Rozhovor: Lukáš Bárta | Cardanians ukazují, že Slush pool nebyla náhoda

in Česky!last year (edited)

Koncem července se uskutečnil dlouho očekávaný hard fork Cardana s názvem Shelley a byl spuštěn staking ADA mincí na mainnetu. Pro náš rozhovor jsme si pozvali ambasadora z Cardano Foundation, Lukáše Bártu. Lukáš je zakladatelem Cardanians, kteří již k dnešnímu dni udělali v ekosystému Cardana obrovský kus práce a sami provozují 2 staking pooly pod názvy CRDNS a CRDN1.

Ahoj Lukáši, někteří naši čtenáři už asi tuší nebo ví, že jsi jeden z českých ambasadorů Cardano Foundation a zakladatel Cardanians.io. Když jsi o kryptu slyšel poprvé, věřil jsi té myšlence na první dobrou, nebo jsi měl nějaké pochybnosti? A kdy to vlastně bylo?

O kryptu, respektive o Bitcoinu jsem slyšel poprvé od spolužáků na vysoké škole někdy v roce 2010/2011, ale nevěnoval jsem tomu větší pozornost. Podruhé když jsem šel v Praze s kamarádem začátkem roku 2017 kolem BTCmatu a bylo mi řečeno, ať si nějaké koupím, že se s tím dá platit kafe. Zhrozil jsem se, když jsem viděl cenu kolem 1000 dolarů a pustil to z hlavy. O půl roku později mne zaujal na webu nějaký článek o Ethereu a jeho prudký cenový nárůst. Začal jsem krypto studovat více a více, vycítil jsem v něm obrovský potenciál a rozhodl jsem se investovat první peníze. První BTC jsem nakupoval v červenci 2017 na cenách 2-3 tis. dolarů.

Jak vedla tvoje cesta v kryptu přes bitcoin až ke Cardanu? Ono být ambasadorem projektu z TOP 10 a zároveň spoluvlastníkem a provozovatelem poolu Cardanians není jen tak, za tím je určitě spousta úsilí, a hlavně nějaké vnitřní rozhodnutí, co vlastně dělat. Kdy v tobě vlastně uzrálo?

Bitcoin jsem většinu času vnímal jako toho krále, uchovatele hodnoty, ale nelákalo mě jen koupit a držet, takže jsem si prošel klasickou cestu nováčka, když jsem skrz Bitcoin objevoval pro mne mnohem zajímavější a pestřejší (zároveň i divočejší) svět altů. Klasicky jsem místo namnožení BTC o dost přišel, a to jak na různých P&D coinech nebo v rámci ICO. Ke Cardanu mě vlastně přivedl kolega Jaromír Tesař, který se věnoval fundamentálním analýzám a uměl rozeznat podhodnocené coiny nebo projekty s potenciálem. Pamatuji si tento live stream velmi živě a zaznělo tam “Kupujte Cardano, je aktuálně velmi levé a myslím si, že tento projekt, pokud uspěje, tak může změnit svět”). Provedl jsem ještě vlastní zkoumání projektu a také mě zaujal, takže jsem nakoupil na 0,04 $ a o 3 měsíce později stála jedna mince 1,2 $. Jardovi jsem samozřejmě poděkoval, ale jak to tak klasicky bývá, vyčítal jsem si, že jsem koupil málo a taky, že jsem část prodal moc brzo. Říkal jsem si, že mi ujel vlak. Následně víme, co se od začátku 2018 dělo, a kromě krvácejícího portfolia jsem si řekl, že je to perfektní příležitost jak navýšit pozice v Cardanu. V té době jsem totiž hodně zúžil své portfolio a z cca 25 různých nesourodých coinů jsem jej zredukoval na 4 a řekl jsem si, že už nebudu spekulovat ani tradovat, ale bude ze mne klasický hodler.

Na jaře 2018 jsem Jardovi nabídl spolupráci a společně jsme lidem radili v kryptu, co by bylo dobré koupit, na co se zaměřit, Jarda psal skvělé analýzy a doplňovali jsme se. Čím dál tím více jsme ale cítili, že máme v hlavě zejména Cardano, používali jsme jej jako takový benchmark pro spoustu dalších projektů a zabíralo nám více a více obsahu. Tehdy jsme se rozhodli, že si zaslouží svou vlastní krypto skupinu na FB. Do skupiny jsme pozvali prvních pár desítek lidí a začali je postupně o Cardanu vzdělávat, informovat a budovat česko-slovenskou komunitu (mimochodem tuto naši aktivitu ocenili různí lidé, můžeme zmínit například článek Adama Kracíka, který nás upřímně překvapil nebo následně zájem Jakuba Vejmoly alias Kicoma, který nás také několikrát dporučil, v té chvíli jsme ještě netušili o možnosti ambasadorství vůbec nic, ale jak jsme se do projektu ponořovali hlouběji a hlouběji, tak jsme cítili, že ztrácíme povědomí o projektech ostatních a že je lepší se věnovat jednomu, ale pořádně. Tak jsme začali psát články a úvahy zaměřené na Cardano. Ke Cardanians v této fázi bylo ještě hodně daleko a dostanu se k tomu později.

Kdy jste vlastně zakládali facebookovou skupinu Cardano (ADA) CZ/SK? Napadlo vás tehdy, že během pár let bude mít skupina 2 tisíce členů a bude jednou z největších fb skupin konkrétní kryptoměny po skupinách o Bitcoinu, Eteheru a Litecoinu?

Pamatuji si to přesně, bylo to 16. října 2018. Upřímně jsme nepřemýšleli nad kvantitou, ale zejména nad kvalitou. Od začátku jsme byli velmi přísní na obsah a jeho kvalitu, tím jsme si na sebe ale upletli bič. Lidé si zvykli, že jim informace servírujeme pěkně až pod nos a najednou jsme zjistili, že kvůli naší náročnosti členové přestali téměř příspěvky přidávat a čekali na nás. Tím pádem to žralo více a více času a já navíc vždy chtěl, aby se ve skupině alespoň každý den něco objevilo, aby nebyla tzv. mrtvá. Rozhodli jsme se, že vybereme z řad členů moderátory, kteří nám s aktivitou pomohou, a to bylo správné rozhodnutí. Věděli jsme, že usilovná práce přinese své ovoce a členská základna se exponenciálně rozrůstala, pomohli jsme tomu ale různými soutěžemi např. o Tangem karty. Ty dva tisíce lidí tam budou nejpozději za pár týdnů, ale v jedné věci Tě musím opravit, před sebou máme ještě skupiny Monero CZ-SK (2 500 členů), Electroneum (1988 členů), ale je pravda, že tyto skupiny mají roční až několikaletý náskok a troufám si tvrdit, že u nich není tak živo, jako u nás.

image.png

Kdo z vás vymyslel název Cardanians pro vaši skupinu a byly ve hře i jiné názvy?

Pojďme nejprve k tomu vzniku. Byli jsme hodně aktivní a následně jsme začátkem 2019 zaznamenali informaci, že bude možnost založit si svůj node a stát se pool operátorem a tato myšlenka se mi vryla hluboko do hlavy. Nic jsme o tom nevěděli, existoval pouze formulář, který zkoumal zájem lidí a měli jsme do něj vyplnit, jaké máme zkušenosti, HW atd. a že nám dá někdo vědět. Od té doby se nikdo neozval, ale my jsme pracovali usilovně dál. Jelikož je Jarda programátor, nejprve jsme si mysleli, že vše zvládneme sami dva, ale to jsme žili ještě v hodně naivní představě, jak takový node bude bez zásahu fungovat úplně sám a potom jsme si nalili čistého vína, řekli si, že den má jen 24 hodin, my se nerozkrájíme se a pokud se chceme stále věnovat komunitě, tak potřebujeme ještě někoho. V tu chvíli mě napadlo oslovit programátora a kamaráda Josefa Táborského, se kterým jsem spolupracoval na jiném projektu a už jsme vzájemně věděli co od sebe můžeme očekávat, zda by se k nám nechtěl přidat, a protože se mu nápad líbil a současně měl bohaté zkušenosti s weby, webovými aplikacemi, správou sítí, serverů atd., plácli jsme si. Byla to výrazná posila, všestranný programátor a ještě jsem nenašel nic, s čím by si neporadil.

Když jsem věděl, že máme dobrý tým, chtělo to posunout se zase o level dál a chtělo to název. Byl to klasický brainstorming, padaly různé návrhy, nejbližší byl asi Cardaniání, ale tady jsme se trošku inspirovali u Nexa, což byl projekt, který se nám také líbil a když posílali newsletter, tak psali: “Dear Nexoinans.” Důležité také bylo uvědomit si, že patriotismus je fajn, ale pokud chceme uspět celosvětově, musíme mít anglický název a musíme začít být vidět v rámci celého ekosystému, ne jenom v rámci CZ/SK komunity. Tak se zrodil název Cardanians, doména (včetně různých překlepových koncovek) byla volná a v březnu 2019 byl projekt na světě. Jednoduchá webová prezentace, animované video o chystaném poolu z dílny freelancerů z webi Fiverr.com, ale s nulovou propagací.

