You are viewing a single comment's thread from:

RE: Projekt maraton - listopad 2020

in Česky!3 years ago

Mimochodem, jdeš mi do rány. V době zavřených podniků jsem začal trošku běhat, pár kilometrů denně. Potřeboval bych poradit slušnou botu řekněme do 6 000 Kč. Ty klasický běžecký značky bot neznám, takže nejsem nijak zatíženej. Do dvaceti jsem hrál na slušné úrovni házenou, ale tam jsme řešili spíš boty do haly než na venkovní výběhy. Můj styl běhu není žádná sláva, ale došlap by měl být celkem v pohodě, u delších běhů přes patu. Budu běhat hlavně na zpevněných cestách a v městských parcích, spíš kondičně 5-10 km na jeden zátah. Metr osmdesát výšky, zhruba osmdesát kilo váhy, žádný šmajdání nebo tak něco.

Sort:  

Top4running v Praze mají prodejnu, udělaj ti diagnózu a navrhnou řešení. To je asi ta nejjednodušší varianta...

Já bych volil tréninkovou silniční objemovku. Na značce nezáleží. Dneska dělá dobrý běžecký boty kde kdo. :) akorát by ti fakt ta bota měla sedět. Myslet na to, že zdravý chodidlo "pruží", takže jak na něj došlápneš, celá noha se trochu roztáhne (dopředu i do stran). Takže by měl bejt v botě nějakej prostor. Doporučuje se například roztáhnout v ní prsty (měl by tam bejt prostor do stran) a zatížit došlapem, jestli netlačí palec. Na druhou stranu by si měl samozřejmě cejtit stabilitu. Obecný doporučení je ca o půl čísla větší.

Co se týče mě, tak mi nesedí Saucony, protože mám širší nárt. Takže ze stran sem si do nich po čase vypěstoval díry na malíkových hranách :). Sedí mi Mizuna, ty jsou ve špičce širší. Trefit první boty je ale docela náročný, protože člověk nemá srovnání. Pokud by si střílel od boku, doporučuju střílet za míň, než je rozpočet. Případně za to koupit 2-3 kusy od jinejch značek, třeba starší modely, trochu je prošlápnout. Získáš nějakej cit do nohy a pak sám uvidíš, co ti sedí nejvíc... Pokud zvolíš speciálku prodejnu (což je ta nepochybně jistější varianta), můžeš si aspoň případně stěžovat tam. :D A cenovku trochu podstřel. Jak uslyšej 6k, tak aby ti nenacpali boty třeba s karbonovou destičkou :D Bejvaj ale rozumný

Super, díky za tipy. Budu si je asi kupovat hned po Vánocích, zatím těch pár výběhů doklepu ve svých univerzálních teniskách. Nárt mám taky spíš širší.

"Dneska dělá dobrý běžecký boty kde kdo."

S běžeckými botami nemám zdaleka tolik zkušeností, co ty, ale toto můžu potvrdit. Letos kroutím už druhý rok v jakýchsi noname Kalenji z Decathlonu (stály tuším 8 stovek :D) a jsem překvapen, jak dobře si vedou. Naběháno (velmi hrubým) odhadem nějakých 2,000 km, do toho spousta hiků a workoutů... Používám je totiž prakticky na veškerý sport (jsou vidět i na fotce z tréninku z minulého týdne).

No já s nima upřímně taky zase nemám tolik zkušeností. Barefooty držej, protože na nich se nemá co podělat (nemaj žádnej drop, žádný tlumení, žádný odrazový prvky) krom nějakýho mechanickýho problému. Pak jsem podělal nákup Sauconů, poněvadž jsem chtěl nějakou levnou tempovku (oni ty rychlejší boty mají nízkej drop, jsou hodně lehký, takže je to fakt nezbytná síťovina a má to pár prvků) a sáhnul jsem vedle, protože jsou na mojí nohu prostě moc úzký. No a skončil jsem u Mizun, který mám na objemový tréninky a hlavně jsem je bral z důvodu tý širší špičky.

