Fizyka Przyszłości: Nauka do 2100 roku, - czyli co nas czeka według Michio Kaku

in #polish6 years ago (edited)

IMG_20180512_095335.jpg

W postach, w których proponuję Wam książki do przeczytania wybieram pozycje, które moim zdaniem dobrze rozwijają wiedzę, której próżno szukać w szkołach, a która wspaniale wpływa na pojmowanie otaczającego świata. Dzisiejszy tytuł to jedna z książek, którą czytając pomyślałem: "Hmm, tego to się nie spodziewałem..."

Podróż do przyszłości

Tę książkę kupiłem ze względu na autora. Michio Kaku m.in. napisał bestseller "Hiperprzestrzeń - wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar", pozycja must have dla lubiących tematykę fizyki teoretycznej. Mi udało się dorwać oryginał, a niedawno wydano reedycję, ze względu na wysokie zainteresowanie.

Wracając do tematu. Autor w książce przedstawia swoją wizję przyszłości, zręcznie mieszając science-fiction z podstawami naukowymi i najnowszymi osiągnięciami nauki. W mojej ocenie wychodzi mu to bardzo dobrze, i ciężko podważyć niektóre najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

Michio Kaku pisząc ten tytuł wykonał potężną pracę bo musiał przejrzeć ogrom najnowszych prac naukowych, przemyśleć temat często na poziomie filozoficznym i połączyć to w logiczną całość na fundamentach niepodważalnej fizyki. Na końcu znajdziemy dział z zalecaną lekturą dodatkową.

Książka zawiera więc pewnego rodzaju prognozę na rozwój nauki w ciągu 100 lat. Co ważne, bardzo mocno podkreśla fakt, że 100 lat przy obecnym tempie rozwoju to czas, który może zamienić nas w Bogów. Znajdziemy prognozy dotyczące:

  • przyszłości komputerów - koniec prawa moore'a, wirtualne światy, odczytywanie myśli, życie w bajce,
  • przyszłości sztucznej inteligencji - czy czeka nas bunt maszyn? Systemy eksperckie, roboty pomocne w medycynie, człowieczeństwo, modele mózgu, świadomość..
  • przyszłości medycyny - przedłużanie życia, "handel" dobrymi genami, projektowanie dzieci
  • nanotechnologia - nazywana przeze mnie nową technologią, która wywraca do góry nogami myślenie o wynalazkach użytkowych, nanoroboty, era postkrzemowa w obliczeniach komputerowych
  • przyszłości energii - samochody elektryczne, energia z gwiazd, fuzja jądrowa
  • przyszłości podróży kosmicznych - wiele Steemian będzie zaintrygowanych tą częścią, bezczelnie nie opiszę zawartości ;)
  • przyszłości bogactwa - wzloty i upadki kapitalizmu, wpływ cyfryzacji na miejsca pracy
  • przyszłości ludzkości - czy staniemy się cywilizacją planetarną?


I w końcowym rozdziale smaczek - jeden dzień z życia w 2100 roku naszej ery.

Moje wrażenia?

Moja myśl po tej książce jest następująca:

Muszę zacząć dbać o swoje zdrowie. Nie tylko chcę to zobaczyć, ale jeśli dożyję jak najdalej do 2100 roku, może będę już żyć wiecznie.


Moje poprzednie rekomendacje książkowe:

Sort:  

Ja mam względem Michio Kaku takie ambiwalentne odczucia. Nie można mu odebrać zasług, promuje naukę podobnie jak Hawking, ale niektóre jego publikacje są hm... chyba zbyt sci-fi nawet dla osoby zafascynowanej rozwojem technologii :D

przyszłości podróży kosmicznych - wiele Steemian będzie zaintrygowanych tą częścią, bezczelnie nie opiszę zawartości ;)

Ale tym mnie zaintrygowałeś :) Trzeba będzie zaopatrzyć się w kolejną książkę ;)

Prawdopodobnie te nowsze książki :). Bo stare są spoko w moim odczuciu.

Na Discovery oglądałem jego filmy. Niektóre rzeczywiście są naukowe, ale niektóre to bajki na dobranoc.

Zastanawia mnie jedna rzecz - czy lektura tej książki nie powoduje wywrócenia do góry nogami postrzegania praw fizyki jakie wszyscy (mam nadzieję) dobrze znamy?

Nie, ponieważ wizje w niej snute są oparte na niej, a nie jej zaprzeczają. Mogą być zbyt wybujałe, ale nie można powiedzieć, że niemożliwe, przynajmniej przy obecnym stanie wiedzy.

Z podróżami kosmicznymi i Steem'em najbardziej kojarzy mi się prawdopodobny Mooning Steem'a :D
Zaintrygowałeś mnie opisem tej książki.Bardzo lubię fizykę teoretyczną więc chyba w najbliższym czasie będę zmuszony wydać trochę PLN ;)

Tylko, że tu masz bardziej w formie uproszczonej tę książkę więc jak lubisz fizykę teor. to może Cię nie zadowolić :) Nie ma tu za dużo fizyki stricte

Opowiastki sci-fi też goszczą na moich półkach więc mimo wszystko raczej się skuszę.Lekkie lektury też się przydają bo nie zawsze jest czas na coś poważniejszego co wymaga głębszego skupienia i przemyśleń :)

To co dla nas obecnie jest SF to dla ludzi za 100 czy 200 lat może będzie codziennościa.
Uwielbiam oglądać programy z udziałem Michio Kaku. Pozdrawiam.

Congratulationshttps://steemit.com/@rafalski ! You have completed some achievement on Steemit .
To support your work, I also upvoted your post!
Please upvote my post https://steemit.com/@steemnarrow too! Thanks for the support and lets help the Steemit community together!