Fotografie VI - Kompozice

in #cesky6 years ago
Už víme, jak vznikla fotografie, máme vybrán přístroj a nějaké ty objektivy. Umíme pracovat s hloubkou ostrosti a po minulém díle i správně exponovat. K expozici (ale i dalším věcem) se ještě vrátíme. Ale abychom si trochu odpočinuli od techniky, povíme si něco o kompozici.
Takže dnes žádná fyzika?

Pro tentokrát ne. Dnes se zaměříme na to, jak se skrz hledáček fotoaparátu dívat, jak fotografii komponovat. Kompozice velmi ovlivní výsledný dojem z fotografie. Pokud správně zaostříme, správně exponujeme, ale na fotografii budeme mít chaos, tak s fotkou spokojeni nebudeme. Alespoň ne od dnešního dílu, kdy už budeme vědět co je zlatý řez.

Zlatý řez? To opravdu netuším.

Zlatý řez se v umění používá minimálně od dob renesance, protože prý zlatý řez působí esteticky. Nevěříte? Najdete ho i v přírodě. Líbí se vám například uspořádání slunečnicových semínek, nebo šupin smrkové šišky, které jsou rozmístěny jako spirála? Nebo nějaký příklad logaritmické spirály, jako jsou schránky měkkýšů, které nemění tvar a rostou stejně do délky i do šířky? Ve fotografii a malířství se zlatý řez nejčastěni užívá v podobě takzvaného zlatého obdelníku.

Je super, že to působí esteticky, ale jak se k tomu řezu dostanu?

Ač jsem se dnes chtěl různým počtům vyhnout, jednu matematickou definici si nyní popíšeme. Ale nebude to bolet. ;) Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části.
Z toho vyjdeme u zlatého obdelníku. Představte si obdelník, který lze podle definice výše rozdělit na maximálně možný čtverec a obdelník, který je podobný původnímu a lze ho opět rozdělit na čtverec a obdelník. A tak stále dokola. Podívejte se na následující obrázky a bude jasno.

image090.jpg
Zlatý obdelník

image095.jpg
Logaritmická spirála

Tak asi chápu, ale vždy přeci nepůjde použít pravidlo zlatého řezu...

To určitě ne. Ale můžeme komponovat i podle jiných pravidel a se stejným úspěchem.
Příliš symetrický obraz našemu oku lahodit nebude. Jedna poučka nám říká, že oko přitáhnou objekty, které se nacházejí na průsečících přímek, dělících obraz na třetiny.
Další možností je využít linie. Jakákoliv linie, ať už je to cesta, plot, nebo třeba větev, povede oko obrazem. Pokud budeme fotit takový potok protékající krajinou, nebude na škodu, pokud na fotografii povede z levého horního rohu do pravého dolního rohu.
Pokud dvě výše zmíněná pravidla spojíme a využijeme linii, na níž bude umístěn nějaký objekt v místě průsečíku přímek dělících obraz na třetiny, je úspěch skoro zaručen. ;)

Zní to jednoduše.

Jak se to vezme, velká věda to není. Tato disciplína není o technice, ale o oku.
Foťte, zkoušejte, dívejte se na cizí fotky.

Já můžu zkusit několik rad, které prosím opět berte s rezervou. Pokud máte dobrý důvod a výsledné fotografii to pomůže, nebojte se je porušit:

  • Pokud to není váš umělecký záměr, nekomponujte na střed.
  • Fotíte krajinu? Horizont nepatří na střed. Ideální je, pokud můžete využít popředí, střed a pozadí. Vypadá to lépe, než jenom popředí a pozadí.
  • Pokud to váš fotoaparát umí, zapněte si v hledáčku zobrazení mřížky. Pomůže vám při kompozici do zlatého řezu, podle pravidla třetin, ale také s rovným horizontem.
  • Při focení je dobré mít představu, jaký bude výsledný řez fotografie, ale raději si nechte rezervu a vyfoťte o něco více. Fotku následně oříznete, ale co na původní fotce nebude, již nedoženete.
  • Snažte se nemít focené objekty moc natěsno ke kraji fotky, nebo dokonce, aby kus objektu chyběl (pokud nejde o detail).
  • Fotíte směr pohledu, nebo pohyb? Oboje prosím směrem do fotografie, nikoliv ven.
  • Vypíchnutí foceného objetku malou hloubkou ostrosti je také kompozice.

A nyní mě napadlo, že bych mohl napsat díl: Kompozice prakticky ;)

Dnes jen malá ukázka fotografie, kterou již tu mám v jednom contestu. Fotografie jako taková není dokonalá, navíc by snesla trochu postprodukce. Ale je to ukázka toho, že i pokud fotíte momentku, můžete na kompozici myslet. V tomto případě je komponováno dle pravidla třetin a samozřejmě využita malá hloubka ostrosti.

tazi_20120331_1360.jpg

Fotografie I - Okénko do historie
Fotografie II - Fotoaparát
Fotografie III - Objektiv
Fotografie IV - Hloubka ostrosti
Fotografie V - Expozice

Co na to @cleverbot ?

Sort:  

This post has received a 0.27 % upvote from @drotto thanks to: @tazi.