آنچه درباره دیابت بارداری باید بدانیم

in #health5 years ago

بعضی از زنان باردار در طی دوران بارداری خود ممکن است مبتلا به دیابت شوند، این نوع دیابت را دیابت حاملگی می‌نامند.

دیابت حاملگی معمولا در بیست هفته‌ی حاملگی به بعد اتفاق می‌افتد، به همین دلیل مواردی از دیابت که قبل از این زمان اتفاق بیفتد و یا تشخیص داده شود، در دسته‌ی دیابت مزمن قرار دارند.

Gestational diabetes
Image credit: momjunction.com

دیابت مزمن شامل دو نوع دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می‌باشد. نکته حائز اهمیت در مورد دیابت حاملگی این است که اگر دیابت حاملگی به طور صحیح کنترل شود، می‌تواند برای سلامت مادر و جنین بی خطر باشد و در صورتی که درمان با تاخیر انجام شود و یا درمان مناسب انجام نشود، عوارض بعدی شدید و وخیم خواهد بود.

در مورد زنان مبتلا به دیابت نوع اول و دوم که قصد باردار شدن دارند، این نکته مهم است که حتما قبل از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنند و حداقل از سه ماه قبل از حاملگی باید قند خون به دقت تحت کنترل باشد، چراکه ابتلاء مادر به دیابت مزمن می تواند باعث مشکلات جدی و حتی ناهنجاری‌های شدید مادرزادی برای جنین شود.

افرادی که در طی بارداری افزایش وزن زیادی دارند باید از نظر دیابت حاملگی بررسی شوند. داشتن سابقه‌ی ابتلا به دیابت در بارداری قبلی فرد و نیز سابقه‌ی دیابت نوع دو در پدر، مادر، برادر و خواهر شانس ابتلا به دیابت حاملگی را زیاد می‌کنند.

افرادی که نوزادانی با وزن بالا بدنیا می‌آورند و یا سابقه‌ی سقط مکرر دارند، باید از نظر دیابت حاملگی بررسی شوند.