Ostatnio przeczytałem #75 - "Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej" - Jessikka Aro

in Polish HIVE3 years ago

Fińska dziennikarka Jessikka Aro od lat prowadzi dziennikarskie śledztwo, którego celem są współczesne metody prowadzenia wojny informacyjnej przez służby podległe Federacji Rosyjskiej. Wyniki jej dziennikarskiego śledztwa na temat rosyjskich trolli, ściągnęła na nią gniew i oburzenie lokalnych serwisów internetowych na postronku Kremla. Z dnia na dzień najbardziej ukrywane informacje z jej życia prywatnego zostało upublicznione, wyciągnięto i upubliczniono informacje o jej uzależnieniu od narkotyków w młodości za które została skazana 10 lat wcześniej. "Hejterzy umiejętnie wykorzystywali luki w fińskim prawie i niegotowość władzy sądowniczej do stawienia czoła zorganizowanemu rozpowszechnianiu fałszywych informacji."

Źródło zdjęcia legimi.pl

Rosja toczy w internecie wojnę przeciwko cywilom. Każda krytyczna opinia to głos wroga. Nie przebiera się w środkach ani nie zwraca uwagi na granice prawa, gdy wrogów chce się uciszyć. W książce zostały szczegółowo przedstawione inspirowane i aprobowane przez Kreml nagonki, które przeprowadzono ostatnimi laty w Polsce, Finlandii i wielu innych krajach. Punktem głównym są wymierzone w prywatne osoby ponadpaństwowe akcje, niekiedy wyczerpujące definicję przestępstwa. Dokładnie udokumentowane historie pokazują, że Rosja Putina bez najmniejszych skrupułów eliminuje przeciwników przy pomocy internetowego szpiegostwa, trolli w mediach społecznościowych, fake newsów, cyberprzestępczości, gróźb śmierci i przeprowadzonych przez specjalistów od PR-u kampanii nienawiści.

Głównym zadaniem przeprowadzonych przez Kreml nagonek na osoby "szkalujące" działania Moskwy jest ich dyskredytacja w oczach opinii publicznej. Wszyscy mogą oglądać w internecie tysiące samoistnie rozprzestrzeniających się i nieraz noszących znamiona przestępstwa postów, artykułów, obrazków, prześmiewczych memów, piosenek i filmików obrażających i szkalujących przeciwników Kremla. Doświadczyła tego autorka i inne osoby przedstawione w książce: Renatas Juška - litewski dyplomata, który przypłacił walkę o wolną Białoruś utratą stanowiska ambasadora; Bill Browder - inwestor i biznesmen, który nie godził się korupcyjne oferty z otoczenia Putina; Martin Kragh - który opublikował pracę naukową o współczesnych wyrafinowanych metodach wpływu Kremla wymierzonych w jego ojczystą Szwecję; Eliot Higgins - demaskator zestrzelenia przez Rosjan malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17 oraz Liz Wahl - amerykańska dziennikarka Russia Today, która miała dość kłamstw serwowanych przez serwis i ujawniła funkcjonowanie tej stacji telewizyjnej.

Moim zdaniem jest to bardzo dobra i potrzebna książka, która pozwoli zrozumieć co się wokół nas dzieje. Autorka na wielu przykładach odsłania zasady funkcjonowania zależnych od Kremla mediów lokalnych i grup "internetowych trolli", ich wzmożona aktywność w szkalowaniu przeciwników służy do wywołania efektu "kuli śnieżnej" w postaci zaangażowania łasych na propagandę ludzi do coraz brutalniejszych ataków. Obraźliwe i wulgarne ataki na przeciwników lub demaskatorów nie mają wiele wspólnego z odkrywaniem prawdy, a służą głównie do ich obrzucenia "błotem", zwyzywania i zastraszenia.

Jessikka Aro zwróciła uwagę na hybrydową wojnę informacyjną, którą prowadzi Putin na wielu frontach, głównymi wrogami są sąsiednie państwa, kraje UE, Stany Zjednoczone i NATO. Może jestem przeczulony w tym względzie, ale mam wrażenie, że w Polsce przeszliśmy do faktu funkcjonowania "farm trolli" za wschodnią granicą jak do psich kup na chodnikach - no są i co zrobisz?

Niezwykle ciekawy jest rozdział "CZŁOWIEK ŚCISŁEGO KRĘGU – LIZ WAHL" odsłaniający kulisy funkcjonowania angielskojęzycznego serwisu informacyjnego Russia Today w USA. Czytając ten rozdział uświadomiłem sobie, że bardzo podobny schemat działania serwisu informacyjnego możemy zaobserwować w przypadku rodzimego TVP Info - przypadek?

Ogromnym minusem tej publikacji jest fatalne tłumaczenie na język polski, wielokrotnie odnosiłem wrażenie, że zostało ono zrobione przy pomocy Google Translatora bez żadnej korekty redakcyjnej.

data wydania: 14 października 2020
ISBN: 9788381297936
liczba stron: 464
kategoria: literatura faktu
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  

Może jestem przeczulony w tym względzie, ale mam wrażenie, że w Polsce przeszliśmy do faktu funkcjonowania "farm trolli" za wschodnią granicą jak do psich kup na chodnikach - no są i co zrobisz

Bo chyba zbyt dobrze wiemy, że w drugą, trzecią i czwartą stronę działa to dokładnie tak samo.

Eliot Higgins

Jest tego najlepszym przykładem.

To może być ciekawa pozycja do przeczytania. Zapiszę sobie tę książkę w notatniku żeby nie zapomnieć.
Mam nadzieję, że z tym tłumaczeniem nie będzie aż tak źle. Wkrótce się przekonamy. :)