Dziewięć pomysłów na poprzeczkę przed 18 edycją rywalizacji // Crossbar ideas

in #contests7 months ago (edited)

Translation

Już niedługo startuje 18 edycja rywalizacji poprzeczka. To dużo. Aż się nie chce wierzyć, że to już prawie 2 lata. Chyba czas na jakieś plany na przyszłość. Na mapę drogową.

Po pierwsze chciałbym by poprzeczka trwała. To jest najważniejsze. Może się zdarzyć dłuższy brak aktywności, ale jest on do nadrobienia. Po drugie chciałbym by się rozwijała w obrębie istniejących zasad.

1.. Zmiany zasad nie wskazane

Zasady gry @poprzeczka są według mnie na tyle dobre, że nie planuję zmian. Jedyne co bym chciał to pewnej automatyzacji lub współtworzenia. Zna ktoś jakieś możliwości automatyzacji tej zabawy? Gdyby na przykład konto potrafiło samo dać komentarz, że udało Ci się i jesteś nada w grze. Niestety nie potrafię jak na razie zrobić czegoś takiego.

2.. Współtworzenie zabawy

Współtworzenie @poprzeczki da się osiągnąć, ale wymaga to pracy i zaangażowania nie tylko organizatora. Z tym jest trudno i wie to każdy organizator tego typu zabaw. Pytanie jak pobudzać tę aktywność. Czy wystarczą głosy i 'plusowanie' komentarzy pod wpisami? Czy robić to za pomocą 'krypto-tokeno-pieniędzy'?.

Sądząc po dotychczasowych uczestnikach to nie jesteśmy tu dla pieniędzy. Jak na razie trudno się wzbogacić będąc mistrzem kolejnych edycji. Choć na kilka obiadów pewnie by starczyło. Wydaje mi się, że zwiększenie puli nagród dla osób pomagających w tworzeniu @poprzeczka - też niewiele by pomogło. A może się mylę?

Może warto zwiększyć atrakcyjność wpisów? Dawać podsumowania tygodnia itp. Nie wiem czy pamiętacie, ale pierwsza edycja to było kilkadziesiąt wpisów (no może mniej). Według mnie to wprowadzało spory chaos. Dlatego obecnie przebieg komentowany jest w jednym poście. Dla monetyzacji to gorzej, ale porządek jest o niebo lepszy.

Może tablica wyników powinna wyglądać inaczej? Arkusze googla jak dla mnie się sprawdzają, a współtworzenie ich idzie dobrze. Przyznaję, że nie wiem co by tu mozna poprawić.

3.. Jest na przykład pomysł by wyjść poza actifit. Byłby to przełom, szansa na większą liczbę uczestników, nawet na wyjście poza hive. Patrzę na to sceptycznie bo zabrakło by wspólnego mianownika. Dziesiątki aplikacji i problem weryfikacji wyników. Trudno było by to ogarnąć.

4.. Jest pomysł by zmusić uczestników do komentarzy - choćby minimalnej ich liczby.

Nie wiem tylko jak to sprecyzować. Jest to związane z dwoma przypadkami. Po pierwsze ktoś toczy walkę o zwycięstwo w poprzeczce, ale w ogóle się nie odzywa. We wpisach nie ma nic o trudzie pokonywania coraz większej liczby kroków. W końcu uczestnik nawet wygrywa, ale jakby o tym nie wiedział - zero reakcji. Trochę jest to dziwne - właszcza dla organizatora.
Podobnie jest z ostatnimi miejscami, które nieraz okupowane są przez osoby, które są tu z przypadku. Wynik 1 czy 4 tysiące kroków, raczej oznacza, że ktoś w ogóle nie wiedział, że startuje.

Nie chciałbym wyganiać takich osób, ale jakaś forma pośrednia byłaby ciekawym rozwiązaniem.

5..Jest pomysł na minimalne wpisowe, ale to by chyba zabiło poprzeczkę. Póki co może istnieć tylko jako luźny pomysł.

6.. Jest pomysł na odrobinę hazardu. Obstawianie kto wygra, kto poprawi wynik, kto pierwszy strąci poprzeczkę. Brzmi ciekawie, ale nie chciałbym iść w hazard w sensie zarobkowym. Potem ktoś specjalnie by strącał poprzeczkę by zdobyć jakieś zakłady bukmacherskie. Bardziej forma ankiety online. Niestety narzędzia do ankiet tu w ekosystemie hive.blog są dość marne. Mały test już był.

No i nie wiem, czy dodatkowe typowanie nie uczyniło by naszej zabawy zbyt skomplikowanej.

7.. Jest pomysł zmiany języka na angielski.

