Niedziela z historią #301

in #engrave3 years ago (edited)

Posąg Herkulesa w nieistniejącej oranżerii pałacowej w Goszczu.
Rzeźba powstała prawdopodobnie około roku 1730 w warsztacie mistrza Georga Leonarda (Leonharda) Webera w Świdnicy.

Georg Leonard Weber pochodził z Frankonii. Osiadł w Świdnicy, gdzie ożenił się i gdzie działała jego pracownia rzeźbiarska, w której po latach rozpoczęli pracę również jego synowie. Swe prace wykonywał w stylu barokowym - były to głównie rzeźby sakralne. Jego dzieła podziwiać można w katedrze śś. Stanisława i Wacława w Świdnicy, we wrocławskich kościołach św. Wojciecha i śś. Doroty, Wacława i Stanisława oraz w kościołach w Namysłowie, Bolesławcu i Grodowcu. Na rynku w Dusznikach-Zdroju do dziś podziwiać można barokową kolumnę wotywną (Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Floriana i św. Sebastiana), a w Cieplicach figurę św. Jana Nepomucena.
Herkules nie jest jednak jedyną rzeźbą postaci mitologicznej w dorobku Webera. W Świdnicy zobaczyć można Studnię Neptuna (zwaną również Studnią Atlantów), w Jeleniej Górze również Neptun zdobi fontannę przed ratuszem. W Bolesławcu znajdowały się posągi Jowisza i Herkulesa. Jowisza zobaczyć można w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki, Herkules walczący z lwem nemejskim zaginął po II wojnie światowej - losy tej rzeźby pozostają do dziś nieznane.

Herkules zakupiony do rezydencji goszczańskiej przez Heinricha Leopolda von Reichenbach-Goschütz przedstawiony jest w scenie walki z hydrą lernejską. Nie jest to wyobrażenie wierne przekazom mitologicznym - hydra w wersji mistrza Leonarda ma tylko trzy głowy.

Warto zauważyć, że rzeźby Herkulesa z pracowni Georga Leonarda Webera to pierwsza (zaginiony posąg bolesławiecki) i druga (Herkules goszczański) z dwunastu prac herosa.

Posąg Herkulesa znajdował się w niszy pałacowej oranżerii w Goszczu - budynek łączył główny korpus pałacu z kościołem ewangelickim. Niestety oranżeria po wojnie uległa dewastacji, rozebrano ją za zgodą konserwatora zabytków prawdopodobnie w 1966 roku. Do dziś w parku pałacowym można dostrzec wyraźny zarys fundamentów budynku oraz pozostałości studni (fontanny), którą zdobiła rzeźba.

Od kilkudziesięciu lat posąg stoi na wolnym powietrzu w Twardogórze – początkowo w sąsiedztwie bramy pałacowej, a od 2008 roku przy ścieżce spacerowej, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Wielkopolskiej. W roku 2011 przeprowadzono renowację posągu.


Pierwotnie opublikowano na Lectorium. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

hello @bowess ,
it is a real wonder that you can go out in your city and find this kind of statues that have so much to tell, art is something that generates culture and that no matter how much time passes it always tells a story.

It is so true! Sometimes people do not even know that they have such interesting stories enchanted in stone right next to them.
I shared this post in other social media and the reactions were very positive - lots of likes and more shares.

Your current Rank (6) in the battle Arena of Holybread has granted you an Upvote of 100%