Následně bylo pro rozvoj projektů důležité začít psát články v Aj a taky jsem rozhodl, že chci, aby se z nás stala klasická firma nebo ať je to více cool, start-up. Takže jsem začal sondovat kolem sebe a říkal si, zda se nám podaří najít nějakého investora. Jenže hledejte investora, když nemáte vlastně nic, jen nadšení, nápad a vizi. Obvykle se jim v této fázi neříká investoři, ale střelci, protože je to opravdu hodně rizikové. Nicméně jsem měl štěstí, padli jsme si do oka s prvním z nich, Lukášem Dančem, který se pohyboval v mezinárodním obchodu, vlastnil několik firem, měl zkušenosti s investováním do nich a také stojí za vlastním investičním fondem v Lichtenštejnsku CE Capital Partners Fund. Netrvalo dlouho a stali se z nás kamarádi a následně přivedl ještě další dva investory - Radomíra Čecha, který vlastní marketingovou agenturu Fast Forward/ Young & Rubicam se sídlem v Brně a Dubaji a spolu s Reflex Capital má zainvestováno např. ve velmi známé firmě Spaceti a dále pak Igora Fučíka, jenž je zejména krizovým manažerem, který dlouhé roky radil velkým nadnárodním koncernům v Americe. Díky tomuto složení máme vše potřebné od know-how, kontaktů, ale i finančního zázemí. V lednu 2020 jsme založili oficiálně právnickou osobu, která bude naše veškeré aktivity ohledně Cardanians zastřešovat a ten průběh, jak je na tom Cardanians dnes, už asi víte. Zatím se to jeví tak, že se vezeme na vlně úspěchu.

Co se týče nejdůležitějších milníků, tak v září 2019 si nás všimnul jeden z ambasadorů a zakladatel TCCP (The Cardano Community Podcast) a nominoval nás na ambasadory, následně jsme byli s Jardou vybrání a tímto se naše práce jen zintenzivnila a dodala punc našemu fungování. V prosinci 2019 začal testnet, do kterého jsme vstupovali s vlastním poolem CRDNS a jelikož neexistavala žádná stránka či nástroj, kde bychom mohli přehledně všechny pooly sledovat, srovnávat a monitorovat, tak jsme ji vytvořili a dali jsme komunitě ADApools.org, který si získal velkou oblibu (začátkem léta jsme na něj dokonce od CF obdrželi grant) a během cca 7 měsíců jsme se dostali na cca 70 mil. Ada, které nám lidé delegovali/svěřili. Také se nám podařilo získat ambasadorství i pro Josefa za jeho přínos a užitečné nástroje pro komunitu, takže jsme dnes jediný projekt, který pod sebou sdružuje tři Cardano ambasadory současně. Za dobu testnetu jsme nasbírali velmi bohaté zkušenosti, IOHK a CF nás pozvali na workshop do Londýna, kde jsme měli možnost spoustu vývojářů, ale i managementu poznat osobně a bylo to oboustranně obohacující, vybrali nás do úzké testovací skupiny lidí zvané F&F (Family and Friends), kde hlavním posláním byly přípravy na mainnet, testování nodů atd. – opět perfektní zkušenost, ale bylo to hodně náročné.

Nedávno jsme měli v rozhovoru Petera Gažiho, který se podílí na vývoji Cardana přímo pro IOHK. Ten říkal, že směr, kterým se vydalo Cardano, tedy skrze publikování vědeckých prací a následnou oponenturu tak jak je to v akademické obci obvyklé, je podle něj jedinou správnou cestou v dlouhodobém horizontu, jak zajistit maximální míru bezpečnosti. Souhlasíš s tímto přístupem, kterým se Cardano rozhodlo jít?

Rozhodně ano, a i to byl jeden z důvodů, proč se nám Cardano tak zalíbilo, matematické důkazy, tým expertů, experti, ověřování a transparentnost. Zároveň nás ale zaujal leadership Charlese Hoskinsona, považuji ho za jednoho z velkých vizionářů dnešní doby a nebál bych se jej postavit vedle lidí jako je třeba Elon Musk nebo jako byl Steve Jobs. Mimochodem Peter je v rámci IOHK respektovaný člověk a dělá Slovensku skvělou vizitku, rozhovor se mi moc líbil.

