Cena baryłki ropy

in ZdP - PL2 months ago

Cena baryłki ropy obecnie wynosi 84,95 $/baryłkę.

Baryłka ropy to około 159 litrów
Cena za 1l ropy to obecnie na rynku 0,53$, a więc 2,09 zł. Cena na stacjach sięgnęła spodziewanego poziomu 6 zł/l. Akcyza na paliwie jest stała (niezależnie od ceny ropy – to podatek jaki bierze rząd i wynosi 1,52 w przypadku benzyny i 1,15 w przypadku ON) wbrew temu co mówią nieznający się politycy z Sejmu RP. Reszta to koszty wytworzenia, logistyki i marże.

Teraz jest tak, że na świecie potrzeba więcej diesla. Transport morski, który dotąd tego paliwa nie spalał, teraz to robi. Wynika to z regulacji Międzynarodowej Organizacji Morskiej, działającej w ramach ONZ. Po raz kolejny polityka nie rynek coś kształtuje.

Od zeszłego roku statkom morskim zakazano wykorzystywania oleju ciężkiego (mazut) do napędzania silników. To zmusiło rafinerie do inwestycji, żeby jakoś zagospodarować ciężkie oleje, a to skutkuje wyższą ceną diesla.

Kolejna rzecz to OPEC, szkodliwa instytucja służąca USA, Arabom i Rosji. Cena powyżej 80$/baryłkę zamyka z lekkim naddatkiem budżet Arabii Saudyjskiej. Rosji budżet ponoć zamyka się przy 40$. Kto więc najwięcej zyskuje na tej cenie?

Dodatkowo plandemia. Arabia Saudyjska w związku z sytuacją na świecie zmniejszyła wydobycie o połowę. Mniejsza podaż, wysoki popyt i cena w górę! Niestety to kolejna branża, zlepek korporacji które zarabiają na tym bałaganie pandemicznym.

Reasumując Morawiecki mógłby obniżyć cenę o ponad złotówkę na paliwach, ale tego nie zrobi bo zamyka budżet właśnie takimi pieniędzmi, podatkami pośrednimi, których nie widzicie bo są wkalkulowane w cenę. OPEC natomiast będzie mało wydobywał aby podnosić cenę i tak pandemia będzie trwać i trwać i trwać.

A my dojne krowy fascynujemy się granicą wschodnią, konstytucją i innymi rzeczami nie mającymi wpływu na nasze portfele i życie.

Zdjęcie: e-petrol.pl