Krytykuję podcasty i wywiady; wskazuję błędy prowadzących; występ bez cięć obala autorytety internautów

in Polish HIVE2 months ago

Ostatnio na Youtube oraz platformach streamingowych mamy wysyp coraz większej liczby podcastów - wywiadów. A przynajmniej - mamy wysyp głośnych podcastów.

W tym poście skrytykuję kilka programów i podcastów, zarówno już istniejących jak i nowych.

Post będzie trochę ironiczny i groteskowy. Są to moje opinie i na namawiam nikogo do zmiany swoich. O niektórych podcastach będzie w ogólności a o niektórych o pojedynczych odcinkach.

[Karol Paciorek - Imponderabilia oraz inne programy]

Kim Kardashain, Paris Hilton, Jola Rutowicz - ludzie znani z tego, że są znani.
Karol Paciorek - człowiek znany z tego, że .. dużo mówi. Najmłodszy polski boomer - młodszy o 16 miesięcy od Krzysztofa "Cuckolda" Gonciarza.
Mam do Jego podcastów 2 zarzuty.
Wysłuchałem około 20 odcinków Jego podcastu - niemało. Obejrzałem też przez kilka lat kilka jego odcinków z serii "lekko stronniczy" z innym człowiekiem, oraz liznąłem kilka innych jego aktywności.
Nie potrafię wskazać jednej rzeczy, na której ten człowiek się zna. Nie potrafię wskazać jednej rzeczy, którą się interesuje. Nie znam jednej rzeczy do której się przyczynił.
On po prostu dużo mówi jak 4-letnie dziecko, "nadaje jak Radio Wolna Europa". Nie każdy mój post na Hive jest o matematyce, nie każdy jest o tym czym ja się interesuję, ale jakieś smaczki dygresyjnie często podrzucam. Wydaje mi się, że daję coś od siebie a nie jedynie zbieram fakty i wypluwam jak automat.
Pamiętam że rzucił studia i jest antynatalistą.
Nie jest ani wytrawnym krytykiem, ani wytrawnym hejterem, ani wytrawnym lizodupem (o lizodupie będzie później), jest dla mnie miałki. Mam też wrażenie, że nie przygotowuje się do rozmowy z gościem poprzez poczytanie z półtorej godzinki o "tematyce" gościa tylko leci z koksem na bieżąco. Sprawdza się to w przypadku właśnie rozmów z ludżmi których blisko i długo zna, ale nie w przypadku pozostałych.
Nie zapamiętałem ze wszystkich jego podcastów które wysłuchałem, jednej wzniosłej Jego wypowiedzi. Zapamiętałem kilka fajnych myśli od gości, a gość pojawia się raz i w następnym odcinku jest inny. Karol miał 20x więcej szans żeby mnie czymś zaskoczyć. Nie udało mu się. Ten człowiek buduje popularność na świecie zewnętrznym a nie daje nic od siebie. W żadnej ze swoich internetowych działalności. Nie musi mówić mądrze, dobrze, pięknie, na temat - ale od wielu lat po prostu mówi a ludzie jakoś tego słuchają. Przecież "popi*rdolić" o bieżących sprawach "no to mi się podoba, a to mi się nie podoba, oj ale fajne oj ale niefajne" to może sobie każdy. Dla mnie program Lekko Stronniczy jest na poziomie kanału "Poszukiwacz", nie ma w nim głębi.

W 2017 roku Lucas Jacobiak nagrał wizualizację w której nauczył nas jak nie należy spełniać swoich marzeń.
Rozmowa Paciorka z JAkóbiakiem jest chyba najgorszą rozmową jaką słuchałem.


Ale moim zdaniem - z winy prowadzącego, nie gościa! Robił wszystko, żeby włożyć Jakóbiaka w swoje ramy które sobie dla niego "zwizualizował" wcześniej.

Drugi zarzut jest mniej moim widzimisię, a jest bardziej racjonalny.
Karol Paciorek nie szanuje czasu widzów. Gdy zaprasza do swojego programu ludzi których osobiście zna, np. innych Youtuberów, robią sobie pogaduchy gdzie wspominają PRYWATNE sprawy sprzed nastu czy kilku lat, i mają kupę śmiechu, a dla słuchacza nic z tego nie wynika. Dodatkowo nie dzieli On filmu na YouTube na sekcje więc nie można przewinąć tego fragmentu bo nie wiadomo kiedy się skończy. Z jednej strony "Jak Ci się nie podoba to nikt Ci nie każe słuchać" a z drugiej strony clickbaituje w tytule "Po tej historii szczęka Ci opadnie"...