Na tu předchozí otázku bych ještě navázal tím, co mi k danému tématu řekl v rozhovoru bitcoinový expert Andreas M. Antonopoulos. Ten poukazoval oproti tomu na to, že formální ověřování a vědecký přístup mohou zpomalovat vývoj, a ne vždy je nutné se jich držet. Když se podíváme na celkový vývoj Cardana a jeho notoricky známé oddalování termínů, díky tomu Cardano získalo i spoustu haterů v čele třeba s YouTuberem Chico Crypto. Nebyl tento vědecký přístup spíše na škodu, neujel Cardanu tak trochu vlak? Většina DeFi projektů již totiž běží v ekosystému Etherea a další chainy jako Algorand, Tezos nebo EOS jsou také již dávno po spuštění svých mainnetů a jedou takříkajíc naplno.

Je to o úhlu pohledu, ano, Cardano nabralo velké zpoždění a získalo spoustu haterů, na druhou stranu ale nakonec doručilo to, co slibovalo, vidíme jej v top 7 (resp. klidně v TOP3, polemizoval bych totiž ještě o tom, zda tam vůbec patří tzv. bankovní coin XRP, dále Tether či fork nebo forky forků, tedy BCH a BSV). Je pravda, že DeFi je v letošním roce velký hit, ale to neznamená, že tyhle nástavby a projekty na Cardanu neuvidíme, počkejme si na smart kontrakty, dapps, ten rozsah, který Cardano nabízí je opravdu velký a připomenu Charlesovu vizi, dostat na Cardano síť miliardu lidí, zaměřit se na země třetího světa, kde nemají možnost zřídit si účet atd. Cardano může jednoho dne naprosto změnit bankovní systém tak, jak jej známe dnes a hateři typu Chico Crypto a další tady vždy budou, ale musí se zároveň koukat na to, že i přes jejich nelibost Cardano jede dál, má skvělou komunitu a už dnes patří k nejvíce decentralizovaným projektům, vždyť jen pár dní po spuštění mainnetu máme 700 poolů, to je až neuvěřitelné. Takže ne nemyslím, že by to něčemu vadilo a je v pořádku, že ostatní jednou “naplno”, tohle není sprint, ale maratonský závod a Cardano patří mezi maratonce. A ještě doporučím toto hezky zpracované YouTube video o tom, jak může Cardano vyhrát DeFi závod.

Coby ambasadoři Cardana jste se potkali loni v Londýně s dalšími ambasadory z celého světa a představiteli týmů, kteří pracují na vývoji IOHK. Jaký jste z toho měli pocit? Potkali jste se i s Charlesem Hoskinsonem?

Charles tam bohužel nebyl, chystal se do Londýna o týden později kvůli schůzce s PwC, ale po skončení prvního i druhého dne probíhal konferenční hovor, kde se zajímal, co jsme řešili, k čemu jsme došli, jaké máme návrhy atd. Měli jsme z toho skvělý pocit, spousta nic neříkajících jmen pro nás v ten okamžik najednou měla i tváře, mohli jsme cítit jejich energii a zápal pro věc. Byl jsem ohromen, jak chytří lidé na projektu dělají – tady zmíním třeba Duncan Coutts (Haskel expert a Director of engineering), měl odpověď snad na každou otázku a se vším si věděl rady. Jeho kolegové nám říkali, že skutečně když už si v týmu někdy neví rady, osloví jeho. I setkání s ostatními ambasadory z dalších zemí bylo obohacující, a kromě formální části jsme šli 2x i na neformální večeři a měli jsme možnost se toho spoustu dozvědět. Takhle u piva jsme se třeba dozvěděli, že jsou rozjednané fondy, které chtějí do Cardana napumpovat miliardy dolarů, jakmile uvidí, že je funkční produkt a poběží mainnet. V ten okamžik byla celková kapitalizace 1,2 miliardy dolarů, takže nebylo těžké domyslet si, co se asi tak bude dít s cenou, pokud se jim plány z roadmap podaří. Také se mi líbilo, když mi hlavní vývojář Jormungandru (na tom fungoval celý testnet) říkal, že mezi nimi ve firmě umí Charles rozpoutat pořádnou soutěživost a rivalitu a po vzoru Steva Jobse zadá dvěma týmům stejný úkol a ti, kteří si nakonec vedou lépe a jsou rychlejší, svůj produkt vydají, kdežto práce druhého týmu se zahodí. Tímto přístupem z lidí dokáže vyždímat maximum.
Jak vnímáš silnou Česko-Slovenskou stopu v Cardanu?

