Třeba o gladiátorech...

in #cesky3 years ago

Prakticky každý večer synovi před usnutím něco vyprávím. Pohádky nás celkem nebaví. Tak mu vykládám vybrané kapitoly z dějin lidstva. Nechtěl bych být jednou v kůži synova dějapisáře, nebo dějepisářky...

Že pro syna je moje vyrávění nové, chápu. Ale občas zjišťuji, že ani má choť neví, která bije. Tak sem zkusím jednu takovou kapitolku zařadit. Co kdyby někdo z případných čtenářů o dějepisu nedával pozor, nebo paní byla paní učitelka nemocná a pak honila čas a na všechno se nedostalo...

Gladiátoři. Gladius byl celkem krátký, bodný římský meč. Nebudu teď rozebírat, proč krátký a proč bodný. Gladiátor je tedy bojovníkem s mečem. Šermířem, chcete-li.

A poprvé vystupoval na pohřbech. Byl součástí obřadu, byl náboženskou obětí. K poctě zemřelého. Aby se pozůstalá rodina nechala vidět... Nejspíš etruská tradice. Nebo taky ne...

První gladiátorský zápas u pohřební hranice nebožtíkovy máme doložen k roku 264 př.n.l. Utkaly se tu na život a na smrt tři dvojice gladiátorů. Přihlížela jen truchlící rodina a přátelé.

A pak nám náhle munera (tak sami Římané zápasům říkali) mění tvář... Čím dále je to o tom ukázat, že pozůstalá rodina na to má. Přichází více a více čumilů z ulice. Přicházejí se bavit, nikoliv uctít zemřelého a vyjádřit soustrast.

Ve městě Pollentia (dnešní Polenza) lid (lůza) brání pohřbu vysokého úředníka, dokud jeho příbuzní nezpalatí munera... A bylo už jen otázkou času, kdy někoho napadne pořádat tuto krvavou podívanou bez souvislosti s pohřebním obřadem.

Ten okamžik nastal v roce 105 před Kristem. A nápad dostali dva úřadující konzulové. Řím zrovna dostával zle přes prsty od Kimbrů a Teutonů. A konzulové chtěli podpořit římskou zmužilost. Dát Římanům příklad, jak se bojuje a jak se umírá... Byli povolání gladiátoři.

Pro jedny se stala munera zdrojem sebepropagace, pro druhé byznysem. Pro římský lid hlavní zábavou. A pro nešťstné protagonisty celým životem...

Kam byli gladiátoři povoláni? Munera mohla být pořádána prakticky kdekoliv. Na náměstí, pod kopcem, v divadle... Nejčastěji se stavěly prozatimní dřevěné tribuny. Které občas spadly. I s diváky. Tacitus popisuje zřícení tribuny ve městě Fideny někdy před koncem 1.století po Kristu. Údajně to byl nejhorší případ tohoto druhu. Prý tam zahynulo na 50.000 osob. Chtěli vidět krev, tak ji prolili sami. Tacitus přirovnává událost k prohrané bitve... Ale těch tribun spadlo víc.

Pořadatelé muner se dokone museli začít proti pádu tribuny pojišťovat... A vznikly i stavební a bezpečnostní předpisy. Ale řešením byly až propracované kamenné amfiteátry. Nejslavnější bylo římské Colosseum. Jeden z prvních byl postaveno v Pompeích... Ale na oblastech se dále stavěly dřevěné prozatimní tribuny.

Dostávám se postupně k protagonistům zápasů. O štvanicích se bavit nebudeme. I když jejich vinou byly některé šelmy v dosahu Říma vyhubeny a s exotickými zvířaty se do Říma zřejmě dostaly i exotické nemoci...

Typický gladiátor byl otrok, nejčastěji válečný zajatec. Něco málo byli odsouzení zločinci. A postupně přibývali autocratés. Dobrovolníci. Kteří se za úplatu stávali dočasnými otroky. Mohli svůj závazek kdykoliv zrušit. Pak ovšem platili smluvní pokutu.

Mezi gladiátory byly i ženy. Až císař Septimus Severus ženské gladiátorky kolem roku 200 po Kristu zakázal...

Gladiátoři bývali špičkově krmeni i cvičeni. Lékařská a fyzioterapeutická péče o ně byla příkladná... Ale výcvik a podmínky, v jakých byli chováni, nic moc. Někteři si své práce užívali. Většina si zvykla, co měla taky dělat... Nebyly ale mezi nimi řídké ani sebevraždy. A občas dezerce a povstání.