Ono hlavně se ty boty lišej v nějakých technických detailech, který pro toho hobby běžce prostě nejsou nějak zvlášť důležitý. Málokdo navíc běhá nějaký sprinty/intervaly a závody, aby potřeboval třeba úplně specificky botu na ty rychlý tréninky. Takže důležitý spíš je, aby ta bota fakt dobře seděla, něco vydržela (měla by dát aspoň 800-1200 km podle třeba Aleše Tvrzníka u kterýho jsem dělal kurz, pak už jde prej pomalu do kytek ta technologie), měla nějaký to základní tlumení dopadu (většinou hlavně na patě kvůli dopadový fázi) a esteticky ladila (zvlášť u žen :D). Jestli to má odrazovou technologie nebo ne, je na naší úrovni jako celkem fuk. Jestli mě to zrychlí o 1-2 vteřiny na kilák je mi fakt buřt. :D

Takže to zkrátka chce spíš objemovku, protože většina lidí prostě nabíhá kilometry hlavně a trénuje souvislý a rovnoměrný běhy a většinou na zpevněným povrchu (proto silnička). No a aby ta obuv byla tréninková a ne závodní, protože ta závodka fakt vydrží třeba klidně 400-800 kiláků a pak ti zamává. :D Ty tréninkovky jsou na ty objemy dělaný líp. A měnit ve chvíli, kdy se vytratí ten komfort, můžou začít nějaký problémy s kolenama/koníkama/kyčlema/zádama, nebo je fakt úplně na pračky ta podrážka. Pokud si člověk není jistej, tak těch 800-1200 kiláků je takovej jako průměr. Ale znám i lidi, co maj boty už třeba 2000 kiláků právě, v případě nějakýcho mechanickýho poškození to přelepěj izolačkou a jsou naprosto happy. :D

Ono v ideálním případě je podle mýho názoru stejně třeba běhat "ve všem" a "na všem". I proto já ty boty střídám. Aby ten systém úplně nezlenivěl tím, že si vezmu objemovku, ale bez ní budu úplně ztracenej a nebudu schopen uběhnout kilák, aniž bych k tomu potřeboval 15 technologií, který mě tu nohu budou supportovat. :)

No už jen tenhle megakoment je důkazem, že zkušenosti s tím opravdu máš ;) Akorát teda podle toho vidím, že ty moje křusky už to mají nejspíš za pár - když bych k těm naběhaným kilometrům přičetl ty hiky (spousta z nich v dost extrémním terénu azorských hor / sopek) a ty workouty, tak jsme na nějakých 3,000 km zichr :D Tak já si je asi koupím znovu teda :D

Jako není to ideální stav úplně samozřejmě. Oni ty boty jsou samozřejmě vždycky vyráběný za nějakým účelem a na ten danej účel by se měly používat, poněvadž máš třeba obuv spešl na vzpírání, protože ta bota by ti měla dobře stabilizovat a má vyšší drop, než třeba obuv běžecká, čímž ti vlastně pomáhá změnou těžiště třeba při dřepu (kde je častý omezení mobility v kotníku). Pak máš zase spešl boty do tělocvičny, kde je důležitý, aby si se mohl spolehnout na to, že má dobrou přilnavost, stabilitu a tlumení a že když zabereš, tak neuklouzneš...

No a pak je druhá strana tý mince, že jo. Když si jdu jednou za tejden pinknout jen tak badminton do haly, fakt si kvůli tomu pořídim raketu za dvojku a boty za dvojku? Když si jdu párkrát v tejdnu zaběhnout na pláž a hodim si tam k tomu pár sérií shybů na hrazdě, potřebuju mít spešl boty na workoutový hřiště a spešl boty na běh?

Takže vždycky je to podle mě nějakej kontext, do kterýho teda shrnu nějakej vlastní kapitál, čas kterej tomu chci obětovat, potřeby který mám a co vlastně chci dělat a jakým způsobem (chci se tomu věnovat na amatérský úrovni, hobby úrovni, profesionální úrovni). A pak se nějak rozhodnout tak, aby ti v tom kontextu dávalo smysl.

Já třeba kdybych běhal převážně zpevněný cesty a do toho chodil dlouhý tůry v extrémním terénu, tak mám boty dvoje - silničky a trailovky do terénu. Poněvadž vim, že ta trailovka mě v tom terénu poskytne to, co mi silnička nikdy dát nemůže. :)

Chápu, rozumím, souhlasím. Já to myslel spíš tak, jako že jsem rád, že se ty boty ještě nerozpadly, že jsem asi za tu cenu směšnou cenu dostal celkem kvalitu a že by teda nemuselo být špatné, si je pořídit znovu ;) Že bych měl mít správně na každý druh pohybu jinou obuv, je mi jasné, ale nesmíš zapomínat, že jsem minimalista, který často stěhuje celý svůj život z jednoho konce světa na druhý v jednom batohu :D Ale zas abych nebyl úplně za magora - když jsme hráli na univerzitě futsalovou ligu, tak jsem měl sálovky :D Ještě asi někde budou...