Komu i czemu służą te cholerne tagi?

in Polish HIVE4 years ago

W tym poście chciałbym spróbować w przystępny sposób wyjaśnić "komu i czemu służą te cholerne tagi?", dlaczego warto ich używać i jak ich używać, żeby robić to z korzyścią dla wszystkich.

Na platformie HIVE publikowanych jest dziennie tysiące postów, w dziesiątkach języków, bez użycia właściwych tagów przez twórców ciężko by było dotrzeć do odbiorców, którzy docenią ich pracę, a w konsekwencji twórca będzie mógł otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę. Tagi służą jako filtry do wyszukania interesujących nas treści, dzięki temu otrzymujemy posty zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Swoją publikację można scharakteryzować przy użyciu do dziesięciu tagów, ale trzeba mieć świadomość, że tylko pięć pierwszych będzie pojawiało się w wyszukiwaniu. W związku z tym jeżeli chcemy, a nasz post był widziany przy konkretnym filtrowaniu, należy użyć tego tagu jako jednego z pierwszych pięciu. Po co są więc stworzono możliwość użycia pozostałych pięciu tagów? Z tego co zauważyłem, to głównie wykorzystywane są do zbierania tokenów Hive Engine. Skupmy się jednak na pięciu podstawowych tagach.

Dla niektórych grup językowych zwykło się używać tagów charakteryzujących dany język, społeczności narodowe skupiają się głównie przy takich tagach, w przypadku postów po polsku przyjęło się używać tagu #polish i myślę, że warto go używać. Dotyczy to postów publikowanych po polsku, a nie obcojęzycznych postów publikowanych przez polskich użytkowników (wyjątkiem są dwujęzyczne posty).

Jeżeli, więc publikujemy post po polsku to, w mojej skromnej opinii, pierwszym tagiem powinien zawsze być #polish. Pozostałymi tagami możemy skategoryzować swój post bardziej szczegółowo, przyjęło się używać prefiksu pl-... Jeżeli więc publikujemy recenzję filmu użyjemy #pl-film, przepis na sałatkę #pl-kuchnia, polecacie książkę na wieczór #pl-ksiazka, post jest dłuższy niż 150 słów #pl-artykuly, byliście w ciekawym miejscu i chcecie się tym podzielić #pl-travelfeed, itd.

Dzięki uprzejmości @rafalski na utworzonej przez niego stronie każdy znajdzie aktualny wykaz popularnych tagów używanych przez polską społeczność HIVE. Warto też śledzić comiesięczne statystyki prezentowane przez @jacekw w postach z cyklu "Najlepiej wynagradzani autorzy w popularnych tagach" ostatni jest za miesiąc lipiec 2020, raport za sierpień powinien się pojawić lada dzień.

Dodawanie właściwych tagów służy i opłaca się dwóm stronom, publikacje twórcy znajdują szybką drogę do odbiorców, natomiast użytkownicy łatwo mogą filtrować treści, które ich interesują, czyli sytuacja WIN-WIN.

cabinet3283536_1920.jpg
Image by DreamQuest from Pixabay

Sort:  

Szkoda, że to nazewnictwo jest tak nieuporządkowane.

Jest tag pl-artykuly, ale już pl-ksiazka a nie pl-ksiazki

Jest pl-emocjonalnie a nie pl-emocje

To fakt, ale to użytkownicy tworzą tagi. Jeżeli jakiś się przyjmie to jest później używany przez innych.

W obecnej sytuacji wystarczyłby spokojnie #polish (no chyba, że ktoś jeszcze chce trafić do innych społeczności, np. fotografującej to może dodać #photography), bo postów jest tak niewiele, że spokojnie można je przejrzeć wszystkie pod koniec dnia. Te wszystkie tagi z prefiksami powstawały jak na "Hive pod chińską okupacją" był tak duży ruch, że nie dało się wszystkich postów ogarnąć. Trochę tęsknię do tamtych czasów...

Oczywiście pod względem dotarcia do nowych użytkowników pisząc po polsku i stosując polskie tagi, to są one mało skuteczne, bo mało kto przy takiej ilości postów przegląda hive po tagach, gdy można przejrzeć wszystko przeglądając polish.

Ale tagi to przede wszystkim możliwość porządkowania swojej treści i tak nawet autorzy posiadających autonomicznego bloga ich używają, więc warto ich w tym celu nadal używać.

Przykład filtracji profilu po tagach na przykładzie @jacekw https://peakd.com/@jacekw?filter=pl-statystyki

Napisane prosto i przejrzyście.

oprócz tego wszystkiego, o czym tu powiedzieli już przedmówcy,
tagi przydają się jeszcze podczas poszukiwań treści starszych niż tylko te przeglądane tego aktualnego dnia.
czasem chodzi mi po głowie zarys jakiegoś tematu, o którym tu na pewno czytałam, ale nie pamiętałam tytułu danego posta.
no to wtedy z pomocą przychodzą tagi.
strach myśleć, gdyby przyszło mi przeszukiwać wtedy całe #polish

niekiedy także sprawdzam treści w danym tagu, aby nie powielić po kimś jakiegoś tematu