Příplatek za home office?

in Česky!3 years ago

Nedávno jsem narazil na článek, který citoval předsedu senátu Miloše Vystrčila. Mohl to být třeba tento. Pan Vystrčil navrhuje, aby se lidé pracující z domova o své výplaty podělili s ostatními. Co jsem tak koukal, nenastínil přesně, jak by si to představoval. Od politika z ODS to zní poněkud zvláštně, zejména pokud by se snad podobné přerozdělování pokusil nějak legislativně ukotvit do jakési "dočasné solidární daně z home office".

Trošku paradoxně řeší velké firmy opačný rébus. Podle něho by jejich kmenoví zaměstnanci měli naopak dostat přidáno, a ne zrovna málo, pokud působí na home office. V rámci small talku před, respektive po obchodním jednání jsme se o tom bavili s vrcholovými manažery dvou nadnárodních firem. Obě v Česku zaměstnávají stovky opravdu špičkových specialistů (tak půl napůl Češi a cizinci) plus další stovky lidí, kteří sice mají taky v mailovém podpisu "specialista" nebo "manažer", ale hlavně proto, že se to tak dneska dělá. Klasické korporáty.

Obě firmy jsou si moc dobře vědomy, že jim zákoník práce přikazuje zajistit svým zaměstnancům odpovídající pracovní podmínky, bezpečnost práce a tak dále. Kdyby zaměstnanci chodili do práce, nafasovali by na každý den fungl nový respirátor české provenience (velkoobchodní náklad bratru desetikoruna), všude by byla dezinfekce a ve ventilaci by přibyly HEPA filtry a další takové vychytávky, pokud ještě nejsou.

Jejich zaměstnanci ale mají zakázáno chodit do práce. Kde mají ergonomický dvouapůlmetrový pracovní stůl, kvalitní kancelářskou židli, která nekazí páteř, superrychlý internet, nonstop support ajťáků, když si zrovna vykopnou kabel, jeden nebo dva velké monitory, profesionální skener s tiskárnou, skartovačky... A taky pitný režim, čerstvé ovoce, relax zónu... Takové ty klasické benefity zaměstnanců, které si firma chce udržet.

Kolem deseti tisíc

Jen málokdo má doma srovnatelné prostředí. Tím spíše, že z domova dost možná pracuje nebo studuje celá jeho rodina. Abych to zkrátil, obě firmy nezávisle na sobě přišly s tím, že lidem na home office by měly vyplácet speciální příplatek. Ne zrovna malý. Kolem deseti tisíc měsíčně. Na internet, kancelářský prostor, technické vybavení... A to se ještě držely při zdi.

Obě dvě firmy za nucenou práci z domova skutečně zaměstnancům vyplácejí peníze navíc. Výrazně nižší, než kolik si spočítaly, ale vyplácejí. Zajímavé ovšem bude, když se to někdo rozhodne řešit soudně. Pokud by uspěl a na zaměstnavateli vysoudil kompenzaci za měsíce strávené na nuceném home office, strhne se lavina dalších podobných žalob.

Firmy se je asi budou snažit řešit mimosoudně. A dost možná se pokusí zapojit stát - budou totiž, a z mého pohledu racionálně, tvrdit, že zákaz přítomnosti v kancelářích je reakcí na vládní protipandemická opatření. Jestli by v případném sporu se státem mohly v tomto případě firmy uspět, si říct netroufám. Jen by mě zajímalo, zda o tomhle možném problému už přemýšlel někdo ve Strakově akademii.

pr_vcela.png

Sort:  
 3 years ago  

Uvažoval jsem o tomtéž z trochu jiného úhlu. Doma spotřebováváme proud a vodu. Ale tvrdím si říci, že spotřebováváme méně, než bychom spotřebovávali v práci.
Alespoň dětem ve škole je úplně jedno, jestli někde nechají svítit nebo protéká na hajzlíku voda... Jejich to přece není. A někteří kolegové nejsou tomuhle chování taky vzdáleni.
Takže spotřeba domácností se zvýší, ale celková spotřeba se sníží. Nejen proto, že některé výrobny a provozovny stojí.

Ano, spotřeba energií v domácnostech se zvýšila. Jak je na tom celková spotřeba, netuším.

Osobně bych toho na home office asi moc neudělal. A to nejen kvůli rušivým elementům v domácnosti :), ale taky kvůli nedostatku specializovaného technického vybavení v řádu statisíců korun, které v práci používáme k servisu elektroniky.
Jinak v práci fasujeme 20 jednorázových roušek na měsíc. Respirátory na pracovišti nejsou přikázané. Teď se ale řeší, jestli budou nutné kantýně.

!WINE
!BEER

Tak tam se budou při jídle hodit :))

Na to máme plexisklové jídelní buňky :-)

Vystrčilův výrok mě taky překvapil. Už si dlouhodobě říkám, jak je spravedlivé, že někteří lidé nemůžou do práce a dostávají kompenzace v % jejich běžné mzdy zadarmo, zatímco farmář s traktorem na pole pojede covidu navzdory a dostane třeba ještě méně peněz. Když se to bere z daní a nově natištěných peněz, tak aspoň největší díl zaplatí největší plátci. Aby se ale obyčejní zaměstnanci na home-office rozdělovali, to by bylo ještě více za čárou. Volbu koalice ODS zatím preferuju, jestli ale uslyším víc podobných výroků, budu si muset najít lepší možnost.

ještě uteče tolik vody že se tohle řešit možná ani nebude... :-/

To si nemyslím, stačí, aby někdo podal žalobu během několika dalších let.

no "dalších let", právě, hele je tu i teoretická možnost kolapsu těch firem a mnohem důležitějších věcí než řešení tohohle ... lidi podle mě po pandemii (cca 3 roky globálně - můj vodhad) budou mít na starost mnohem důležitější věci než se handrkovat se státem :(

Naopak. Firmy musí dodržovat opatření, které je stojí miliony. Kromě toho přicházejí o klienty. Jasně, že si to nenechají líbit. A dost možná je právo na jejich straně. Skutečnost, že měli jejich zaměstnanci dostat o deset tisíc měsíčně víc, už je jen třešnička na dortu.

Super zamyšlení. Já za celý svůj roční home office nějak zvlášť nepociťuju navýšení nákladů. Ba naopak, přestala jsem si kupovat nové oblečení, protože v něm stejně není kam chodit a více si vařím, takže náklady na jídlo možná ještě trošku klesly. Asi i ve spotřebě benzínu bude trošku úspora a taky v čase, což je pro mě docela podstatné.

Co ale dost stouplo, jsou výdaje za kafe - netušila jsem, kolik pytlů kávy jsem schopná vypít. A bez kafe IT prostě nefunguje.😀

Největší downside pro mě ale je ztráta "společenského" života, potřeby hezky se obléct a jít mezi kolegy - to penězi bohužel vykompenzovat nejde. Takže za mě ano, příplatek za home office by měl být povinný, já si jím budu kompenzovat "psychickou újmu".