Przyznam, że źle bym się z tym czuł, ale nie mówię nie. Czułbym, że "moja" poprzeczka stała się bardziej obca. Pytanie czy uczestnikom niepolskojęzycznym przeszkadza konieczność tłumaczeń niektórych tekstów? Pasuje mi opcja pisania po polsku (najwygodniej i bez zmartwień o błędy) z opcją automatycznego tłumaczenia przez wtyczkę ImTranslator lub dawania linku do automatycznego tłumaczenia Googla.

8..Jest pomysł na stworzenie kalendarza wpisów. On już nieformalnie istnieje, ale można by go ubogacić. Przydałby się wówczas szablon takich wpisów. Na przykład:

 • około 28 dnia miesiąca zapowiedź nowej edycji gdzie mogą zgłaszać się nowe osoby,
 • około 4 dnia wpis z przebiegiem rozgrywki w komentarzach,
 • dzień/dwa po zakończeniu edycji wpis podsumowujący wyniki,
 • kilka dni po zakończeniu edycji wpis z klasyfikacją medalową
 • po odpadnięciu np. połowy uczestników ankieta kto wygra bieżącą edycję

9..Jest pomysł by bardziej zaangażować kibiców. Trzeba by stworzyć jakąś społeczność, która by dopingowała uczestników do zwycięstwa. Tą społecznością mogą być oczywiście uczestnicy, ale idealnie by było gdyby było to szersze grono.

Sort:  

Co powiecie by @poprzeczkę otworzyć w marcu na inne aplikacje? (pkt 3)

Może warto spróbować, choć może się to skończyć exodusem z actifita
@merthin @browery @deepresearch @sk1920

Actifit swoim zbyt czułym sensorem równa wyniki. No i pozostaje kwestia weryfikacji, szczególnie jeśli nasze małe zawody miałyby się nieco rozrosnąć.

Biorąc to pod uwagę na ten moment nie mam nic przeciwko, niech się jednak wypowiedzą też inni:)

Sprawdziłem jak to mogłoby wyglądać na Garmin lub na Strava. Żadna z tych aplikacji nie daje możliwości przeprowadzenia "challenge" w typie @poprzeczka.
W Garmin można stworzyć wyzwanie "kto zrobi więcej kroków" w tydzień lub miesiąc, jednak te wyzwanie też nie jest idealne, bo widzimy tylko sumę kroków, nie ma możliwości sprawdzenia wyniku poszczególnych graczy z danego dnia.
Nie znam Fitbit, ale z tego co wiem to jest już połączone z aplikacją Actifit.
Doskonale rozumiem potrzebę automatyzacji, ale niestety pozostają nam wyłącznie robótki ręczne :)

Dzięki. Raczej nie myślałem o automatyzacji. Wręcz przeciwnie. O wzajemnym zaufaniu i akceptowaniu tego, że ktoś opublikuje zrzut ekranu lub zdjęcie z jakiejś krokowej aplikacji. Może być nawet zdjęcie krokomierza.

Patrzę na to sceptycznie bo zabrakło by wspólnego mianownika. Dziesiątki aplikacji i problem weryfikacji wyników. Trudno było by to ogarnąć.

To trudno brzmi zachęcająco :) Bo tak myślę, że i tak trzeba przejrzeć kilkanaście wpisów by wyłuskać tę liczbę kroków. Można by prosić o oznaczenie poprzeczki lub komentarze pod wynikami.
Po głowie chodzi mi system ostrzeżeń za raporty, w których liczba kroków nijak się ma do treści raportu. Zbieranie takich ostrzeżeń skutkowało by końcem gry w danym miesiącu lub odejmowaniem "osiągnięć".

Dziękuję za opinie. Odraczam ten pomysł, ale nie rezygnuję z niego. Wymaga on zaufania do uczestników i wiary w uczciwość i grę fair - a to jest na hive możliwe.

Dodatkowo myślę by jednak wprowadzić ograniczenie w "zarabianiu" jedynie dla osób, które w raportach faktycznie opisują co robili. Tylko myślę, jak to weryfikować by się nie zajechać.

 1. jest dobrze
 2. może wzorem @macfit i @poliac w czasie trwania edycji osobne wpisy zamiast komentarzy do jednego?
 3. ciężko będzie ogarnąć
 4. @macfit też ma ten problem. Jest próba rozwiązania przy pomocy "zmuszenia" uczestników do publikowania własnych wyników w postaci komentarza. Dla uczestników wyżej notowanych jest to opcjonalne - ale mają bonus punktowy. Uczestnicy z kiepską historią w grze są traktowani zero-jedynkowo - nie podajesz wyników, nie grasz.
 5. możemy spróbować, ja będę kontynuować jeśli będzie wpisowe
 6. w formie zabawy można spróbować, ale to tylko dodaje pracy adminowi, a nic nie wnosi
 7. jestem za. @macfit poszedł tą drogą
 8. jak najbardziej, regularność pomaga
 9. fajny pomysł, ale jako to zorganizować?

