Nexo letos dotáhne akvizici banky v Evropě | Antoni Trenchev

in Česky!3 years ago

Antoni Trenchev je spoluzakladatelem společnosti Nexo, která nabízí klientům produkty známé jak z bankovního sektoru, tak z DeFi. Vše na jednom místě. Na platformě Nexo a s nadstandardními úrokovými sazbami, které kryptoměnový prostor nabízí.

Antoni, v jednom z posledních rozhovorů jsi zmínil, že Nexo má být prostředníkem mezi DeFi a CeFi. Můžete tuto myšlenku dále rozvinout a vysvětlit ji čtenářům? Kde vlastně je pozice Nexo v kryptoměnovém prostoru?

Musíme si uvědomit, že ve světě financí se prolínají dva hlavní pohledy. Tím prvním jsou, jak já říkám, finance "včerejška". To jsou standardní služby nabízené bankovním sektorem - půjčky, spořící účty. A tím druhým jsou finance "zítřka", ač se již využívají dnes - sem patří DeFi produkty jako credit line, kolaterizované půjčky atd.

Ale abych odpověděl přímo na tvoji otázku, Nexo využívá spoustu produktů tzv. DeFi v nám známém prostředí CeFi (centralizovaných financí). Využíváme DeFi tokeny jako kolaterál pro naše credit lines (úvěrové linky) a platíme za ně taktéž úroky ze vkladů. Vezměme si například DAI, decentralizovaný stablecoin běžící na Ethereu. Poskytujeme klientům výnosy až 12% za vklad v kryptoměně DAI. Zároveň u nás využívají klienti výhodu 375 mil. USD v pojištění poskytovaném našimi partnery na veškerá aktiva v úschově. Tím se může pochlubit jen velmi málo společností v našem businessu.

To že je Nexo centralizovanou platformou sice ubírá výhod DeFi jako anonymita zákazníků, avšak na druhou stranu mohou naši klienti využívat vyšší stupeň zabezpečení, díky našim institucionálním partnerům.

Často slýchám otázky, jak je možné dosáhnout tak atraktivních úrokových sazeb pro půjčky a zároveň pro vklady? U platinového členství jsou úroky z půjček 5,9% a úroky za vklady klientů až 12% (pokud si je necháte vyplácet v NEXO tokenech). Tyto sazby překonávají současnou konkurenci takovým způsobem, že se člověk musí sám sebe ptát, zda jsou takové úrokové sazby dlouhodobě udržitelné.

Absolutně! Sazby, které zde popisuješ, jsou naše nejlepší sazby, avšak platí pouze pro ty, kteří splňují platinovou úroveň našeho věrnostního programu. A to rozhodně nejsou všichni naši uživatelé. Náš průměrný zákazník platí dvouciferný úrok za svoje půjčky.

Obchodní model Nexo je jednoduchý, ale robustní. Nemohu přeceňovat důležitost našeho modelu půjček - nikdy nepůjčujeme na základě nedostatečného zajištění, ​​na rozdíl od některých našich konkurentů (pozn. některé projekty nabízí tzv. undercollateralized loans). Právě to nám dává výhodu udržitelnosti a znamená to, že aktiva našich klientů jsou zajištěna nad rámec jejich výpůjček.

Nedávným přírůstkem do naší produktové řady je Nexo Exchange, což přináší našim uživatelům další výhodu. Již nemusí opouštět platformu Nexo, aby mohli nakupovat, prodávat nebo vyměňovat nativní NEXO tokeny a další kryptoměny podporované naší platformou. Přesně na toto vylepšení spoustu klientů netrpělivě čekalo.

Mnoho lidí chválí platformu Nexo jako bohatou na funkce a jednoduché uživatelské rozhraní. Avšak někteří touží po větším propojení se samotným týmem Nexo. Jaký k tomuto tématu zaujímáte postoj a jaké máte komunikační kanály vůči svým fanouškům a komunitě?

Nedávno jsme spustili nexo.io/community - specializovanou komunitní stránku, kde naši klienti mohou sdílet své úspěšné příběhy a návrhy Nexo, sledovat naše AMA, účastnit se soutěží a komunitních akcí a spousty dalších aktivit. Ač jsme s touto iniciativou teprve začali, doufáme, že přinese v budoucnu plodnou diskusi mezi našimi fanoušky a týmem Nexo.

