Smutné panoptikum

in #cesky4 years ago (edited)

Tak si nějak nemůžu pomoc, ale některé věci už mi hlava prostě nebere. Stačí se podívat kdekoliv od sociálních sítí až po vývěsní tabule. Jako ilustraci toho všeho mi padla do oka tahle fotka. Moc jsem se u ní nasmál. Chvíli mi trvalo najít o co se jedná... a bylo to vysazování perlorodek do Malše ze dne 26.8.2020. Ono ani není podstatné o jakou akci se jednalo, ale o to co na té fotce vidíte. Kdyby jste k tomu potřebovali souvyslost tak by se hodil třeba tenhle titulek "Za úterý přibylo v ČR 367 případů covidu. Jde o třetí nejvyšší nárůst".

Ta fotka je samo sebou vtipná sama o sobě a nepotřebuje k tomu na pozadí pandemii. Ona přeci probíhá volební kampaň na to by člověk neměl zapomínat. Ale z celé té fotky lze snad pochválit jen paní novinářku co drží mikrofon s logem CD (ceská televize;-). Když se nad tím člověk zamyslí tak je to celkem vtipné. Předseda vlády patří mezi ty důležité lidi ve státě a jeho bezpečnost by měla být řádně zajištěna. A paní z CD si teda řekla že pana premiéra nezklame a roušku si nechá.

O tom že ve světě existuje početná antirouškařská skupina netřeba hovořit. A i kdyby jsme tuhle skupinu vyřadil tak tu existuje ještě větší skupina lidí co je nespokojena s vládou/vládami. A tahle skupina provozuje něco co pochází ze Švejkovských kořenů. Vymýšlejí jak věci obejít. Třeba paní co na FB prodává anti-roušky ze silonek, které vás neochrání, ale bude se vám super dýchat. Ale to je jen pár střípků z mozaiky.

vsufka - budou se roušky po skončení pandemie používat jako modní doplněk?

Já nejsem odborník na danou problematiku, nemám vystudovanou medicínu natož virologii, ale po pravdě si názor na věci dělám rád sám. @krakons v jedné jednom komentáři zmínil že obavami nikomu nepomůže. S tímto tvrzením bych si dovolil nesouhlasit. Protože právě obavy a strach jsou při pandemii nejlepší prevence. Prevence, která Vám zabrání jít na párty nebo zakalit s přáteli a nebo i Vás donutí nosit roušku a dezinfikovat si ruce.
Co se týče té části Krakonošova komentáře o počtech mrtvých, tak ano je to ten černější scénář, který se může celkem lehce naplnit pokud si nedáme pozor. Asi by stálo za to se kouknout do historie. Jako příklad nám může posloužit jedna z největších pandemií lidstva.

Španělská chřípka byla velice smrtelnou pandemií, která trvala skoro dva roky. I když se u ní jedná o jiný vir (H1N1-je vám to povědomé?) tak se zní dá celkem obstojně odvodit co a jak se posvětě dělo a proč. I když výzkumy kolem ní i po 100 letech pokračují, tak není úplně jisté proč odezněla a nebo odkud přišla. Dokonce i čísla z té doby nejsou úplně jasná a to můžeme přičítat právě na vrub první světové válce, kdy vlády záměrně o nemoci nemluvili a nebo šířili desinformace. Dost mi to připomíná dnešní dobu, když se kouknu do konspiračního světa internetu. Na Španělskou chřípku tehdy umřelo mezi 17-100 miliony lidí při tehdejší světové populaci o počtu 1.8 miliardy lidí.

Dnešní pandemie údajně přichází s druhou vlnou, Španělská chřipka měla 4 vlny a počet mrtvých dnes se pomalu blíží k jednomu milionu lidí. Druhá vlna tehdy byla velice smrtící. Když vezmeme v úvahu naši dnešní medicínu a technologii tak se dá odhadnout, že před sto lety by tenhle dnešní vir možná byl ještě hustší.

Vše co jsem si kolem Covidu od jara přečetl mě jen uvádí v přesvědčení, že naší hlavní prioritou je zabránit šíření co se dá. Čekání na vakcínu je jako čekání na godota při kterém umírají lidé. To jak jsme zareagovali na začátku bylo správně, protože to bylo s předstihem. Dnes je ale vidět že už jsme přešli do defenzívy a reaguje se opožděním až na čísla, která vypadají celkem blbě. Izrael se včerejším číslem 5900 nově nakažených už znovu zvažuje opětovné zavedení celostátní karantény. Pokud se nic nezmění a budeme se nadále chovat tak jak se chováme tak ji tu u nás máme do zimy taky. Moc rád bych v tomhle neměl pravdu, ale když jsem se minulý týden prošel po Praze, bylo mi jasné že průšvih už je venku. Vždycky si kladu otázku jestli opravdu lidé potřebují ve velkém znát někoho kdo na nemoc zemřel aby zařadili zpátečku. Nebo jestli jde jen o to že lidé jsou stálá stvoření a potřebují nějakou dobu na to aby se přizpůsobili.

Rozhodně když se vrátím k té úvodní fotografii tak bych ji vzal jako symbol letošního pandemického léta. A léto skončilo a i podle dnešních pravidel na té fotce lidé nedělají nic špatně. Jsou venku a tak roušky nepotřebují. Já vím přenos na čerstvém vzduchu je velice málo pravděpodobný, ale je možný. Stále nevím proč potřebujeme důkazy o tom že jedna párty o sto lidech dokáže virus přenést na desetitisíce lidí. Nebo proč je třeba lidem dokola říkat že i lehký průběh u zravého člověka přináší vážné komplikace. Švédsko třeba odhaduje 150 tisíc dlouhodobě nemocných s COVID-19, kteří se začnou objevovat ve zdravotnických zařízeních a zatěžovat tak zdravotní systém. Ono se totiž pomalu začíná ukazovat, že COVID-19 není jen respiratorní onemocnění, ale jde o multiorgánove metabolické onemocnění.

Asi nikdo z nás si nepřeje aby byla zavedena zase celostátní karanténa, ale v tohle případě hlavně záleží na souhrnném názoru většiny lidí. A dokud ve velké části populace bude převládat pocit toho, že se nic neděje tak čísla porostou.


fotky jsme vkládal jako link protože nejsem autor a neznám licenci, ale jak koukám tak Peak stejně z toho odkazu udělal náhled

Sort:  

Spousta lidí z kanceláří může mít homeoffice minimálně několikrát týdně a hned by ubylo lidí ve veřejné dopravě.