była nimfą, córką króla rzek Asoposa. Bóg Zeus pokochał piękną dziewczynę, uprowadził ją i zabrał na wyspę, którą nazwał jej imieniem. Z ich związku zrodził się syn, Feak, a od jego imienia nazwano lud zamieszkujący Kerkyrę Feakami. Do dziś dnia Korfu nazywa się "Wyspą Feaków".

Korfu w mitologii greckiej zajmuje szczególne miejsce. Opiewana tam jest nie tylko jej rajska naturalność, lecz także gościnność (philoksenia) i gotowość jej mieszkańców do niesienia pomocy.

Carle_van_Loo_-_Neptune_and_Amymone.jpg
Carle van Loo "Neptune and Amymone" - źródło Wikipedia

Wielu badaczy uważa, że mit nimfy Kerkyry etymologicznie związany jest ze słowem "szczyt" (koryphi), znajdującym się naprzeciwko cytadeli (fortu). Gdy pierwsi osadnicy zamieszkali na wyspie, były dwa wysokie wzgórza, pomiędzy którymi powstała osada, dzisiejsze miasto Korfu, "miasto wśród szczytów" (obrazek przewodni wpisu pokazuje starą mapę "miasta wśród szczytów"). Od słowa koryphi, powstało łacińskie słowo Korfu i pod tą nazwą wyspa jest znana poza granicami Grecji. Grecy bowiem, nadal nazywają wyspę Kerkyra. Istnieje także na wyspie imię żeńskie Kerkyra, jakby na potwierdzenie istnienie nimfy i księżniczki wyspy o tym imieniu.

Post pochodzi z mojego bloga osobistego https://www.greckibazarewy.pl/korfu-w-mitologii


Pierwotnie opublikowano na Grecki Bazar Ewy. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Wolę treści kulinarne, ale ten post też jest ciekawy - popstrykałęm komentarze przy okazji, żeby koci spamer spadł na koniec :-)

Haha... Dzięki :) Będą i kulinarne ;)

Fajny post, to co jak w Grecji zapytam o Korfu to nie będą wiedzieli o co chodzi?

Ci co znają obce języki albo są obeznani będą wiedzieli :) Ale dla Greków Korfu to Kerkyra, Grecja to Ellada, Stambuł to Konstantynopoli a nasza rzeka Wisła to Wistula ;)

Pamiętam tylko jak jest po grecku poczta - ταχυδρομείο :-)

Super! Byłeś w Grecji, uczyłeś się greckiego?

Kiedyś, dawno temu kilka miesięcy po Grecji się kręciłęm więc coś tam podłapałem ale po tylu latach niewiele z tego pamietam. Ta poczta mi jakoś zapadła w pamięć :-)

Tak to jest, jak się nie używa języka to się zapomina niestety. Może znowu przyjedziesz to sobie przypomnisz :)

A co? Zapraszasz? 😛

Wistula to koszule.

Koszule i nie tylko ;)

A nie było czasem kiedyś wódki o takiej nazwie, Wistula

Była i wódka i stare polskie kombajny zbożowe ;) Wistula (Vistula) to łacińska nazwa naszej rzeki Wisły, występuje także w języku angielskim.
Jest też dolina na Marsie o nazwie Vistula Valles - i znowu uczymy się czegoś nowego na Steemit :)

A żebyś wiedziała, dobre to jest, przez Steemit a raczej dzięki niemu i użytkownikom, dowiedziałam się już sporo nowych rzeczy.

Ja też :) I to na różne tematy...

Pomogę ci z obrazem. Google podpowiada, że to Neptune and Amymone autorstwa Charles André van Loo. Lepsza jakość chociażby w Wikimedia Commons na licencji Public Domain: link.

A sam wpis bardzo fajny!

Wielkie dzięki, poprawiłam, jest lepiej :)

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.greckibazarewy.pl/korfu-w-mitologii

Congratulations @grecki-bazar-ewy! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!