Jak si chránit objektiv

in Česky!2 months ago

Tentokrát napíšu o dvou věcech, které používám vlastně neustále, ať je k tomu pravý důvod nebo ne. Sice mají původně jiný účel, ale často se používají jako ochrana objektivu před mechanickým poškozením: je to sluneční clona a UV filtr.

Sluneční clona neslouží jen k zastínění objektivu před nežádoucím světlem, ale i jako jeho ochrana. Má svůj smysl i za deště, kdy chrání přední čočku objektivu před kapičkami vody. Za průtrže mračen sice nebude moc platná, ale při drobném, mrholení je to ochrana vítaná.
Kromě toho, sluneční clona chrání objektiv i před mechanickým poškozením. Na jednu stranu někdo může namítnout, že fotoaparát se sluneční clonou na objektivu je větší, neohrabanější, a tím spíš s ním někde „ťuknete“. Budiž – ale když už, tak je lepší ťuknout plastovou clonou, která je jednak poddajná a jednak stojí pár desetikorun, než ťuknout objektivem za pár tisíc. Další věc je, že mnoho objektivů nemá přední čočku nijak moc zapuštěnou, takže ve stísněných podmínkách k dotyku, otření, znečištění nebo nedej bože škrábnutí může dojít velice snadno.

image.png

Zatímco ochrannou funkci sluneční clony skoro nikdo nezpochybňuje, použití UV filtru jako ochrany objektivu má své odpůrce. Jde o to, že je to vlastně další překážka před objektivem, a pokud je nekvalitní nebo znečištěný, tak je spíš ke škodě. Souhlasím, ale na druhou stranu – když už, tak menší zlo je ušpinit UV filtr než objektiv. Samozřejmě že když někdo používá fotoaparát jen ve studiu a mimo focení má na objektivu krytku, je to něco jiného, než třeba fotograf divoké přírody. Můj osobní názor na ochranu objektivu UV filtrem je někde uprostřed. Jsou situace, kde není nutný, ale jsou případy, kdy si ho rád nasadím. A nejde jen o to znečištění: ne každý fotí v klidu ve studiu, a při nějakém akčnějším focení je opět lepší ťuknout někde hranou filtru za pár desítek korun než hranou tisíckrát dražšího objektivu.

Někdo právem namítne: a není lepší si na techniku prostě dávat lepší pozor? Ano je, souhlasím, ale když jste třeba na vysokohorské túře, máte co dělat sami se sebou a se svou ostatní výbavou, tak k nějakému nešetrnému incidentu prostě dojde. Pak tyto pomůcky jako ochrana svoji práci odvedou.

vote_follow_art.png

Sort:  

!WINE
Clonu využívám výjimečně. Filtr mám nasazen stále. Ale nejsem žádný fotograf


Cheers, @zirky You Successfully Shared 0.100 WINE With @pavelsku.
You Earned 0.100 WINE As Curation Reward.
You Utilized 3/3 Successful Calls.

wine-greeting


WINE Current Market Price : 0.000 HIVE

Souhlasím. Ono se snadno řekne dávat pozor, ale na lovu v terénu dávám pozor na zvíře nebo motýla. V autě na sedačce, kde je v pohotovosti, je taky clona lepší.

Clounu sundávám vlastně jen potřebuju použít blesk...
Jinak se jí říká sluneční, ale ona chrání před jakýmkoliv parazitním světlem, takže opoctatnění má všude, i v interieru a to nejen jako ochrana před mechanickým poškozením. Každopádně mě už venku mnohokrát zachránila objektiv, před ťuknutím o šutr na horách a podobně.