Bojovalo se většinou od dopoledne. Boj začínal pompou. Slavnostním nástupem toho dne bojujících gladiátorů. Diváci byli vpuštěni jen ve slavnostním oděvu. Dress code byl přísný. Vpředu šlechta a hodnostáři, úplně vzadu chudina a ženy ještě za nimi. Dál od mužských těl.

Gladiátoři zprvu bojovali v tom, v čem byli zajati. Každý národ v něčem jiném. Z toho se vyvinuly gladiátorské typy - dimachaerus se dvěma dýkami, eques na koni, essedarius na voze, gal, murmillus a thrák, všechno bojovníci s různými meči a různými štíty v různém brnění. Populární byl retiarius se sítí a trojzubcem, řidší laquearius s lasem, krátkým kopím a dýkou. Veles byl oštěpař a stejně jako sagittarius, lučištník, se uplatňoval spíše při skupinových vystoupeních. Nebo tomu mám říkat masové vraždy?

Munera zahajovali paegnariové. Bojovali obušky a biči. Pak přišli lusorikové. Ti také nebojovali na život a na smrt. Měli jen dřevěné, případně tupé zbraně. Diváci je brali tak, jak se dnes berou předzápasy žáků a dorostenců... Až po nich dostala podívaná grády...

V různých dobách se uplatňovaly i různé výstřelky. Třeba andabates, gladiátor v přílbě, přes kterou neviděl a bojoval podle zvuku, citu a náhody...

Populární byla i masová předsatvení... Například naumachie, námořní bitvy. V té největší na Fucidském jezeře za časů koktavého a kulhavého caesara Claudia, dobyvatele Británie, se utkalo 19.000 bojovníků... I Colosseum bylo zprvu možné naplnit vodou.

Zdá se, že asi jen desetina soubojů končila smrtí. Ne, že by to bylo málo... Divá zvěř a výjimečně i gladiátoři bývali použiti i k popravám odsouzených...

Někteří gladiátoři si vysloužili až čtyři dřevěné meče, tedy svobodu. A pořád se vraceli. Boj se stal jejich životem. Jiní odešli včas. V aréně byli proti sobě pokud možno stavěni rovnocenní protivníci. Takže remízou končila po dlouhém vyrovnaném boji snad pětina soubojů. Ale většina se důchodu nedožila.

Postavení gladiátora bylo nízké. Nicméně zatímco u nás je někdo udatný jako lev, v Římě se říkalo jako gladiátor. Byly to sportovní hvězdy. Na jednu stranu opovrhované.

A touhle dobou už mi syn většinou spí. Tak jen rychlý závěr. Někteří císaři hry nemilovali a snažili se je omezovat. Jiní je naopak podporovali... Čtyři z císařů dokonce osobně "bojovali" v aréně. Byly to ale jen mistrovské inscenace.

Konec her nastal v roce 404 pro Kristu. Maloasijský mnich Telemachos se vrhl do arény a přesvědčoval gladiátory, pro lásku Boží, aby zanechali boje. Ale diváci jej ukamenovali... Nicméně císař Honorius další munera pro celou říši jako reakci na smrt zbožného mnicha zakázal... Na nějakou dobu zůstaly jen ty štvanice. Ale Říše už mlela z posledního. Jestli se někde dál pořádaly hry pokoutně, nevím. Co se stalo s již vycvičenými gladiátory, také nevím.

Já nejsem specialista na římské dějiny. Tohle si jen tak mimoděk pamatuji. Kdyby to někoho nějak obohatilo...

krakia.png

Sort:  

Obohatilo, si piš.!BEER


Hey @krakonos, here is a little bit of BEER from @zirky for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking your BEER.

Skvělý večerníček :-)
!BEER
!WINE


Cheers, @bucipuci You Successfully Shared 0.100 WINE With @krakonos.
You Earned 0.100 WINE As Curation Reward.
You Utilized 2/3 Successful Calls.

wine-greeting


WINE Current Market Price : 1.100 HIVE


Hey @krakonos, here is a little bit of BEER from @bucipuci for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking your BEER.

Rád jsem se poučil.

!BEER
!WINE

!WINE


Cheers, @pavelsku You Successfully Shared 0.100 WINE With @krakonos.
You Earned 0.100 WINE As Curation Reward.
You Utilized 1/3 Successful Calls.

wine-greeting


WINE Current Market Price : 1.100 HIVE

!BEER !WINE


Cheers, @hairyfairy You Successfully Shared 0.100 WINE With @krakonos.
You Earned 0.100 WINE As Curation Reward.
You Utilized 1/3 Successful Calls.

wine-greeting


WINE Current Market Price : 1.100 HIVE


Hey @krakonos, here is a little bit of BEER from @hairyfairy for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking your BEER.