Mrkev a otevřené dveře

in #cesky3 years ago (edited)

Kdysi jsem tu popisoval ve svých článcích fungování bitcoinu. To byl však ještě tehdy jednoduchej a skoro pro mě řečeno to bylo tehdy před segwitem.

A protože segwit byl takovým milníkem tehdy na kterém došlo k hardforku a vzniku všech těch obskurdních kopií jako Bitcoin cash, Bitcoin gold a podobně, tak dnes je tu po 4 letech další milník, který se jmenuje taproot. A protože se taproot schvaluje jako softfork tak ho můžete sledovat. Momentálně běží druhé kolo onoho schvalování a možnost ho schválit máme dalších cca 1900 blocích tedy máme na to asi dalších 19 tisíc minut :) Nebo jsme měli v době kdy píšu tyhle řádky.
Jeho schvalování můžete sledovat třeba na této stránce: https://taproot.watch
Pokud červenej bar z pravé strany překročí 90% hranici tak je jasné že ho v tomhle kole neschválíme.

Takže co že to ta mrkev je?

Na to abych si mohl na tuhle otázku sám sobě odpovědět tak jsme přečetl několik článků a stejně skončil u tohohle videa kde jeden z vývojářů bitcoinového protokolu vysvětluje svůj pohled na věc.

A protože mi to stále není jasné tak jsem ještě koukal na tohle video s mým oblíbencem.

No a protože mi to stále ještě nebylo jasné tak jsem tu a tam ještě diskutoval a četl další články v podstatě se stejnejma informacema.

Takže já se to nějak pokusím shrnout co že nám ta mrkev přinese. Tak nějak po svém páč nejsem ani expert na kryptografii a ani na bitcoinovej protokol. Řekněme že jsem třeba více pokročilý uživatel. :)

Pokud máte mezery a vůbec netušíte k čemu je podpisový klíč a jak vypadá tak by bylo asi dobré to před dalším čtením nastudovat neb nevím nakolik další řádky pro vás budou přínosné.

O co tedy jde?

V zásadě se jedná o změnu podpisového protokolu (algoritmu) v bitcoinovém blockchainu. Satoshi totiž použil protokol, který se nazývá Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA). Už v té době bylo jasné že existují lepší řešení jako jsou Schnorrovy podpisy. Jenže pan vynálezce těchto podpisů si je nechal patentovat v roce 1989. A je snad každému jasné že do otevřeného protokolu nemůžete vložit něco co je patentované. Patenty na tyto podpisy vypršely po dvaceti letech tedy v roce 2019. A je tedy dnes možné je volně používat.

Rozvádět to že samotný taproot jsou vlastně tři separátní návrhy a že tomu předcházeli některé další návrhy aby mohl být taproot implementován se mi moc nechce, neb nejsem takový odborník a je to spíše technická věc.

První věc je tedy to že taproot bude používat místo ECDSA Schnorra. Jednoduché vysvětlení je že s ECDSA se nedají provádět jednoduché matematické operace jako je třeba sčítání, kdežto se Schnorrem jo. To nám dává možnost používat v bitcoinovém protokolu takzvané agregované podpisy. Tedy jednoduše řečeno musí se podepsat všichni aby to platilo. Stejně jako třeba všichni klíčníci musí být u toho aby se odemkli české korunovační klenoty.

Druhá věc je to, že taproot přinese obrovskou dávku anonymity tedy privátnosti. Na příkladu s českými korunovačními klenoty se to dá hezky ukázat. Protože předchůdce taprootu je MAST (Merkelized Abstract Syntax Tree) tak víme že se jednotlivé podpisy dají schovat a nikdo neví kdo jsou jednotliví podepisovatelé. V příkladu s klenoty by to bylo jako kdyby jsme věděli, že oněch sedm klíčů existuje, ale nevěděli jsme kdo je vlastní. Do té doby než bude schválen taproot však česká veřejnost má kameru (v našem případě bitcoinový blockchain) namířenu na dveře se sedmi zámky. A tak pokud v dnešní době by se oni klíčníci domluvili na otevření dveří tak všichni budou vědět díky té kameře kdo ty dveře otevřel. :)

