دیابت حاملگی را جدی بگیرید

in #health5 years ago

همان‌طور که در پست قبل در مورد دیابت حاملگی مطالبی گفته شد، دیابت بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که برای اولین بار در طی دوره حاملگی قند خون فرد باردار بالا باشد. علت دقیق دیابت حاملگی مشخص نشده است.

در واقع دیابت حاملگی یکی از انواع دیابت است که در دوران حاملگی به صورت ناگهانی آشکار می شود و در اغلب موارد بعد از اتمام بارداری خود به خود و بدون نیاز به ادامه درمان از بین می رود.

Gestational diabetes
Image credit: patiadiabetes.com

دیابت بارداری ممکن است باعث ایجاد عوارضی برای مادر و جنین شود. افرادی که مبتلا به سقط‌های مکرر، به خصوص در اوایل بارداری، هستند، باید حتما از نظر دیابت حاملگی کنترل شوند. همچنین دیابت بارداری ممکن است باعث ماکروزومی جنین یعنی جنینی که از وزن معمولی وزن بیشتری دارد و یا حتی در بعضی مواقع باعث مرگ جنین به خصوص در ماه های آخر حاملگی شود.

شرایطی وجود دارند که زمینه را برای ابتلا به دیابت حاملگی در زنان باردار مساعد می‌کنند. این عوامل را که با عنوان عوامل خطر ابتلا به دیابت دوران بارداری ذکر می‌کنند. یکی از این عوامل، سن بالای مادر در زمان اقدام به بارداری می‌باشد. همچنین افرادی که در طی دوران بارداری افزایش وزن بیش از حد مورد انتظار دارند، برای ابتلا به دیابت بارداری مستعدتر هستند. وجود سابقه فامیلی از دیابت در پدر و مادر و خواهر و برادر فرد می‌تواند شانس ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهد. همچنین در افرادی که سابقه سقط های مکرر در حاملگی های قبلی دارند و نیز داشتن سابقه دیابت در حاملگی های قبلی و یا در زنانی که وزن نوزاد زمان تولد بالاتر از چهار کیلوگرم باشد، نسبت به افراد معمولی شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت حاملگی وجود دارد.

در صورت شک به دیابت بارداری با انجام آزمایشات قند خون و بررسی وضعیت کنترل حاملگی می‌توان به تایید تشخیص دیابت حاملگی رسید، و بر اساس نظر پزشک اقدامات و درمان های لازم را انجام داد.

Sort:  

hello my best friend how are you okay, i am very moved to see your post, thanks for the information from me for you i @mshahabi