Čeněk Stýblo z ViralBrothers: Bitcoin mě přivedl k meditacím

in Česky!2 years ago

Čeněk Stýblo je bývalý člen dvojice ViralBrothers, kteří se proslavili nejen u nás, ale i ve světě virálními videi jako Debilní kecy atd. Co asi ale nevíte je, že Čeněk se už několik let věnuje na svém Twitteru a YouTube kanálu kryptoměnám. Loni dokonce začal vařit pálivou omáčku HotBee, které dělá marketing právě na těchto svých sociálních kanálech.

Rozhovor_Styblo.png

ViralBrothers. Tvoje vstupenka do velkého světa byznysu, tedy alespoň toho digitálního. Kdo by si dnes nevzpomněl na Debilní kecy matek?! Kdybyste začínali s Viral brothers nyní, myslíš že byste měli šanci na úspěch?

Prosadit se v roce 2011 na YouTube bylo pro nás samozřejmě daleko jednodušší, než by bylo dnes, protože tenkrát nebyla skoro zadán konkurence. Dnes mnoho lidi začíná točit na YouTube s vidinou zbohatnutí. Když jsme začínali my, tak to bylo z čirého nadšení. Žádné peníze tenkrát z YouTube videí nebyly. Začali jsme to monetizovat až postupně.

Loni jsi začal s úplně novým byznysem, když jsi rozjel výrobu pálivé omáčky HotBee. Upřímně, přijde mi jako geniální myšlenka propojit pouze dvě tak jednoduché suroviny jako chilli a med. Jak jsi s tímto projektem úspěšný a dočkáš se MILIONŮ nebo BANKROTU?

Prodali jsme přes 35tisic lahviček, takže start byl raketový. Léto je teď o dost slabší. Ale prý to tak na e-shopech bývá. Jestli tento projekt bude životaschopný se ukáže teď před Vánoci. Pak si sedneme a zhodnotíme, jestli má smysl tomu věnovat energii.

Jak a kdy jsi se vlastně dostal ke kryptoměnám? A které kryptoměny máš aktuálně v portfoliu, nebo věříš pouze bitcoinu?

V roce 2017 mě oslovil kamarád, ze shání investora do těžebních strojů na Ethereum. Řekl jsem mu, že si to přes víkend nastuduju a dám mu vedet. Přes víkend jsem studiem strávil asi 20 hodin a byl ohromen jaký potenciál v tom je. Investici do těžby jsem zavrhl a začal nakupovat raději přímo krypto. Zůstaly mi nějaké altcoiny z roku 2017, ale dlouhodobě věřím hlavně bitcoinu.

V roce 2018 začal několikaletý bear market, který většině krypto investorů odmazal jejich “virtuální” zisky. V jednom svém YouTube videu jsi říkal, že jsi prakticky přišel o milion dolarů. Podařilo se ti prodat alespoň část svého portfolia? Jak jsi celou tu situaci zvládnul? Přijít o osmimístnou částku, to se člověku nestane každý den! Spousta lidí by se z toho asi psychicky sesypala.

Ano, část portfolia jsem prodal ve ztrátě. Klasická chyba. Sledovat, jak se hodnota mého portfolia během par měsíců vyšplhala na 1 milion dolarů a pak během pár měsíců na 1 milion korun byla hodně náročná. Na druhou stranu mě to dost posílilo. Začal jsem meditovat, objevil wim hof metodu dýchaní a otužovaní a vlastně, to ze jsem to ustál, tak moje psychická odolnost a emoční vyrovnanost je teď díky tomu na ATH :)

V rozhovoru pro Brocast jsi zmiňoval, že tě hodně ovlivnil svými názory Naval Ravikant se svým Tweetstormem “How to Get Rich (without getting lucky)”. Chtěl bys z jeho názorů a rad něco vyzdvihnout?

Libí se mi, jak otevřeně mluví o businessu a o štěstí. Spousta úspěšných a bohatých lidi jsou v depresi. Maji vše o čem snili, ale štěstí nepřišlo. Navedl mě na myšlenku, že je třeba na svém štěstí každý den pracovat.

Kdo další kromě Navala tě v posledních letech nejvíce inspiroval a čím konkrétně?

Wim Hof, alias ledový muž byl jeden z nich. Začal jsem studovat jeho techniky a naučil se každý den sprchovat v ledové vodě a občas se i v ledu okoupat. Čím vice člověk zažívá dobrovolného stresu, tím to má pak v životě jednodušší a stresující situace v reálnem životě pak zvládá daleko lepe.

Asi se shodneme na tom, že bohatství ani kryptoměny nejsou v životě to nejdůležitější. Nechci úplně použít slovní spojení “smysl života”, ale co si myslíš, že je podstatné pro to, aby byl člověk šťastný?

Já myslím, ze nejdůležitější je mít důvod proč ráno vstávat a nějakou misi na které člověk pracuje. Nějaký důležitý cil. Můžete mít miliardy na učtu, ale pokud si jen užíváte, tak vás to přestane za chvíli bavit a začnete se nudit.

Slyšel jsem názor, že každý, kdo chce vydělat na kryptu si musí projít alespoň jedním bear marketem. Ty máš tedy ten svůj za sebou. Máš nějakou strategii, jak předejít tomu, co se stalo v roce 2018, tedy že nerealizuješ zisky a takzvaně proHODLuješ všechny prostředky skrze medvědí období, které trvá několik let?

Na strategii neustále pracuji, ale je to těžké. Trefit úplný top je velká náhoda. At udělá člověk v kryptu cokoli, tak jasně, že se chvíli bude cítit jako pitomec. Ta volatilita je tak obrovská, že se to mění ze dne na den.

Které technologie v kryptu změní svět? Samozřejmě s pominutím ekonomické stránky věci, že nakoupím za 100 dolarů a prodám za 200.

Já věřím hlavně bitcoinu, protože řeší tu nejdůležitější věc. Špatné peníze. Bitcoiny jsou nejlepší peníze v historii lidstva a věřím, ze pozitivně změní svět. Bitcoin je mír :)

Díky za rozhovor a ať se ti v životě i nadále daří!

Sort:  

Zajímavý rozhovor se zajímavým člověkem. Díky za něj :)

@tipu curate 2

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 18000 upvotes.
Your next target is to reach 19000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP