ویتامین دی و نقش آن در سلامتی انسان

in #health5 years ago

برای حفظ سلامت بدن و رشد و تکامل مناسب انسان، مصرف ویتامین‌ها و املاح ضروری می‌باشد. ویتامین‌های گروهA،B،C،D،E،K از ویتامین‌های ضروری برای بدن انسان می‌باشند.

امروزه در مورد کمبود ویتامین D و نقش آن در سلامتی انسان در مقالات و رسانه‌ها مطالب متنوعی را می‌شنویم.

vitamin D
Image credit: differencebetween.net

کمبود ویتامین D می‌تواند باعث بروز علائم و بیماری‌های مختلفی برای فرد شود. احساس ضعف و خستگی، ایجاد عدم کارایی در سیستم ایمنی بدن و حتی افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت از جمله مواردی هستند که در کمبود ویتامین D ممکن است، مشاهده شوند.

بعضی اوقات افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، ممکن است با علائم ابتلا به عفونت‌های مختلف ویروسی و باکتریایی که به صورت مکرر تکرار می‌شوند، مراجعه نمایند. از طرف دیگر نقش اصلی ویتامین D در جذب کلسیم می‌باشد که از طریق اثر آن بر روی بافت روده اعمال می‌شود. افرادی که دچار کمبود ویتامین D می‌باشند، دچار کاهش تراکم استخوانی و کاهش کلسیم و فسفر بدن و در نتیجه ایجاد استئوپروزیس شوند.

گفته شده است که ویتامین D در صورتی که به میزان کافی در بدن موجود باشد، میزان ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماریهای ناشی از ضعف سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. این ویتامین با ایجاد تقویت در سیستم ایمنی بدن خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های خود‌ایمن یا اتوایمیون را کاهش می‌دهد و همچنین می‌تواند در کاهش دفعات عود بیماری ام اس نقش موثری را ایفا کند.

ویتامین D از طریق منابع متعددی به بدن وارد می‌شود. یکی از منابع طبیعی ویتامین D، از طریق ساخته شدن ویتامین D در پوست می‌باشد. این راه همان روش طبیعی می‌باشد، که از طریق قرار گرفتن پوست در معرض نور آفتاب و تبدیل فرم پیش‌ساز ویتامین D، به ویتامین D فعال در بدن انجام می‌شود. منبع دیگر ویتامین D از طریق غذایی می‌باشد. ویتامین D در ماهی، سبزیجات و موادی که حاوی ترکیبات امگا ۳ هستند به میزان فراوان وجود دارد.

منبع دیگر ویتامین D مصرف ویتامین دی از طریق داروها می باشد.

ویتامین D به اشکال دارویی مختلف قابل استفاده می‌باشد. آمپول، قرص و پرل، اشکال موجود در بازار این دارو و هستند.

Sort:  

alhamdulliha, very nice post

Vitamins are very beneficial for all of us