!ALIVE

@poprzeczka! You Are Alive so I just staked 0.1 $ALIVE to your account on behalf of @merthin. (2/10)

The tip has been paid for by the We Are Alive Tribe through the earnings on @alive.chat, feel free to swing by our daily chat any time you want.

Dzięki za odpowiedź! To tylko pomysły i możliwe rozwiązania, które poddaje pod dyskusję.

Ad 2 - takie były początki poprzeczki i pamiętam, że było to dość kłopotliwe. Ciężar aktualizacji wisiał nade mną. Zwłaszcza, że uczestnicy publikują w różnych porach a komplet wyników raz jest a raz go nie ma.

Ad 4 - z ciekawością przyglądam się Twoim pomysłom i trochę je małpuję (💰)

translation does the trick for me, so imo you can keep posting in your preferred language. As for other points i don't have a strong opinion :) @tipu curate 4

Ad 1 pełna zgoda, zasady są proste i zrozumiałe.

Ad 2 imho głosy pod wpisami wystarczą całkowicie. Siła głosu poprzeczki rośnie i jestem przeciwny inwestowaniu w jakieś tokeny - zbyt duży koszt wobec spodziewanych korzyści. A zwiększenie puli nagród jest zawsze mile widziane 😎 choć dobrze wiemy, że dużo taka pula nie wzrośnie - chociaż może to i dobrze.
Stworzyłbym kilka postów reklamujących rywalizację po angielsku i opublikował gdzieś korzystając z innych front-endów jak sportstalksocial albo leofinance.io żeby dotrzeć do zupełnie innych osób.

Ad 3 nie wiem
Ad 4 nie wiem jak to zrobić, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
Ad 5 jestem przeciw wpisowemu
Ad 6 jestem kiepski w hazard, dlatego nie interesuje mnie to w ogóle.
Ad 7 let's keep things the way they are 😉
Ad 8 ok
Ad 9 trzeba trochę rozreklamować, @browery i @merthin tak zrobili (ja pomogłem wklejając linki na discorda o poliac) I zostali zauważeni choćby przez Actifit

Dzięki!
Ad 2 i 9 - To jest plan długofalowy. Jak na razie obawiałbym się nagłego wzrostu uczestników bo trzeba by te wszystkie wyniki spisywać a to zajmuje trochę czasu. Najfajniej jak liczba uczestników się waha z tendencją wzrostową. Też myślę przede wszystkim o wzroście wagi głosu poprzeczki - ustawiłem upvota dla każdego uczestnika bieżącej edycji i to ma chyba sens.

Ad 1 - zasady są proste, a w prościznie siła. Jedynie co bym zmienił to ograniczył ilość możliwych zrzutek w sezonie, np. po trzech zrzutkach w przeciągu sezonu gość wypada. Obecnie po dwóch zrzutkach gość przeskakuje i jest mu wszystko zapomniane.

Ad 2 - b/z

Ad 3 - napisałem komentarz pod komentarzem. Pomimo ułomności Actifit jest jedyną znaną mi aplikacją, która w prosty sposób umożliwia weryfikację osiągniętego wyniku.

Ad 4 - trudno jest odnieść się do tego punktu. Myślę, że każdy z nas chciałby, żeby ich turniej żył pełnią życia, kipiał od komentarzy. Prawda jest taka, że ciężko jest zmusić kogokolwiek do reakcji. Pod postami @poliac komentują najczęściej Ci sami, większość nie udziela się.

Ad 5 - też o tym myślę, od kilku sezonów. Chciałem w ten sposób zagwarantować frekwencję, bo skoro płacisz to będziesz aktywny. Obecny sezon pokazuje, że to było błędne myślenie, frekwencja jest znakomita, a pula nagród... no cóż czasami trzeba dołożyć. Mógłbym ograniczyć się do rzeczywiście zebranych środków w ciągu poprzedniego sezonu, ale wolę zaokrąglić ją do równej kwoty.

Ad 6 - też nad tym myślałem, ale nie wiem jak to miałoby wyglądać.

Ad 7 - nie uznaję, że to jest koniecznośc, przy obecnych technologiach. Dla chcącego, nic trudnego, wystarczy dodatek "tłumacz" do przeglądarki i już jest po angielsku, niemiecku, włosku lub w hindu.

Ad 8 - regularność byłaby plusem

Ad 9 - "groupies" są jak najbardziej mile widziane (widziani) :)

Congratulations @poprzeczka! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You received more than 2500 upvotes.
Your next target is to reach 2750 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Trick or Treat - Share your scariest story and win your Halloween badge
Hive Power Up Day - November 1st 2022
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!