Vnímám ji velmi pozitivně, jména jako zmíněný Peter Gaži, nebo třeba další naši členové, pro IOHK pracující Tomáš Vrána a zmínku stojí rozhodně Slovák žijící v Česku Marek Mahut, jenž byl s námi v Londýně a patří mezi velmi zkušené pool operátory, který mimochodem drží několik prvenství - jako první založený pool v rámci ITN testnetu, první založený pool v rámci F&F a první transakce po spuštění mainnetu. Jinak si ale myslím, že obecně máme dobrou vizitku a povědomí krypto komunity díky lidem jako je např. Slush či projektům/produktům typu Trezor. Každý ví, že jde o Českou republiku, a to je jedině dobře.

Nedávno byl spuštěn hardfork Shelley a zahájena oficiální činnost staking poolů. Jak vnímáš tento krok, který byl velmi očekávaný mezi držiteli ADA. Je to důležitý milník v historii Cardana?

Je to velmi důležité, kdyby se termín nestihnul, byla by to voda na mlýn všem haterům. Doručilo se to, funguje, ale drobná vada na kráse je údržba hlavní burz, kde mají lidé zablokovány své mince nebo třeba stav peněženky Yoroi od Emurgo, kterou ještě nelze pro delegování a staking využít, což je škoda, protože peněženka Yoroi je v komunitě poměrně oblíbená.

Cardanians jsou jedni z mnoha staking poolů, co to ale obnáší řídit takový pool a co vás motivovalo k tomu jej založit a provozovat?

Chtěli jsme být nedílnou součástí projektu Cardano, věříme mu, máme v něm zainvestováno a patříme mezi dlouhodobé hodlery. Pokud provozováním poolu můžeme podpořit decentralizaci projektu, a ještě si díky tomu nějaké mince navíc vydělat, není o čem váhat.

Jsme sice jedni z mnoha, ale v rámci mainnetu a posledních pár dní se nám povedl skvělý start, kdy jsme s téměř 100 mil. delegovanými ADA aktuálně na 8. místě v rámci celého světa a kdo nás sleduje pozorně, tak také ví, že ještě provozujeme i pooly německému partnerovi , kdy jsme spolu založili joint venture a společně už dnes máme lehce přes 200 milonů ADA, což v řeči čísel znamená, že nám věří lidé s kapitálem v hodnotě tři čtvrtě miliardy korun a to jsme teprve na začátku a osobně odhaduji, že celkový počet stakovaných mincí půjde ještě tak 3x nahoru a i my chceme ještě růst (aktuálně je stakováno jen 6,34 mld. ADA)

Pokud by někdo chtěl delegovat ADA mince vám, jaký je název vašeho poolu a jaké poplatky jste nastavili?

Naše pooly najdete je pod tickery CRDNS a CRDN1 a řeknu k tomu asi tolik, co v předchozím rozhovoru:
CRDNS - 2% fee
CRDN1 - 5% fee

Rozdíl je v podstatě pouze ve výši poplatku pro pool, jinak výše pledge (čtěte jako vlastní kůže ve hře pool operátora nebo jak moc daný operátor projektu věří a má zainvestováno) je nastavena pro oba pooly na 500 tis. ADA a není to faktor, který by ve finále hrál nějakou významnou roli. Pokud se to do budoucna změní a jejím navýšením pomůžeme maximalizovat výnos delegujícím, tak jsme na to připraveni a uděláme to. Fix fee je také totožné a nastaveno na možné minimum 340 ADA za epochu.

V rámci testnetu jsme měli 5 % a nyní jsme se obrátili i na své delegátory, ať víme, jak to vnímají. Mnozí byli v pohodě s 5 %, ale často zaznívalo 2-3 %, takže jsme vyslyšeli obě skupiny a lidé to mohou brát i tak, že zkrátka vyberou k delegaci pool s fee dle svých preferencí, někdo nás chce podpořit více a jiný se bude zase nejvíce zajímat o maximalizaci svého výnosu. Nyní můžeme uspokojit obě skupiny.

