Ostatnio przeczytałem #99 - "W czerwonej sieci " - Rafał Barnaś, Marcin Faliński

in Polish HIVE2 years ago

Od pewnego czasu Marcin Faliński jest dla mnie gwarantem bardzo dobrej lektury. Ten były agent Agencji Wywiadu udowodnił swój talent literacki napisaną wspólnie z Markiem Kozubalem trylogią: "Operacja Rafael", "Operacja Singe" i "Operacja Retea". Tym razem zdecydował się na współpracę z Rafałem Barnasiem. Z tego związku zrodziła się bardzo dobra powieść szpiegowska "W czerwonej sieci".

Przeczytane.png

Kanwą powieści "W czerwonej sieci" są wydarzenia, które miały miejsce na Placu Świętego Piotra w Watykanie w dniu 13 maja 1981 roku, czyli zamachu na Jana Pawła II. Mimo tego, że bezpośredni zamachowiec Turek Mehmet Ali Agca został zatrzymany i osądzony, to wciąż pozostaje tajemnicą kto był inicjatorem zamachu. Najczęściej powtarza się tzw. bułgarski ślad, czyli udział bułgarskiej służby bezpieczeństwa w przygotowaniu zamachu. Prawdziwe wydarzenie z początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku posłużyło autorom do stworzenia bardzo wiarygodnej fikcyjnej historii szpiegowskiej, która miała doprowadzić do zamachu na Ojca Świętego.

Wyobraźnia autorów tej powieści przypisała organizację zamachu oficerom radzieckiego KGB, już we wstępie poznajemy dwóch oficerów KGB: Iwana Kli­mowa i Andrieja Woro­nowa, którym powierzono przeprowadzenie tej ściśle tajnej operacji uciszenia papieża i co za tym idzie, powstrzymania zmian zachodzących w bloku państw wschodnich. W kolejnych odsłonach poznajemy różnych mężczyzn, którzy niczym pojedyncze elementy puzzli po dopasowaniu do siebie z czasem tworzą pełny obraz. Jednak zanim do tego dojdzie czytelnik często przenoszony jest w czasie, Polaka Stefana Chro­baka poznajemy w 1970 roku, Francuza Jeana Legranda w 1944 roku, Turka Meh­me­ta w 1972 roku, Szwajcara Alois w 1962 roku, natomiast Bułgara Dan­czo Kowa­czewa w 1977 roku. Różni ich prawie wszystko, pochodzenie, narodowość, pozycja społeczna, wykształcenie. Łączy ich, że na pewnym etapie życia wchodzą w orbitę zainteresowania wschodnioeuropejskich służb bezpieczeństwa. Najczęściej przy pomocy kompromatów zmuszani są do współpracy z oficerami KGB.

Czytelnik otrzymuje bardzo dobry thriller szpiegowski, pełen zimnowojennych działań wywiadowczych, akcji, szantaży, podwójnych agentów, pościgów i strzelanin. Akcja powieści świetnie oddaje realia Europy lat siedemdziesiątych XX wieku, a fakt, że dotyczy realnego zdarzenia, które pozostaje niewyjaśnione w 100% sprawia, że książkę "W czerwonej sieci" czyta się w ciągłym napięciu zastanawiając się co jest owocem wyobraźni autorów, a co mogło być wynikiem posiadanej wiedzy operacyjnej. Zdecydowanie polecam tę pozycję, każdy kto lubi powieści sensacyjne będzie doskonale się bawił podczas lektury.

data wydania: 9 marca 2022
ISBN: 9788382521924
liczba stron: 376
kategoria: thriller, powieść szpiegowska
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 8️⃣


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


W 2022 roku już przeczytałem ☑️:

  1. Mick Herron - "Martwe lwy" - ocena 8️⃣
  2. Przemysław Piotrowski - "Zaraza" - ocena 9️⃣
  3. Marcin Ogdowski - "Stan wyjątkowy" - ocena 7️⃣
  4. Robert Harris - "V2" - ocena 7️⃣
  5. Arno Strobel - "Offline" - ocena 5️⃣
  6. Ken Follett - "Nigdy" - ocena 8️⃣
  7. Eva García Sáenz de Urturi - "Akwitania" - ocena 7️⃣
  8. KAFIR & WOLF - "WSI. Żołnierze przeklęci" - ocena 7️⃣
  9. Bogusław Szabliński - "Sumienie" - ocena 6️⃣
  10. Katarzyna Puzyńska - "Policjanci. W boju" - ocena 7️⃣
  11. Robert Harris -"Monachium" - ocena 8️⃣
  12. Bill Browder - "Czerwony alert. Jak zostałem wrogiem numer jeden Putina" - ocena 9️⃣
  13. Irena Małysa - "Więcej niż jedno życie" - ocena 7️⃣
  14. Marcin Kołodziejczyk - "Wolnoć" - ocena 8️⃣
Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the person sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!

Your content has been voted as a part of Encouragement program. Keep up the good work!

Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more