Kilka słów wstępu...

in Polish HIVE2 years ago (edited)

Kopia pliku 2021-07-11 Myślenice UCI C2 XCO fot. Ola Sulikowska fullres 0V6A0466.jpeg

Witajcie!
Mam na imię Paweł Szymański i jestem młodym profesjonalnym kolarzem z Wrocławia. Interesuję się kolarstwem od wielu, wielu lat. Moja pasja rozpoczęła się od oglądania filmików na YouTube związanych z trickami na rowerze. Postanowiłem, że też będę tak jeździł i kupiłem mój pierwszy "poważny" rower.

Jeździłem nim wszędzie, odkrywałem nowe miejsca i rozwijałem swoje umiejętności. Pewnego dnia w trakcie jednej z moich wycieczek spotkałem kolarzy jeżdżących na rowerach górskich z wrocławskiego teamu. Umówiłem się z nimi na pierwszy trening i od razu mi się to niesamowicie spodobało.

MTB XC - bo tak właśnie nazywa się odmiana kolarstwa górskiego, którą trenuje w klubie, bardzo się różni od mojego pierwotnego planu związanego z byciem mistrzem od tricków. Jednak dla mnie to właśnie MTB XC jest obecnie najciekawsze i cieszę się, że właśnie tak się wszystko potoczyło.

Prowadzą tego bloga, chcę pokazać jak największej grupie osób to, jakim niesamowitym sportem jest kolarstwo (nie tylko górskie) i przestawić kolarski świat ze swojej perspektywy.

Będę tutaj wrzucał między innymi relacje z wyścigów, w których brałem udział oraz moje opinie/recenzje sprzętu rowerowego.
Zapraszam!

📸 Ola Sulikowska

Sort:  

Hej 🙂 witamy na platformie. Miłego blogowania 😀

Congratulations @pawelszymanski! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 10 upvotes.
Your next target is to reach 50 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Month - Feedback from Day 7
Feedback from the September 1st Hive Power Up Day

Witamy na Hive :D

Hello @pawelszymanski This is @macchiata from @OCD team. We saw that you already posted your first post here in Hive! Congratulations and welcome! However, it would be awesome if you do an introduction post. As a sample of what an intro post is, you can refer to this intro post for reference:

Keeping Up With the Buzz - My Introduction to the Hive Community

There's no specific format on how you do your intro post, but there is some suggested content that we would love to see in your post. Information like who are you and where you're from, how did you discover Hive or who invited you, what types of content you want to see here and the types that you want to produce, and what are your expectations in this platform. There's no pressure on this. You can choose whatever information you would like to share.

You can tag me @macchiata on your intro post if you decided to make one.