Co tam Panie w sieci? #7

in Polish HIVE4 years ago

ransomware2320793_1280.jpg

Zapraszam na kolejną garstkę ciekawostek ze świata cyberbezpieczeństwa, tym razem o sztucznej inteligencji, która wskaże płeć użytkownika z podobnym prawdopodobieństwem jak rzucanie kostką oraz pierwszych w historii sankcjach ze strony UE za ataki hackerskie.

Genderify - sztuczna inteligencja do określenia płci po nicku

Kilka tygodni temu firma SmartClick AI udostępniła do testowania narzędzie "Genderify", które w zamyśle miało wykorzystywać sztuczną inteligencję i jego celem było przewidywanie płci użytkownika na podstawie jego adresu e-mail lub nazwy użytkownika. Wyniki działania mogły by być użyte na przykład do prezentacji ukierunkowanych pod względem płciowym reklam w sieci.

W zaprezentowanej formie narzędzie służyło głownie zabawie użytkowników, którzy testowali jego skuteczność w przewidywaniu płci. Zamiast 'przewidywanie' bardziej pasowałby 'zgadywanie', bo działanie "Genderify" przypominało bardziej rzucanie kostką. Od początku wyniki budziły również wiele kontrowersji wśród użytkowników, w ich ocenie były bardzo seksistowskie. W przypadku adresów e-mail, gdzie występowały określenia zawodów "Genderify" kierowała się stereotypami np. przy 'nurse' wskazywała zdecydowane prawdopodobieństwo, że jest to kobieta, natomiast przy określeniach takich jak 'doctor' czy 'professor' było odwrotnie.

41.jpg

Aby zademonstrować, jak bezużytecznej jest te narzędzie, jeden z użytkowników wpisał do weryfikacji "Arevik Gasparyan", czyli imię i nazwisko dyrektor ds. operacyjnych w firmie SmartClick AI, która jest kobietą. W wyniku otrzymał prognozę, że w 91% jest to mężczyzna.

Środowiska trans płciowe były natomiast oburzone faktem, że w wynikach są wyłącznie dwie płcie 😆. Strona internetowa "Genderify" na której udostępniono te narzędzie do testowania szybko została wyłączona, a profil na Twitterze zniknął. Sam pomysł identyfikacji płci użytkownika przez algorytmy SI na podstawie adresu e-mail lub nicku jest od lat rozwijany i wykorzystywany przez inne firmy. Ciekawe czy ich wyniki są równie spektakularne?

Tradycyjnie więcej możecie sami doczytać w artykule Genderify shuts down.

UE po raz pierwszy nałożyła sankcje za ataki cybernetyczne

Unia Europejska po raz pierwszy w historii swojego istnienia nałożyła dziś sankcje na dwóch obywateli Chiny i czterech Rosjan oraz trzy organizacje z Chin, Rosji i Koreę Północną za wcześniejsze ataki cybernetyczne przeprowadzone na terenie UE. Sankcje polegają na zakazie podróżowania i zamrożeniu aktywów.

W przypadku chińczyków mowa jest o Tianjin Huaying Haitai Science and Technology Development Co. Ltd. i współpracujących z nią hackerów z grupy ATP10, a chodzi o "Operację Cloud Hopper" z 2016 roku, czyli globalną serię ciągłych ataków na dostawców usług zarządzanych, a następnie ich klientów. Ataki te miały na celu uzyskanie dostępu do poufnych danych intelektualnych i danych klientów. Ataki były prowadzone w wielu krajach europejskich i w USA.

Jeżeli chodzi o Rosjan to są to osoby ściśle związane z Głównym Centrum Technologii Specjalnych (GTsST) - GRU, zarzuca się im serię cyberataków przeprowadzonych w czerwcu 2017 roku, wykonywanych za pomocą oprogramowania NotPetya, który udawał ransomware, a tak naprawdę okazał się wiperem. Ataki hackerów z GRU były ukierunkowane na firmy na Ukrainie, ale NotPetya rozprzestrzenił się jednak na cały świat. Zarzuca im się również próbę ataku cybernetycznego na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii, w czasie kiedy rząd holenderski prowadził dochodzenie w sprawie zestrzelenia samolotu MH17 linii lotniczych Malaysia Airlines nad Ukrainie.

Natomiast Chosun Expo z Korei Północnej jest odpowiedzialne za stworzenie i wypuszczenia oprogramowania ransomware WannaCry, W maju 2017 roku miała miejsce fala cyberataków za pomocą tego oprogramowania, w jej wyniku zostało zainfekowane ponad 300 tys. komputerów w 99 krajach. Pieniądze z okupów miały zasilić programy zbrojeniowe Kima.

Sankcje wprowadzone przez UE są pokłosiem wcześniejszych sankcji na te same podmioty ze strony USA oraz nacisków amerykanów na partnerów z Europy w tej sprawie.

Tradycyjnie więcej możecie sami doczytać w artykule EU imposes the first ever sanctions against cyber-attacks.


Jak zwykle liczę na Wasze komentarze i uwagi, które pozwolą mi jeszcze lepiej dobierać artykuły i ciekawostki z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Wykorzystałem Image by Pete Linforth from Pixabay

Sort:  

haha już raz wyhodowano sztuczną głupotę na nazistę... teraz kolejna wyrosła na seksistę a do tego jeszcze homofoba. Swoją drogą nie wyobrażam sobie rozróżniania 56 płci. z tym mają problem sami zainteresowani gdy ktoś pyta czym się różnią one między sobą.