Kanalogická dobrodružství

in #cesky4 years ago

P1120619.JPG

Vědní discilpína se nerodí přes noc, ale vzniká postupně. Spolu se svými metodami. A když už jsem u toho rození, tak ji nutně doprovázejí i porodní bolesti, slepé uličky, omyly... Ale štěstí přeje teoreticky připraveným.

A protože jsem pevnější v kramflecích při sbírání mincí, beru si vzory odtamtud, respektive i z numismatiky. Jak tedy tvořit sbírku mincí? To je naprosto individuální... V zásadě jsou možné dva základení modely.

Na světě je asi 200 samostatných států. Státní měna patří k téměř povinným atributům státní suverenity. Takže je možné utvořit sbírku všech platných mincí světa. Třeba k roku 2020... Nebo 1960 například... Některé státy už nemají mince. Jen bankovky. Patří bankovky do sbírky mincí? To je naprosto individuální rozhodnutí. I když notafilie, sběratelství bankovek, přísně vzato, je zcela zvláštní sběratelská disciplína... Tak to je první model mincovního sběratelství.

Daleko častější je ale sbírat mince jedné země (území). Všechny panovníky, všechny typy, mincovny, mincmistry, ročníky... Ale taková sbírka není v lidských silách. Ani největší světové institucionální sbírky(nejčastěji při muzejích) nemohou být nikdy kompletní. Vytvořit sbírku Svaté Říše římské národa německého 800 - 1800... Do toho se snad není možné ani pustit! Soukoromí sběratelé svůj záběr většinou ještě omezují. Sbírají zpravidla jen určité období. Třeby Čechy v období denárovém, grošovém, tolarovém... To je druhý model.

Ale sběratelé si často utvářejí úplně zvláštní sběratelské plány. Mince obléhací, dobové padělky... Já, jelikož jsem magor, sbírám rakouské Habsburky období tolarovéro až korunového, tedy cca 1526 - 1918. Což taky není v lidských silách... Myslím trochu na svého syna, že by mohl pokračovat. Pak na jeho syna a zas jeho syna... Je to nesmyslné, ale napadá mě to. I když nemůžu určovat, co koho bude bavit a už vůbec ne po své vlastní smrti.

No a samozřejmě každý sběratel čehokoliv má ve sbírce i něco, co tam přisně vzato nepatří, ale prostě se mu to líbí... Já třeba mám konvenční Bavorsko 2.poloviny 18.století a první poloviny 19.století. Ta konvence, smlouva, spočívala v tom, že Habsburské země i Bavorsko měly stejný mincovní systém, ale s jinými vyobrazeními. Lichtenštejnsko mělo totéž po roce 1892. Asi jako dnešní Británie, kde obíhají mince skotské, anglické, welšské, severoirské, mannské... Ale to se odchyluji od tématu. No a zařadit či nezařadit městské a šlechtické ražby?

Ale zpátky ke kanálům. Naznačil jsem, že je možné navštěvovat města po všech vlastech českých, vizsegrádských, nebo evropských, nebo světových.... A fotit krásné kanály. Pak je ale také možné doslova prolézat jedno město, pídit se a pátrat po všech kanálech v něm, zejména po těch starých až starobylých.

A já tentokrát zkusil metodu druhou. Tohle je libeňský kanálový poklop. Jak může být starý? Velká Praha vznikla v roce 1922. Ale Libeň byla přivtělena už v roce 1901 jako její osmá městská část. Přičemž jako samostatné město existovala v letech 1898 - 1901. Kanál by tedy měl být datován právě do let 1898 - 1901. Ale jisté to není. I bohatá průmyslová vesnice Libeň mohla mít svoje kanály už dříve. Na kanálu je přeci opis "Obec Libeň". A velká zásoba vyrobených kanálových poklopů se mohla používat dlouho po roce 1898, respektive 1901... To bych musel někde nastudovat.

Nicméně, předpokládám, že @petrvl bydlí přímo v Libni. Našel bys tam někde takový podobný kanál, jaký jsem já vyfotografoval? Mě to práci nedalo. On je totiž přímo před mojí školní budovou... A škola byla slavnostně otevřena 27. 12. 1895. Kapacitně ale nestačila a vzápětí se začala rozšiřovat o další patro, kapli, tělocvičnu, další budovu. To všechno ještě před I.sv.válkou. Tehdy se tam asi ocitl i tento poklop...

Takže mohu důvodně předpokádat, že svoje poklopy měla i další Praze blízká města - Královské Vinohrady, Karlín, Nusle, Smíchov, Holešovice, Bubny.... Tudíž se budu dívat. Ne, že bych propátrával jednotlivé čtvti ulici po ulici. Takový magor zas nejsem. Ale když tam budu mít zrovna cestu, tak se pořádně rozhlédnu a půjdu se podívat do míst, která vypadají hodně původně...

Takže laskavý hiveán se má na co těšit! Jenomže... Vzácný, řídký, raritní kanál nemusí být ještě hezký. Mnou zobrazený tedy není. Je to naprosto funkční věc, bez nějakých reprezentativních ambicí. Takže budu současně rozvíjet obě metody. Fotit krásné kanály všude, kam se podívám a pátrat v Praze po těch starých.
krakia.png

Sort:  

Zrovna jsem si kladl otázku, podle jakého systému sbírat a katalogizovat. Nejspíš budu "své kanály" řadit podle výrobce.
A jen tak mimochodem. Někde se tu potuluje poklop z Wroclavi (pěkný erb) od @mespanta a jeden z Katowic (také s erbem) od @sk1920 :-)

IMGP5075c.jpg

no nekde je... a taky na nem je cesky lev :)

Díky za vyhledání :-)

Kanalogie je zajímavá věda. Řekl bych, že i pomáhá šířit slávu českého rybníčku v zahraničí.
Cimrman by měl radost.

!BEER

Přes poklopy ku hvězdám! Vzhůru na měsíc!


Hey @krakonos, here is a little bit of BEER from @jjprac for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking your BEER.