Ačkoliv je Nexo jednou z nejlépe se rozvíjejích se platforem ve srovnání s konkurencí, zejména co se týče půjček kryptoměn, v některých věcech zdá se Nexu trochu ujíždí vlak (cena NEXO tokenu / celková tržní kapitalizace) - jaké jsou hlavní rozdíly, které oddělují Nexo od ostatních a jak si bráníte pozici jedničky v tomto odvětví?

Nexo nabízí všechny služby instantně: ať už jde o interní směnárnu, která vám umožní nakupovat kryptoměny a okamžitě na nich začít vydělávat úroky, nebo o tzv. credit line (úvěrovou linku) - zjednodušeně řečeno převádíte aktiva a proti nim si okamžitě můžete vybrat půjčku, tedy použít je jako zajištění/kolaterál.

Nemohu nezmínit naše budoucí kroky. Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme jako jediní tak blízko k získání bankovních licencí - jedné v USA a druhé v Evropě. Do konce roku 2021 plánujeme navýšit naše pojištění vkladů na $ 1B a také pracujeme s několika TOP firmami a menším auditorským společnostmi, které nám zajistí auditované finanční výkazy.

Pokud toto není ten správný směr jak si uhájit pozici na trhu, tak pak už nevím, co jiného by jím mělo být.

Dividendy jsou často označovány jako vlajková loď společnosti Nexo, která je odlišuje od konkurentů. Nyní jsme však o nich nějakou dobu neslyšeli. Jaké má Nexo plány na využití této své velké výhody?

Dividendy jsou jednou z nejdiskutovanějších věcí vůbec, ptají se mě na ně prakticky v každém rozhovoru. Zatím nemohu prozradit více, ale už brzy očekávejte velké novinky týkající se dividend.

Často tě mohou vidět diváci na Bloombergu, kde komentujete směřování ceny bitcoinu. Jaký vývoj však předpokládáte u NEXO tokenu do budoucna?

Díky našim vylepšením jako jsou Nexonomics a širším možnostem, jak si zakoupit NEXO tokeny, se pomalu ale jistě přibližujeme do TOP 50 nejvíce kapitalizovaných kryptoměn.

Pozn. v době rozhovoru je NEXO na 66. místě v žebříčku CoinMarketCap.

Šéfové kryptoměnových projektů, kteří jsou vidět, jsou velmi oceňovaní. Tvoří hlavní hlas společnosti směrem k veřejnosti. Komunita Nexo je opravdu hrdá na vaše častá vystoupení na konferencích, talk show a v médiích, ale trochu nám chybí informovanost směrem do vlastní komunity, přímější spojení s námi, uživateli a podporovateli. Existují nějaké plány na poskytnutí konzistentní komunikační platformy dovnitř komunity?

V únoru jsme zahájili vysoce očekávané AMA, vysílané na měsíční bázi. Tato setkání jsou pro mě stejně vzrušující jako pro naši komunitu, protože otázky se mnohdy velmi liší od těch strojových otázek z typických interview. Další plánované AMA je na 26. března, což je již za pár dní. Právě to je první krok k zajištění lepší přímé komunikace s našimi klienty a důkazem naší transparentnosti. Rovněž plánujeme zveřejnit více informací o tom, jak strukturujeme naše produkty.

Celý Nexo tým je nadšený z velké novinky, která se na komunitu chystá a tou je komunitní governance - hlasování o správě Nexo. Právě takové hlasy jsou skvělým a naprosto legitimním způsobem, jak zohlednit návrhy komunity. Stay tuned!

Nexo má mnoho silných stránek a je jedním z leaderů na trhu půjček a vkladů. Na co se budete zaměřovat v Nexu v příštím roce, co chcete ještě vylepšit?

Zaměříme se na tokenomiku, akvizici bankovních licencí, naši rozšiřující se institucionální nabídku a na naše plány stát se veřejně obchodovatelnou společnosti společností (jinými slovy chystáme vstup na burzu).

Jaké novinky můžete čtenářům sdělit ohledně plánované akvizice banky?

U banky, na kterou jsme se zaměřili v Evropě, jsme dosáhli obrovského pokroku, takže novinky můžete očekávat již letos!

Mockrát děkuji za tvůj čas, bylo mi potěšením získat nové informace o budoucím směřování Nexo.


presearch