[Kuba Wojewódzki (i częściowo Piotr Kędzierski)]

Gdy byłem kilkunastoletnim brzdącem, jarałem się talk-show Kuby Wojewódzkiego. Przed 15-16 rokiem życia szedłem spać przed 22:30 a nie było jeszcze Playera i po prostu go nie oglądałem, ale miałem takie poczucie że "fajni dorośli ludzie których znam to oglądają", na przykład nauczyciele wujkowie których lubię albo jacyś znajomi z gier komputerowych. A moi rodzice i babcia generalnie go nie lubią, więc tym bardziej był to dla mnie taki owoc zakazany, na którego konsumpcję czekałem do dorosłości. Myślałem sobie, że tam "ludzie sukcesu z fajnym życiem rozmawiają ze sobą na luzie".
Notabene, autobiografia Wojewódzkiego niestety bije na głowę autobiografię Edwardsa Snowdena - czytałem je jedna po drugiej w ciągu kilku dni więc porównanie jest okuratne.

Zanim Player stał się płatny oraz w lutym gdy wykupiłem go na miesiąc, obejrzałem wiele odcinków Jego programu. Selektywnie - od 2006 do 2021 roku, z tymi celebrytami z którymi chciałem. Często też jak interesował mnie tylko 1 z 2 zaproszonych gości to rozsądnie oglądałem tylko pół programu, bo staram się szanować swój czas.

Tutaj ciekawa opinia o show Wojewódzkiego


Ja wtedy w 2017 roku nie zgadzałem się z Rockiem. Ale teraz już trochę tak.
Zwłaszcza po obejrzeniu dodatkowo 4 odcinków podcastu Wojewódzkiego dla Remy Martin:
https://www.youtube.com/c/Sztuka%C5%81%C4%85czenia/videos
oraz podcastów Wojewódzki-Kędzierski.
Otóż Wojewódzki:

  • po aferach z wkładaniem flag Polski w kupę czy jakimś obmacywaniu gdy TVN musiał płacić jakieś kary, BOI SIĘ zrobić coś mocniejszego lub powiedzieć coś mocniejszego - być może dlarego wydał książkę żeby zrobić to tam.
  • porusza się w bezpiecznym kręgu gości - w szczególności rozmawia z tymi samymi gośćmi o tych samych rzeczach w różnych programach. Szczególnym przypadkiem jest Lotek z którym te same niektóre wątki były w talk show, Wojewódzki-Kędzierski oraz Sztuce Łączenia.
    -widać że chciałby, żeby np. taka Ekipa Friza zaangażowała się w ruchy społeczne i politykę, co zupełnie do nich nie pasuje
  • często nie daje gościom skończyć

[Jacob Borkowski show]

Jacob Borkowski stał się znany 2 lata temu z filmu Friza:

Aktualnie on prowadzi swoje talk show Jacob Borkowski show.
Mimo młodego wieku, robił w życiu już wiele rzeczy - ma publiczny Linkedin więc można sobie zobaczyć. Na przykład w wieku 15-16 wydał książkę "Wiek mnie nie zatrzyma"
Ja w Jego wieku na chleb mówiłem pep.

Nie przeczytałem tej książki, ale mam wrażenie, że Borkowski bardzo chce być postrzegany jako starszy niż w rzeczywistości. Widać to w Jego talk show. Moim zdaniem On się zachowuje nieadekwatnie do swojego wieku.
Zacząłbym od tego, że w Polsce to że współpracował z Loganem Paulem nie ma znaczenia. Mimo to Jacob chce sprawiać wrażenie osoby, która ma już ugruntowaną pozycję (jak np. Wojewódzki), która już jest, a nie się staje. Nie przepadam za takimi "Panami idealnymi"
Taki człowiek nie może siać teraz by zebrać plony gdy przyjdzie na to czas. On musi zbierać teraz. Taki człowiek musi zakładać najlepszy scenariusz. Mam wrażenie że tacy ludzie są najszczęśliwsi gdy mają najlepszy czas, ale jeśli przyjdzie smutek i depresja, totalna rozsypka to mogą się też najbardziej załamać (czego nie życzę p. Borkowskiemu).
Zapracuj sobie na swój autorytet a potem gwiazdorz. Logan Paul Cię nie zaprosił żeby spełnić Twoje marzenie, on też na tym zarobił. Oczywiście fajnie że działałeś charytatywnie - ale to czyni z Ciebie dobrego czlowieka, a nie gwiazdę.
Sugeruję Ci trochę cierpliwości i pokory. Wszystko ma swój czas.

