Zioła i przyprawy z mojego ogrodu - BAZYLIA.

in #engrave4 years ago (edited)

Bazylia po grecku nazywa się wasiliko od słowa wasilias (król) i uznawana jest za królewskie ziele.

20180831_072048.jpg
bazylia szerokolistna

Skąd ta nazwa?
Zasięgnęłam języka i dowiedziałam się, że podobno bazylia rosła w miejscu ukrzyżowania Jezusa Chrystusa i swoim zapachem wskazała miejsce, w którym odnaleziono Święty Krzyż. Do dziś dnia w Kościele greckim ksiądz używa wiązki bazylii podczas obrzędów święcenia wody, ale i podczas święcenia wiernych i ich domów (kolęda).

20180803_174906.jpg
bazylia wąskolistna

Każda Greczynka wysiewa bazylię w donicach lub w ogrodzie, Grecy wierzą że bazylia odpędza wszelkie zło.
Świeża odpędza również owady (głównie komary) a suszoną wkłada się do szaf z pościelą i odzieżą.

20180831_072100.jpg

Jako przyprawy używa się świeżych lub suszonych liści i nasion, albo całego ziela. Bazylię, jak wszystkie zioła przyprawowe, ścina się w czasie kwitnienia, wtedy odrasta i powtórnie kwitnie.

20180810_185236.jpg

W kuchni greckiej świeża i suszona bazylia dodawana jest prawie do wszystkich potraw, zwłaszcza do sałatek i makaronów, (podobnie jak w kuchni włoskiej) ale i duszonych warzyw, mięs, ryb (przede wszystkim do ich nacierania przed dalszym przyrządzeniem) i sosów. Świetnie pasuje do dań z pomidorem ale nie tylko. Po prostu króluje w kuchni - to kolejna wersja pochodzenia nazwy tego ziela, jako królewskiego.

20180810_185811.jpg20180810_185927.jpg

Jako zioło lecznicze podobno poprawia trawienie, ułatwia przyswajanie pokarmu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie ale też antydepresyjnie (przypisuje się jej działanie podobne do melisy).

20180801_205126.jpg

Ze względu na specyficzny, ale i przyjemny zapach, bazylię wykorzystuje się także w przemyśle perfumeryjnym i spirytusowym (do wyrobu likierów).

W wielu greckich domach bazylia traktowana jest także jako roślina ozdobna. Występuje w wielu odmianach (wąskolistnych, szerokolistnych), ale i kolorach - zielonym i fioletowym. W zależności od gatunku kwitnie na biało lub fioletowo.

20180801_205230.jpg

W moim ogrodzie też co roku mam bazylię, to taka grecka roślina, którą po prostu trzeba mieć. Prezentuje się bardzo ładnie, zwłaszcza odmiana wąskolistna, która przybiera kształt kuli. Przechodząc koło bazylii wystarczy musnąć ją ręką i od razu dokoła roznosi się jej aromat.
W kuchni zawsze mam suszoną, mrożoną i świeżą , jak zapewne się domyślacie, jest pomiędzy nimi różnica w smaku i aromacie.
Warto mieć doniczkę z bazylią na kuchennym parapecie, chociażby dla jej kulistego kształttu i cudownego aromatu.

20180831_072121.jpg

Lubicie bazylię? A może też hodujecie?
Pochwalcie się w komentarzach :)

INNE ZIOŁA I PRZYPRAWY Z MOJEGO OGRODU:

Liść laurowy

Zdjęcia własne by @grecki-bazar-ewy.


Pierwotnie opublikowano na Grecki Bazar Ewy. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Wszelkie zioła to boska apteka. Nie ma takiego, które by czemuś nie służyło. Technologia (chemia), ludzkie lenistwo, chciwość, ignorancja i wygoda przyczyniło się do śmierci pradawnej wiedzy, a jej reanimacja jest bardzo trudna z różnych względów. Temat zasługuje na oddzielny post, a tymczasem organizujmy swoje naturalne apteki na grządkach i parapetach.

Takie mamy czasy... to, co kiedyś było pielęgnowane, uprawiane i hodowane naturalnie przez człowieka miało swój posmak. Dzisiaj wyścig korporacyjnych szczurów z automatycznej taśmy produkcyjnej i tonami chemii. Prawo ustalane i zakazy tych, że korpo w coraz większym stopniu uprawiania naturalnych metodach na swoją korzyść.

Czasem się zastanawiam, czy owe młode pokolenie dałoby rade zorganizować pożywienie na następne dni, jak za czasów naszych dziadów. Pewnie zabierając te wszystkie gadżety, pierw trzeba byłoby skonsultować z przytułkami od uzależnień.

Manually curated by the Qurator Team. Keep up the good work!

Thanks for sharing your experience with us!
TIBLogo

You have been curated by @ewkaw on behalf of Inner Blocks: a community encouraging first hand content, with each individual living their best life, and being responsible for their own well being. #innerblocks Check it out at @innerblocks for the latest information and community updates, or to show your support via delegation.

Uwielbiam bazylię tak bardzo, że jak mi rośnie to lubię zerwać sobie listek i go pożuć jak gumę :). Świeża z ogrodu to zupełnie inny zapach i smak, niż suszona z torebki. A i własna ususzona bardziej intensywnie pachnie. A w ogrodzie faktycznie "odpędza zło", bo różne robactwo ponoć nie lubi jej zapachu, za to niektóre roślinki lepiej przy niej rosną (np. cebula i kalafior).

Ja z kolei lubię żuć świeżą miętę :) Wszelkie zioła nadają się do żucia i na herbatki, nie tylko do ozdoby czy jako dodatek w kuchni
Polecam także hodowlę bazylii między pomidorami ;)

Uwielbiam! Wysiewam co roku, staram się również zostawiać "chochołki", żeby mieć własne nasiona. Nic mi tak dobrze nie pasuje do pomidorów i fety jak bazylia właśnie. :)

Pomidory i feta z bazylią to klasyka :)

Ja też zbieram wszelkie nasionka, zwłaszcza obecnie warto to robić bo nie wiadomo jakiego pochodzenia są te ze sklepu i czym nasączone.
Zbierając nasiona możemy być pewni że nie wyrosną nam "gruszki na wierzbie" :D

Przykładowo, rok temu kupiłam nasiona niskiej fasolki szparagowej (żeby nie brakło) - była superowa więc zebrałam nasiona i wysiałam jesienią w namiocie foliowym. Wzeszła ale już nie jest niska a wysokopienna oraz zdecydowanie mniej plenna ;)

Ja też hoduję bazylię. Bardzo lubię odmianę - bazylia cytrynowa. Zajadam się nią prawie codziennie. Mój ulubiony przepis to ser mozarella pokrojony w plastry, na to kawałki pomidora, pieprz, sól i liście bazylii...mniam :)
bazylia.jpg

Piękne siewki!
Malutka bazylia jest bardzo wdzięczna, uwielbiam obserwować jej malutkie zaokrąglone listeczki.

Smacznego :)