A nestačí prostě běžet...?

in Česky!3 months ago (edited)

Musí bejt všechno tak složitý? Copak už nestačí všechny ty stojky, přítahy a běhání prostě dělat podle nálady? Musí se k tomu vystudovat VŠ? Nebo trávit dny studováním odborných publikací, studíí? Nestačí mít prostou radost z toho, že něco dělám?

Odpověď je jednoduchá...

Ano stačí!

Jdeme dál, hotovo, další článek ne? Že jo?! Nebo ne? Ne?!

Asi Vás moje odpověď překvapí (haha), ale podle mě to je z velký části o kontextu. O situaci danýho člověka. O jeho formě, cílech, věku, pracovní vytíženosti, o problémech (zdravotních i jiných) a žebříčku hodnot.

Když půjdete dneska na nějakej základní trenérskej kurz, nebo seminář, tak drtivá většina školitelů (aspoň tam, kde jsem byl já) dneska mluví o tom, že ještě než s klientem začnete pracovat, je třeba si s nim sednout u kafe a promluvit si. Ono to má totiž hned několik výhod. Jednak aspoň oba dva uvidí, jestli si lidsky sedí a druhak se z takovýho rozhovoru potenciální trenér leccos dozví. Uvidí, kdo proti němu alespoň v kostce sedí. Co to je za člověka. Dokáže si udělat rámcovej obrázek o tom, co by zhruba mohl chtít a potřebovat a jestli je vůbec schopen něco takovýho nabídnout. No a potenciální klient zase vidí, co by asi tak mohl čekat a jestli to vůbec chce.

Detaily se potom dají ladit za chodu. Důležitý ale je, se na začátku rámcově domluvit, protože by v opačným případě mohlo hrozit, že jedna ze stran ošklivě vystřízlivý. Jinak se totiž zachází s čerstvou maminkou po mateřský, která se chce "vrátit do formy" a jinak s triatlonistou, kterej se chystá na vrchol sezóny. Po mamince asi člověk úplně nebude chtít, aby patnáct minut bušila kettlebell swingy a po triatlonistovi v přípravě, aby chodil 10 minut na páse a 15 minut dejchal do bříška.

Každej ten člověk má úplně jiný cíle, má úplně jiný priority a žije v úplně jiný stratosféře. Rozdílně je teda třeba se chovat k člověku, co si chce dvakrát tejdně zaběhat, aby měl ze sebe dobrej pocit a k člověku, co se připravuje na svůj první maraton pod 1:45. Jsou to dva světy, ačkoliv jde o ten samej sport.

Častej protiargument ale je, že člověk si přece může jen tak běhat a pak vyfiknout někde závodně 1:45. Jako jasně, proč ne? Ale pak to primárně není cílem, nejedná se o přípravu. Primárním cílem je si běhat pro radost a tak by to mělo zůstat, pokud člověk nemá vyšší ambice. Závod pak funguje jako rozptýlení. Není samostatným cílem v nějakým přípravným makrocyklu. Celý je to primárně o radosti z pohybu. A možná se to někdy později překlopí a možná ne...

No a to je vlastně ten rozdíl v tom, jestli stačí, nebo nestačí "prostě běžet". Stačí a bohatě pokud nemáte závodní ambice, na nic se nepřipravujete, nic kromě pocení a čistý hlavy od běhu (nebo jiný pohybový aktivity) nechcete. Pokud je ale Vaším cílem zhltnout půlmaraton na nějakej čas (byť by to byly tři hodiny), vyžaduje to už jistý plánování, jistej menežment. A to možná nechcete. Takže možná je dobrý si uvědomit, jaký mám vlastně priority, nastavit si nějakej směr, dát tomu rámec. Protože od něho se pak odvíjí, co všechno bude zapotřebí. Řeknete-li potom trenérovi, že chcete uběhnout půlmaraton pod dvě hodiny, že jste hobík a nikdy jste neběhali, bude se (nebo by měl) k Vám podle toho chovat. A bude to úplně odlišnej přístup od toho, kdy budete maminka po mateřský dovolený, která si chce vyčistit hlavu od rodiny, primárně si chce zaběhat pro radost s kámoškou a nezranit se u toho.

Na margo toho mě napadá, že se lidi občas pýtaj, jestli je dobrej nápad cvičit podle nějakejch youtube videí. Což je zase velmi podobná otázka. Jako pokud se chce někdo zpotit pro svůj dobrej pocit a to je celý, tak pro mě za mě ať si dělá dřepíky třeba podle Marušky a Standy (jména jsou zcela smyšlená, na nikoho tim neútočim). Pakliže je ale smyslem shodit konkrétní váhu, vypadat jako Ronaldo, nebo dělat amatérsky crossfit, tak bych to ani nezapínal. Ty tréninky jsou nahodilý, není tam žádnej měřitelnej progres, odnikud nikam to zpravidla nesměřuje...

Takže otázka na závěr.

Je třeba řešit grafy, makro a mikro cykly, tréninkový dávky, běhat intervaly, počítat tempa, dívat se na tepovku, řešit kalorie?

CollageMaker_20201125_155304323.jpg

To záleží od toho, co vlastně chcete. A když si tohle sami v sobě dobře vyřešíte, tak všechno ostatní se dostaví samo.

...

PS: Dlužim si 25 hive za minulej tejden. Máte někdo nápad, kde tak malý množství nakoupit?

Sort:  

Asi bych si ty "dlužné částky", být tebou, "střádal" a pak to koupil najednou, třeba až to bude stovka...

Článek opět jako jednohubka, nemám co vytknout ani dodat :)

Jo, takhle jsem to udělal minule... a nebo počkám, až bude Hive stát ten dolar :D

Pošlu Ti 25 Hive a jakmile otevřou podniky, přiblížím se a pozveš mě na dobrý kafe a minerálku. Bereš? ;)

Hele neberu ze dvou důvodů:

Zaprvé za tu podporu si aspoň to kafe a minerálku zasloužíš i bez těch 25 Hive

A zadruhý by z nich v budoucnu mohl bejt slušnej oběd :)

Takže na kafe tě rád pozvu až budeš poblíž a Hive si nech! To já už si poradim

Dobrá tedy ;)

Díky za tip! :)

Díky za tip! :)

Díky @cesky.donator. Potěšilo! :)

Rádo se stalo.

Congratulations @bodie7! You received a personal badge!

You powered-up at least 10 HIVE on Hive Power Up Day!
Wait until the end of Power Up Day to find out the size of your Power-Bee.
May the Hive Power be with you!

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking

Congratulations @bodie7! You received a personal badge!

You powered-up at least 10 HIVE on Hive Power Up Day! This entitles you to a level 1 badge.
Participate in the next Power Up Day and try to power-up more HIVE to get a bigger Power-Bee.
May the Hive Power be with you!

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking