Toulky Českem - Hora Říp

in #cesky6 years ago

Vítejte u dnešního toulání se Českem, v němž se dnes podíváme na horu Říp v Ústeckém kraji. Říp je památné místo české mytologie a historie. Podle pověsti sem přišel praotec Čech, přehlédl okolní krajinu a rozhodl se zde usadit.

  • Pokud se Vám tento příspěvek bude líbit, koukněte se také na můj osobní blog @cathlen


Zdroj: Wikimedia commons

Historie

Nápadná vyvýšenina upoutala pozornost lidí. Původ sahá až do doby bronzové. Podle legendy, kterou zaznamenal Kosmas, je právě Hora Říp místem, kam přišel Praotec Čech s prvními Slovany. Ti podle vědeckých poznatků přišli na naše území již kolem 6. století n. l.


Zdroj: horarip.cz

„Již si nebudeme stýskati, neboť jsme našli kraj, kde zůstaneme a sídla zarazíme. Vizte, to je ta země, kterou jste hledali. Často jsem vám o ní mluvil a sliboval, že vás do ní uvedu. To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. Na všem budeme míti hojnost, a bude nám dobrou obranou proti nepřátelům. Hle, země po vaší vůli! Jen jména nemá; rozvažte, jakým jménem by měla býti jmenována.“

Na vrcholu hory se nachází románská rotunda sv. Jiří, která patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku. Původně kostelík, který byl po bitvě u Chlumce knížetem Soběslavem I. opraven a rozšířen o západní kruhovou věž. Je fakt, že rotunda nebyla původně vysvěcena sv. Jiří, ale sv. Vojtěchovi. Až v 16. Století došlo vysvěcení rotundy ve jménu sv. Jiří, patrona Přemyslovců.


Zdroj: horarip.eu

Zajímavosti

• Hora a rotunda je zapsána mezi národní kulturní památky.
• Traduje se, že každý právoplatný Čech by měl aspoň jednou za život na tuto horu vystoupit.
• Roku 1868 zde byl vyzvednut a do Prahy slavnostně dopraven jeden ze základních kamenů Národního divadla.
• Na úpatí Řípu vyvěrají tři prameny, z nichž ten východní je odjakživa považován za léčivý.

Popis

Na úplně rovině vidíte snad jeden jediný kopeček. Tím kopečkem je právě krásná hora Říp. Má sice asi jenom 450 metrů, ale příroda a výhled z hory je překrásný. Na severozápadě je možné vidět Milešovku a Lovosice. Na severovýchodě lze vidět malinkou vesničku Krabčice. Na severu je masiv Krušných hor. Na jihovýchodě – no, nic moc zajímavého a na východě naleznete elektrárnu Mělník a kopce Kokořínska.

Na vrcholu lze nalézt románskou rotundu. Ta je tvořena ze tří částí. Střed tvoří kruhová loď, k níž se připojuje poloválcová apsida a na druhé straně štíhlá válcová věž. Apsida je půlkruhová či podkovovitá oltářní nika zaklenutá konchou, vzniklá v římské antické architektuře a používaná především v románské a románsko-gotické architektuře.


Zdroj: Wikimedia commons

Vlastní postřehy

Na hoře Říp jsem již jednou byla, tzn. splnila jsem povinnost právoplatného Čecha. Sice to bylo kdysi dávno a už si toho moc nepamatuji, krom strašně dlouhého kopce nahoru. Ale byla jsem tam!!! Co si ale docela dobře vybavuji, je právě Rotunda sv. Jiří. Byla opravdu krásná. Aspoň z vnějšku. Uvnitř byla strašná zima! A výhled opravdu stojí za tu námahu tam dojít.

Ohledně legendy. Sice se tato legenda učí ve škole, ale když zvládnete narazit na zábavného dějepisáře, který vám řekne, že se Praotci Čehovi už prostě dál nechtělo jít, a jelikož kolem byly samé vinice apod., již byl značně opilý a dál prostě bohužel nedošel. Kdyby tam prostě nezůstal, třeba taky mohl dojít až k moři a nemuseli bychom utrácet pak tolik peněz za tu cestu k moři. No, takto jsem se například já naučila historii Praotce Čecha.

A co vy? Taky nějaké super vzpomínky na dějepisáře?

Připojte se k nám také příště, kdy se podíváme do Karlových Varů.