A pro názornost, pokud jsou celkové odměny třeba 10 000 ADA, budeme uvažovat roční zhodnocení někde kolem 5 % a pool má fee 5 %, tak je to 5 % z 5 %, čili ve finále delegující dostane 4,75 % a v případě 2 % poolu to bude 4,9 %. Ve finále ještě o nějaké drobné méně kvůli minimálnímu fix fee za epochu, ale to se rozpouští mezi všechny delegující a ve finále pro jednotlivce bude zanedbatelné. Rozdíl je tedy 0,15 % a každý se k této hodnotě staví odlišně, pro někoho zanedbatelné, pro jiného je to moc a samozřejmě záleží, kdo kolik drží mincí. Mimochodem mince rozděluje sama síť, automaticky a bez zásahu pool operátora.

Kde se dá tedy sledovat vaše práce?

Publikujeme články a názory na webu cardanians.io (ještě jsme neměli čas na českou lokalizaci). Jsme také autory webů a nástrojů ADApools.org - Cardano Staking, ADAex.org - Cardano Explorer a Cardanojournal.com a doporučuji sledovat náš Twitter, kde už máme přes 5 500 sledujících a několikrát nás vyhodnotili jako jedny z největších influencerů v Cardano komunitě.

Nedávno jsem také dával rozhovor pro kryptonovinky.com, kde jsem mluvil o návodu na staking ADA mincí. Pokud to nevadí, rád bych zde odkázal právě na tento rozhovor, kde se čtenáři mohou dozvědět ještě další detaily ke stakingu. Mrzí mě, že ještě není připravena Yoroi peněženka na delegování a nemůžeme tak přinést další návod (Sebastien z Emurga oznámil, že se tak stane do konce týdne).

Dovol mi ještě otázku na závěr, na kterou určitě čeká velká část čtenářů. Jakého market capu si myslíš že může ADA dosáhnout řekněme do 2-3 let, kdy by měla být již dotažena fáze Goguen, která je podle mě klíčová pro používání sítě Cardana (pozn. ve fázi Goguen se budou implementovat smart contracty). Dnes je tržní kapitalizace na hodnotě cca 3,5 mld. USD. Vím že je to trochu věštění z křišťálové koule, ale lidi si vždy rádi trochu zaspekulují, však už ten krypto-prostor sám dobře znáš.

Tomuhle se snažíme vyhýbat, ale když jinak nedáš, za 2-3 roky vidím Cardano v nižších jednotkách dolarů (nicméně pokud uvidíme bull run dříve, víme, co to dokáže s cenou udělat ve velmi krátkém čase), v delším horizontu odhadujeme 6-20 $, což samozřejmě pracuje s předpokladem, že celková kapitalizace krypto marketu bude jinde než dnes.

Takový dobrý příklad, dnes je v kryptu celosvětově cca 100 milionů lidí, očekává se, že v dalším cyklu by mohlo přijít až 200 milionu nováčků a kdyby jen 10 % z nich investovalo do Cardana 1000 $, kapitalizaci by to napumpovalo o 20 miliard dolarů a není to nic nereálného.

Můžete si o tom přečíst náš článek Jaká může být reálná tržní kapitalizace projektu Cardano.

Navíc očekávám, že brzy Cardano uvidíme na Coinbase, což jednak zpřístupní Cardano poměrně velké mase lidí, ale druhak to umí pěkně mluvit do ceny. Nad zalistováním se spekuluji již roky, ale podle mě čekali, až bude funkční mainnet a vše pojede, jak má.

Pro všechny zdůrazním krypto poučku, investuj pouze tolik, kolik jsi ochoten ztratit a také to, že neposkytujeme žádné investiční poradenství, doporučujeme vždy udělat vlastní průzkum.

A hlavně dbejte na zabezpečení mincí, své seedy, není vhodné držet větší množství na burzách (not you keys, not your crypto!). Burzy se sice budou předhánět ve službách typu, nechejte to u nás ležet a my za vás delegujeme nebo zřídíme pool a dejte to nám, bude to jistě pohodlné, ale rozhodně to nebude patřit k nejvýhodnějším a nejbezpečnějším variantám (např. u Coinbase se mluví o stake as a service jako o službě s poplatkem 25 %...).

Díky za rozhovor a ať se vám daří s vašimi staking pooly a ve vaší ambasadorské práci.

Taky děkuji, nápodobně a budu se těšit na další rozhovor. Na téma Cardano budeme mít vždycky hodně co říct.

Sort:  

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You published more than 60 posts. Your next target is to reach 70 posts.

You can view your badges on your board And compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

Feedback from the last Hive Power Up Day
Hive Power Up Day - Let's grow together!