If there is pain, there is change! - Let's see who is stronger! 👸🍂🌓🌟🔥🎈🌈|| Acı varsa değişim var! Bakalım kim daha güçlü! [ ENG-TR]

in Hive TR4 months ago

Life is so strange that a person's life suddenly changes when he least expects it, and what happens makes you a completely different person. I used to be afraid of being sad. I used to think that if I thought about everything to the smallest detail and managed my life meticulously, everything would go well and there would never be any problems. Actually, that was the biggest problem. I was inexperienced enough to think that I could control my life. Moreover, this struggle to control was what really tired me. Even though I knew that life is not eternal, no matter what I live, I could not convince myself that it would end one day. Moreover, I was trying to control not only my own life, but also the lives of all my loved ones. Living in constant fear of losing was a terribly painful life struggle for me. But I wasn't always like this. I was a very funny, squishy girl, running from place to place, spreading joy around her. As a result of a heavy fear I experienced, I became a completely different person in one day!

IMG_20220731_131545.jpg

On the other hand, this fear opened different doors for me! That's when I realized that instead of being afraid of pain, I should own it and go through it. Life had a message for me and I needed to be a little braver. This process, which I had to go through just because I was very sensitive and sensitive, had a little too much effect on me. I was learning my lesson, but I was having trouble keeping my balance. I feel so many different things that I smell like crazy and I want the pain somewhere deep inside! After realizing the door that pain opened for me, my perspective changed completely. I am no longer afraid of suffering. I'm just saying this;

NEXT?


IMG_20220731_131227.jpg

Because my dear friends, I learned that when a person is happy, he never changes. Comfort and happiness make people blind. If there is pain, there is change! Therefore, my advice to you is not to be afraid of the pain, let it pass over you. Let's see who is stronger?

IMG_20220731_131159.jpg

I owe that eternal light that awakened in me to my greatest pains. What would change if I was always happy? NONE! Now all I need is a little BALANCE!

Goodbye!


YpihifdXP4WNbGMdjw7e3DuhJWBvCw4SfuLZsrnJYHEpsqZFkiGGNCQArz4cRmJ8pKuTH55JLLpyn3xYUrMiw8AQ3NQHP23YeBB63SGPQWE7HTHkbaYU1Jopfdd8H8e3FmXctqAH7z74dnFSDaQwTbpV2HW3Gh2Ym6GwEYjfvCy4.png

Hayat o kadar garip ki insanın hayatı hiç beklemediği anda aniden değişiyor ve yaşananlar sizi bambaşka biri haline getiriyor. Eskiden üzülmekten çok korkardım. Herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp, hayatımı titizlikle yönetirsem herşey yolunda gider ve asla sorun çıkmaz diye düşünürdüm. Aslında en büyük sorun da buydu. Hayatımı kontrol edebileceğimi düşünecek kadar tecrübesizdim hayata karşı. Üstelik bu kontrol edebilme mücadelesiydi beni asıl yoran. Hayatın sonsuz olmadığını ne yaşarsam yaşayayım zaten Birgün son bulacağını bilmeme rağmen kendimi ikna edemiyordum bir türlü bırakmaya.. Üstelik sadece kendi hayatımı değil tüm sevdiklerimin hayatını kontrol etmeye çalışıyordum. Devamlı kaybetme korkusuyla yaşamak müthiş acı veren bir yaşam mücadelesiydi benim için. Ama her zaman böyle değildim. Çok eğlenceli, bıcır bıcır bir kızdım ordan oraya koşan, etrafına neşe saçan. Yaşadığım ağır bir korku sonucunda bambaşka biri oldum bir günde!

IMG_20220731_131545.jpg

Diğer yandan bu korku bana bambaşka kapılar açtı! İşte o zaman anladım acıdan korkmak yerine ona sahip çıkıp, içinden geçmem gerektiğini. Hayatın bana bir mesajı vardı ve biraz daha cesur olmaya ihtiyacım vardı. Sadece çok duyarlı ve hassas olduğum için geçmem gereken bu süreç benim biraz fazla etkilemişti. Dersimi alıyordum almasına fakat dengede kalmakta zorlanıyordum. O kadar farklı şeyler hissediyorum ki hem deli gibi kokuyorum hemde derinlerde bir yerlerde acıyı istiyorum! Acının bana açtığı kapıyı fark ettikten sonra bakış açım tamamen değişti. Artık acı çekmekten korkmuyorum. Sadece şunu söylüyorum;

SIRADA Kİ?


IMG_20220731_131227.jpg

Çünkü sevgili Dostlarım şunu öğrendim ki insan mutluyken asla değişmiyor. Konfor, mutluluk insanı köreltiyor. Acı varsa değişim var! O nedenle size tavsiyem acıdan korkmayın bırakın parçalayarak geçsin üzerinizden. Bakalım kim daha güçlü?

IMG_20220731_131159.jpg

İçimde ki uyanan o sonsuz ışığı en büyük acılarıma borçluyum ben. Ya hep mutlu olsaydım ne değişirdi ki bende. HİÇ! Şimdi tek ihtiyacım olan biraz DENGE!

Hoşçakalın!


Sort:  

Çok güzel bir post olmuş, resimlerde harika. ☺️

Çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim 🤗

Çok güzel bir yazı olmuş. Severek okudum. 🤗🌸

Yaa 🤗 Çok mutlu oldum çok teşekkür ederim. 🌺

Fotoğraflar çok güzel. Doğanın en güzel hallerini, en güzel açılardan fotoğraflamışsın. Ayrıca hayatın sana sunduklarıyla mücadele hırsın da örnek alınası.

Very nice photos. You have photographed the most beautiful aspects of nature from the most beautiful angles. Also, take an example of your ambition to fight what life has to offer you.

Fotoğraflara bende açıp açıp tekrar bakıyorum. Teşekkür ediyorum 🤗

Congratulations, your post has been upvoted by @dsc-r2cornell, which is the curating account for @R2cornell's Discord Community.

Manually curated by @jasonmunapasee

r2cornell_curation_banner.png

acıyı o an yaşamak zor ama gercekten insanları degıstırıyor ve hayatta daha temkinli oluyor ınsan bazen ise acı ınsana cesaret verıyor ve yapamayacagınız işlerin altına girip o işleri o acı ile basarıyorsunuz

Evet, o yüzden kaçmak yerine geleni kabul edip Bundan öğrenmem gereken nedir? Diye sormak en doğrusu 🙏

Bence de oyle insan oyle oyle buyuyor işte tecrubeyle sabit :D

"Beni öldürmeyen her acı beni güçlendirir."
Bu söz kişinin algılama biçimine göre değişkenliklik gösteriyor çünkü kimisini öldürmesi bile süründürebilir... İnsanın acılar karşısında güçlü silahları, ön hazırlıkları olmalı.

Evet ama en korktuğumuz en hazırlıksız yakaladığımız acılar bile bir şekilde geride kalıyor ama işte kimini ezip geçiyor kimini güçlendirip..

Congratulations @trouvaille! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You have been a buzzy bee and published a post every day of the week.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

The 8th edition of the Hive Power Up Month starts today!
Hive Power Up Day - August 1st 2022

Enfes bir yazı! Çerçeveletip duvara asmalık türden.

Yaaa çok tatlısınız ne güzel bir yorum çok sevindim beğenmenize🙏🤗🌺💗