Zdroje:
https://cs.wikisource.org/wiki/Star%C3%A9_pov%C4%9Bsti_%C4%8Desk%C3%A9/O_%C4%8Cechovi

Sort:  

Já sám jsem bývalý dějepisář... Mám vzpomínky na žáky. Někteří byli fakt originální.
Teď jsem si zrovna vzpomněl na jednoho s nebývale logickým mozkem. Uvažoval asi takto (hypotetické situace):
"Co víš o Praotci Čechovi?"
"Nic. A jsem si jist, že jsem dal správnou odpověď."

Jinak k matérii článku. Všichni historici se shodnou, že u nás Slované byli nejpozději k roku 550.
Ale kdy k nám přišli? Většina tvrdí, že mezi lety 450 až 550. Minimálně ve třech velkých vlnách.
První vlna je primitivní, nezná ani hrnčířský kruh, pravděpodobně přichází z východu.
Druhá vlna likviduje tu první, vypálená hradiště, nepohřbení mrtví. Pravděpodobně jsou to Slované, kteří nějakou dobu žili na byzantském území a něco se tam naučili... Pak byli vyhnáni. Hrnčířský kruh znají.
Třetí vlna ničí tu druhou. Zase vypálená hradiště... Jejich keramika zase vzniká v ruce, jsou primitivnější. Ale to už je skoro Sámova doba, tlačí se sem i Avaři...
Takhle by se ale daly převyprávět celé naše dějiny...

Děkuji za poznámku :) Ano, pamatuji si, že jsme se dějiny učili jinak na základní škole, jinak na střední. Takže jsem vzala to, co jsem se prostě někdy učila. Je pravda, že čím starší dějiny, tím je problém určit přesnost, což mě vyhovuje více, než novodobé dějiny.... kdy když řeknete nesmysl, tak vám ještě babičky či i rodiče vynadají, jak to, že to nevíte - vždyť to byla jejich doba!!! Ne naše, pro nás mladší generaci to jsou prostě dějiny, ne současnost :)

Ale každopádně ještě jednou děkuji za poznámku, třeba díky mým příspěvkům se naučím další zajímavosti z naší historie :)

Mám kolegu, která se zaky hodně zajímá o historii a má fotografickou paměť. Obdivuji každého, kdo si pamatuje ta data a kdy se co stalo. Přiznám se, že mě zajímal více zeměpis, ale ono to vlastně spolu souvisí :-)

Tak já s daty neměla až tak velké problémy (ano, fotografická paměť tomu jistě hodně pomohla) :D Ale zase mě nikdy nešly ty souvislosti - politické například ve 20. století. To pro mě bylo utrpení :( Taky jsem měla vždy radši zeměpis - ale v tom dějepise konkrétně skoro žádný nebyl....

To je pravda. V dějepisu moc zeměpisu nebylo, ale teď jsi mi připomněla, jak se mi podařilo dostat jedničku za zeměpis v hodině hudební výchovy :D

Já ještě musím tuto povinnost právoplatného Čecha splnit. Jestli to vyjde, tak příští rok bych tam měl dorazit ,-) A dějepisáře jsme měli ve škole opravdu tragického. Takový uspavač hadů, takže z jeho hodin si jen pamatuji to, jak se mi klížila víčka :-/

Určitě, stojí to tam zajít - za hezkého počasí ale.
Jo, taky jsem takové měla, až na jeden rok, to aspoň byla zábava. --> nutná maturita z dějepisu mi v tomto ohledu lásku k dějepisu taky moc nepřidala :D Ale zámky, hrady, celkově památky mám ráda :)

Já mám taky rád historii, ale zajímavější mi vždy přišly světové dějiny ,-)

Já měla ráda cokoliv do roku 1848 - pak už jsem přežila leda světové války... ta politika... No většinou my holky nemáme rády tyto dějiny - samá politika apod. :)

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by CathlenCZ from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews/crimsonclad, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows and creating a social network. Please find us in the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP. Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Pěkný článek a líbí se mi, že tady jsou i fotky. Taky se je budu muset naučit přidávat :-)

Sama jsem měla učitele a ještě teď se občas ptám, když si nejsem jistá :D a pak si otevřu jeden příspěvek a raději dělám ctrl c a v :D

Jasně. Je fajn, že tady jsou takoví lidé :-)

Souhlasím :) Sice v tom sama ještě neumím úplně chodit, ale kdyžtak ráda pomůžu, kdyby byl zájem ;)

Děkuji :-) Určitě si rád nechám poradit, i když je tady toho pro mě hodně nového, tak si to musím několikrát zopakovat :-D