sinemada izlenen ilk film

in #hede-io5 years ago

Gerçekte yani sinemada oynatılan ilk film 1895 te lumiere kardeşlerin yayınladığı 10 kısa filmden oluşan ve yarım saat kadar süren gösteri idi ,bu filmlerin hangisinin ilk kez yayınlandığına dair kayıt olmasa da Paris'te Grand Coffe'nin alt katındaki eski bilardo salonundan dönme karanlık bir mekanda seyre sunulmuştur.
Toplamda on adet olan filmlerin her biri 3 dakikadan daha kısa idi ve bu tarihi gösteriyi 35 kişi ücret ödeyerek izlemiştir.
Gösterimde izleyicilerin en çok etkilendikleri filmin arrive e du train en gare de La Cioatat( Trenin La Ciotat Garına gelişi ) olduğu söylenmiştir,izleyicilerin bu sahnede koltuklarının altına saklandıkları söylenmektedir, diğer gösterilen filmlerden birkaçı Kağıt oyunları,deniz,nalbant,bebeğin kavgası,alay gibi filmlerdir.
Benim ilk izlediğim sinema filmi ise 1997 yazında sinemada izlediğim bir Cüneyt ARKIN filmi idi aslında filmin ismini tam olarak hatırlamasam da oldukça etkilendiğimi anımsıyorum.

Lumiere Kardeşler

Sinematograf cihazı

Trenin Gara Gelişi


Posted on Hede.io - Knowledge Sharing Dictionary
Read this entry or all entries about sinemada izlenen ilk film.

Sort:  

thanks for sharing this information

WARNING - The message you received from @fatimaah is a CONFIRMED SCAM!
DO NOT FOLLOW any instruction and DO NOT CLICK on any link in the comment!

For more information about this scam, read this post:
https://steemit.com/steemit/@arcange/phishing-site-reported-steem-link-premium
https://steemit.com/steemit/@arcange/anti-phishing-war-the-crooks-continue-their-bashing-campaign

If you find my work to protect you and the community valuable, please consider to upvote this warning or to vote for my witness.