Budoucí schválený taproot však udělá něco co se nazývá Tweaked public key. Jednoduše ukreje ony klíčníky do jednotného podpisu z kterého na rozdíl od MAST se nedá vyčíst kdo? co? bylo potřeba k odemknutí tech dveří. V našem příkladu si tedy představte zloděje který jde někam něco uloupit a místo obrazu z kamery který je vysílán strážnému (tedy celé české veřejnosti) pošle smyčku videa se zavřenými dveřmi. Poté uloupí klenoty a někam zmizí. Cestou po sobě zahladí stopy takže zařízení které vysílalo stále obraz zamčených dveří si vezme sebou a náš strážce už jen bude čučet na drát protože celou dobu viděl zavřené dveře a jakmile se transakce provedla tak vidí otevřené dveře, ale vůbec netuší kdo je otevřel a kam si to ty klenoty odnesl. Tady tedy trochu přirovnání k českým klenotům pokulhává, protože pokud by to mělo být správně tak každý blok v blockchainu vlastně obsahuje několik transakcí a každá ta transakce ale představuje nějaké takové dveře k českým klenotům.

Takže pokud by náš příběh měl pokračovat správně, tak česká veřejnost po použití taprootu může být stále v klidu protože ví, že se dívá na nové zamčené dveře kde jsou ukryty české klenoty. Jen pro ní hold zůstane záhadou kdo jsou oni klíčníci, a proč přemístili korunovační klenoty do nové korunovační místnosti. A hlavně jak že to udělali.

Otevřené dveře

A tady se dostáváme zatím do říše fantazie, která teprve čeká na svoji implementaci. Vyprávění o českých klenotech jsme opustili ve chvíli kdy se celá česká veřejnost ptá na to jak že to ti klíčníci udělali. A ano fantazii se meze nekladou takže si každý obyvatel malého státečku vymýšlí vlastní příklad jak by se to dalo udělat. A ano to jsou ty otevřené dveře.

Taproot zkrátka umožňuje díky zatím jednoduchých "chytrým smlouvám" rozšířit tyto smlouvy o nepřeberné množství kombinací.

A já bych se rád dostal k tomu co už nějaký čas tvrdím. Není podstatné kolik bitcoin stojí ale to že ho máte. Taproot v zásadě otevírá možnosti pro další softforky které dozajista přinesou možnosti jak používat bitcoin aniž by jste ho museli někam poslat. Moje představa v tomto případě je v zásadě jednoduchá a ta spočívá vtom že mezi začátkem transakce a zapsáním transakce může bejt jakýkoliv protokol nebo cokoliv. Obrazně by se to mohlo třeba popsat tak že aby jste onen 1BTC mohli poslat na jinou adresu musíte ale nejdříve třeba obletět svět nebo postavit dům či mrakodrap. A až své dílo dokončíte tak se teprve transakce provede... :)
Tedy můžete začít posílat svůj 1 BTC a transakce se zapíše do blockchanu třeba o 10 let později. :)

Co to celé přinese v kombinaci s LN (lightning network) nebo atomic swapem a podobně se jistě brzo dozvíme. :)

PS pro @krakonos : na ty videa se nekoukej, ale doufám že můj krkolomnej příklad s klíči a korunovačními klenoty bude jasnej i tobě :)


poznámka pod čarou: první řádek článku jsem začal psát ve tři odpoledne teď už bude skoro jedenáct a já mezi tím skoro nic jiného nedělal než se zabýval taprootem, aspoň vidíte jak dlouho mi občas trvá napsat nějaký článek... a to, že bych ho mohl několikrát ještě přepsat aby byl češtinsky hezčí a celkově srozumitelnější už snad po mě ani nemůžete chtít... :)

Sort:  

Congratulations @petrvl! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 15000 HP as payout for your posts and comments.
Your next payout target is 16000 HP.
The unit is Hive Power equivalent because your rewards can be split into HP and HBD

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Day - June 1st 2021 - Hive Power Delegation
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Ďakujem za objasnenie. Toto som potreboval <3

to jsem rád, je to sice trochu zjednodušené, ale článků o taprootu kde je bob a alice je dost :)

tu část "otevřené dveře" jsem tam přidal protože moje fantazie ohledně toho je celke mdivoká :) ale už dnes s pomocí budoucího taprootu, atomic swapů a LN se dá dosáhnout celkem rozsáhlých systémů na kterých múže v podstatě běžet cokoliv a pořád to bude mít security level bitcoinovej mainet a s taprootem anonimitu jako má třeba monero :)

asi ještě napíšu pár článků k tomu jestli bude čas :)

Jasně, máme jíst víc mrkve, abychom vůbec mohli mňoukat! Mňau!