Maty sensoryczne

in #engrave2 years ago

Sensoryczne maty, koce i dywaniki powstały z myślą o tym, by dziecko mogło od najmłodszych lat (a nawet miesięcy), poznawać świat wielozmysłowo, czyli multisensorycznie. Dzięki temu możemy wspierać rozwój systemu dotykowego, wzrokowego, słuchowego, czy też równowagę – w zależności od wybranego modelu. Jednak głównym celem tych produktów jest dostarczenia wrażeń dotykowych. Dlaczego? Ponieważ dotyk jest zmysłem, który dojrzewa najwcześniej - już od 5-6 tygodnia po poczęciu. Pomimo, że w chwili narodzin zmysł dotyku jest jedną z najbardziej rozwiniętych umiejętności, to jednak nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Dostarczając dziecku odpowiedniej ilości stymulacji, dbamy o rozwój tej niezwykle ważnej funkcji małego człowieka.

Przykładem takiego sensorycznego dywanika dla najmłodszych jest Sensoryczny dywan. Uszyty z materiałów o różnych, miękkich fakturach, a do tego w ciekawe, kolorowe wzory. Bezpieczne lusterko zachęca Malucha do podnoszenia główki, podpierania się na przedramionach, czy obrotów. Może być też Sensoryczna mata do zabawy, w kontrastowych barwach i niezwykłych dodatkach. Ciekawą propozycją jest również Dwustronna sensoryczna mata. Po jednej stronie zawiera elementy stymulujące zmysły, natomiast po drugiej jest jednolita, co powoduje wyciszenie dziecka. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważne, by obserwować swojego Maluszka, rozwijać sensorycznie, ale jednoczenie uważać aby go nie przestymulować. Stanie się wtedy niespokojne i rozdrażnione. Możliwość użycia takiej maty na dwa sposoby, jest idealnym rozwiązaniem.

Ten rodzaj maty ma już nieco inne zastosowanie Mata do zabawy. Poza tym, że służy do zabawy, jest w naturalnych, pastelowych kolorach, to dodatkowo jest wykonana z antypoślizgowego materiału, który jest niezbędny podczas nauki raczkowania. Ten niezwykle istotny kamień milowy dziecięcego rozwoju, potrzebuje odpowiedniego podłoża. Na większości panelowych podłogach Maluszek się ślizga i jest mu bardzo trudno rozwijać tę umiejętność. Taka mata z pewnością ułatwi mu to zadanie! Ciekawym produktem jest Mata 3w1 Get Dirty- PALMY. Lubię, kiedy dziecięcy asortyment może mieć kilka zastosowań i można je zmieniać wraz z dorastaniem naszego Szkraba. Na tej macie dziecko może bawić się w rysowanki, malowanki, lepić wszelakie masy plastyczne, „gotować zupki” w garnuszku z trawy, piasku i kamyczków (te z dodatkiem nadmorskich muszelek są najpyszniejsze! ;)), budować z klocków i wiele, wiele innych. Mata posiada sznurek, dzięki któremu możemy zamienić ją w worek i bez trudu przenieść zabawki w inne miejsce. Do tego ma wszyte ramiączka, a to powoduje, że możemy powędrować z nią na plażę, czy do lasu i zorganizować relaksacyjny, rodzinny piknik.


Od dawna znane są nam różne maty piankowe, które są w kształcie puzzli, dzięki czemu możemy je łączyć w dywaniki, ścieżki, czy bryły geometryczne jak np Mata podążaj trasą czy Mata piankowa litery. Mogą nam dodatkowo służyć do nauki kolorów, zwierząt, literek i cyferek. Resztą się zajmie dziecięca wyobraźnia! Można się mocno zdziwić, co dzieciaki potrafią skonstruować z tych puzzlowych elementów. Nowością wśród piankowych puzzli jest natomiast Mata piankowa do masażu. Jest to uniwersalny przyrząd do ćwiczeń. Masaż punktów motorycznych na stopach uaktywnia siły witalne organizmu i poprawia krążenie krwi we wszystkich narządach. Podobne walory posiadają ścieżki sensoryczne takie jak: Ścieżka sensoryczna - wyjątkowa kolekcja. Pomagają one dodatkowo wzmacniać mięśnie stóp, zapobiegają i korygują rozwój płaskostopia. Aktywując strefy refleksogenne, pomagają zmniejszyć zmęczenie i poprawiają ogólne samopoczucie. Nie w kształcie puzzli, ale z tymi samymi funkcjami, co poprzednie maty, jest również Mata z kolcami. Świetnie sprawdza się podczas wielu ćwiczeń i zabaw sensorycznych. Kolejna propozycja to mata z jednoczesną funkcją dywanika Mata/dywan edukacyjny drogi i ulice. Które dziecko nie lubi jeździć autkami, karetkami, autobusami po miejskich uliczkach? Teraz będzie miało idealne miejsce do zabawy!


Zabawy nie zabraknie również podczas korzystania z maty edukacyjnej „żabie skoki”. Ma ona na celu poprawę zdolności motorycznych i poznawczych dziecka w zabawny sposób. Umożliwia pracę nad różnymi umiejętnościami, takimi jak rozpoznawanie kolorów, kształtów, cyfr i liter, a także stymuluje pamięć i uczenie się umiejętności językowych i matematycznych. To mata i gra w jednym. Dołączone są tu karty z zadaniami o różnym stopniu trudności, podczas których dziecko bawi się i uczy.
A gdyby obok dziecka ktoś chciał poćwiczyć fitness, zrelaksować się, czy uprawiać jogę, to może posłużyć się profesjonalną, piankową matą do ćwiczeń rehabilitacyjnych i gimnastycznych Mata Airex Fitline 1,0x58x180. I wszyscy będą zadowoleni.Bawcie się dobrze!!!

Autor: Marta Wysocka-Jóźwiak


Pierwotnie opublikowano na Zabawki Sensoryczne. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the person sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.