A, zapowiadanie gości wrzeszcząc oraz mistyk wyjaśniający znaczenie imion to bardzo złe momenty tego show.

[Hejt Park - odcinek z Krzysztofem Gonciarzem]

Kozak w necie, Gonciarz w świecie - taki dobrze oddający komentarz znalazłem pod filmem.
Jeśli ktoś nie chce oglądać ponad 2 godzin, to tutaj macie 10 sekundowe streszczenie:

Dygresja: ostatnia część będzie o RealCast Unboxalla, w którym też Gonciarz wypadł źle.
Źle wypadł też w Lekko nie Będzie oraz u Maliny Błańskiej. Za to nienajgorzej wypada w swoim podcaście, który nagrywa bardzo nieregularnie.

Drugi najmłodszy polski boomer. Krzysztof Gonciarz, Mariusz Max Kolonko, Wojciech Cejrowski; oraz pewnie kilka innych osób bym znalazł; cierpią na syndrom "jestem autorytetem bo mieszkam za granicą" (Cejrowski chyba już mieszka znów w Polsce ale nie jestem pewny, wiele lat mieszkał gdzieś za granicą). Im się wydaje, że ludzie w Polsce żyją z jakimiś klapkami na oczach (to prawda, ale nie dlatego że mieszkają w Polsce), a Oni są jakimiś oświeconymi którzy dadzą nam głupim owieczkom prawdę bo mieszkają za granicą i widza z zewnątrz jak to jest.

Niedawno przeczytałem książkę "Co z tym światem" Wojciecha Eichelbergera. On też krytykował w niej patriarchat, ale robił to w taki sposób że wywoływał potrzebę przemyślenia pewnych spraw, a nie śmiech.
Gonciarz mam wrażenie najpierw wybiera sobie poglądy jakie będzie reprezentował a dopiero potem decyduje dlaczego będzie mieć takie poglądy. Na swoim kanale używa ogromu montażu - cięcia są bardzo częste. Gdy przychodzi do nieedytowalnej rozmowy w czyimś podcaście, Gonciarz wypada bardzo źle.

[Unboxall - RealCast]

To jest właśnie lizodup o którym wpsomniałem przy Paciorku.
Większego lizodupa na YouTube nie widziałem.
Zapraszasz gości do programu za darmo, przez co odczuwasz nadmierną wdzięczność wobec nich bo zarabiasz na nich a oni sobie po prostu pogadają i może 100 subów im przyjdzie od Ciebie, po czym w czasie podcastu ze wszystkim się zgadzasz, przytakujesz, bijesz brawko. Bo chcesz się im odwdzięczyć za to, że przyszli. Nie chcesz też ich zagiąć, bo myślisz sobie :"jak będę robić gościom problemy, zmuszać ich do tłumaczeń itd to nie będą chcieli przychodzić"
Druga sprawa - z każdym gościem rozmawiasz o tym o czym Ty chcesz. W tytule każdego filmu lub na miniaturce są "Dramy, Ekipa, YouTube, dzieci" i tak dalej. Z prawie wszystkimi rozmawiasz o prawie tym samym. Doszło do tego, że patoinfluencerka Marta Linkiewicz "z tym się jeałam, z tym się jeałam a temu ciągnęłam" wypadła w Twoim podcaście lepiej niż choćby Gonciarz, bo rozmawiała o tym czym ona się zajmowała/zajmuje, a Gonciarzowi narzuciłeś rozmowy o dramach i ekipie (inna sprawa, że w Hejt Parku Gonciarz miał szansę rozmawiać o "swoich" tematach ale okazało się, że na żaden temat nic nie może powiedzieć).

Unboxallu! Rada ode mnie: spróbuj płacić choć 500 złotych swoim gościom za występ, może wtedy nie będziesz odczuwał niepotrzebnej wdzięczności nie będziesz ciepłą kluchą-małpką do przytakiwania, podziwiania i zgadzania się.

Bonus: mój stary artykuł sprzed roku:
https://steemit.com/polish/@maciejficek/obrazam-potezna-influencerke-wlasciwie-jedynie-przytaczam-co-zdazyla-powiedziec-w-ciagu-mniej-niz-godziny

Sort:  

thanks for the support my friend, <3 you really don't know how much it means to me.

I will send You also 20 Hive after Power Down - I need to get rid of them because the post on which I earned them was my mistake.

Best wishes.

ok bro, do you have discord or any social network?