پوکی استخوان در زنان

in #health5 years ago

همانطور که می‌دانید، استئوپوروز یا پوکی استخوان یکی از بیماری‌های شایع به خصوص در دوران میانسالی و پیری می‌باشد.ابتلا به این بیماری باعث ایجاد ناتوانی و عوارض جدی تقریبا برای اکثر افراد مبتلا می‌شود.

میزان ابتلا به پوکی اسخوان در زنان به خصوص بعد از سن یائسگی نسبت به مردان خیلی بیشتر است. محققان علوم پزشکی، تقریبا نسبت چهار برابر را برای این مورد تخمین زده‌اند.

Osteoporosis in women
Image credit: desicowsmilk.com

عوامل مختلفی در افزایش شانس ابتلا به استئوپوروز نقش دارند. به صورت طبیعی سن نقش اولیه را دارد و هر چه سن افراد بالاتر می‌رود کاهش میزان تراکم استخوان و خطر ابتلا به استئوپوروز به شدت افزایش پیدا می‌کند.

فاکتور بعدی جنس است. همانطور که گفته شد پوکی استخوان در زنان بخصوص بعد از ابتلا به یائسگی بیشتر از مردان دیده می‌شود که بدلیل از دست دادن نقش حفاظتی هورمون‌های زنانگی در ایجاد تراکم استخوان است.

فعالیت‌های بدنی و میزان تحرکات بدنی نیز در چگونگی رشد و سلامت استخوان‌ها نقش دارند. یکی از عواملی که می‌تواند باعث استئوپوروز شود، بی‌تحرکی و کم‌تحرکی می‌باشد. با توجه به سبک زندگی امروزه این فاکتور، علت نسبتا شایعی محسوب می‌شود. از طرف دیگر برخلاف سن و جنس که از کنترل انسانها خارج است، این عامل بستگی به اراده و نحوه زندگی فرد دارد.

عادت‌های غلط غذایی مثل مصرف قهوه و سیگار هم نقش مهمی در ابتلا به بیماری استئوپورز دارند. ابتلا به بعضی از بیماری‌ها زمینه را برای ابتلا به پوکی استخوان مناسب می‌کند.

عواملی که گفته شد در مجموع باعث ابتلا به استئوپوروز می‌شوند، ولی صحبت اصلی من در این پست مربوط به استئوپوروز و عوامل مستعد کننده آن در زنان می‌باشد. دفعات بارداری نحوه تغذیه فرزندان با شیر مادر و همچنین مدت زمان این تغذیه سن شروع بلوغ یا شروع قاعدگی سن ابتلا به یائسگی از عوامل عمده هستند که در طول زندگی یک زن مطرح هستند.

در این میان در طی سالهای باروری، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری نیز تا حدودی بر متابولیسم کلسیم و نحوه‌ی تراکم استخوان موثرند. با توجه به مطالب گفته شده زنان از نظر ابتلا به استئوپوروز در طی دوره‌های مختلف زندگی جزو گروه پرخطر محسوب می‌شوند. واضح است که دادن اطلاعات بهداشتی و تغذیه‌ای کافی به زنان می‌توانند نقش بسزایی در کم کردن عوارض استئوپورز و بهبود زندگی زنان داشته باشد.

Sort:  

can't understand, but this is good msg