Pencil Drawing of a pear by Ucmuharfli, Armut Karakalem Çalışması

in OnChainArtlast year

kapak.jpg

Hi

When I was actively drawing, I was trying amateurishly with different textures and tones in the drawings. Since I did not receive any training on this subject, there were also wrong versions, and I did not finish drawing. My pear drawing also ended in this way, and even though I thought it went well during the drawing stages, I left the drawing halfway because I could not reach the place I wanted. I share with you this work that I have not shared before.

A few days ago I decided to watch training videos on charcoal drawing from Youtube. Apart from my drawings with my own technique, I believe that education is required everywhere to reveal different things. At least when I get some clues, I can get less faulty, beautiful results.


The materials I use

  • 4b mechanical pencil - 0.5 (for fine details and dark spots)
  • 4h Derwent drawing pencil (for line drawings, pre-toning and light sections)
  • 9h Derwent drawing pencil (for line drawings, pre-toning and light sections)
  • Tortillion (to soften rough surfaces)

- TR

''Aktif olarak sıkça çizim yaptığım dönemlerde, çizimlerde farklı dokuları ve tonlamaları amatörce denemelerim oluyordu. Bu konuda herhangi bir eğitim almadığımdan, hatalı versiyonlar da oldu, ve bitirmedim çizimi. Armut çizimim de bu şekilde sonuçlanmıştı ve çizim aşamalarında iyi gittiğini düşünsem de istediğim yere varamadığımdan dolayı çizimi yine yarım bırakmıştım. Daha önce paylaşmadığım bu çalışmamı sizlerle paylaşıyorum.

Bir kaç gün önce Youtube'dan karakalem çizimi üzerine eğitim videoları izlemeye karar verdim. Kendi tekniğimle çizimlerim dışında, farklı şeyler de ortaya çıkarmak için her yerde olduğu gibi eğitim gerektiğine inanıyorum. En azından bazı ipuçlarını aldığımda daha az hatalı, güzel sonuçlar elde edebilirim.


Çizimde kullandığım Malzemeler

  • 4b uçlu 0.5 basmalı kalem (İnce detaylar ve koyu noktalar için)
  • 9h Derwent çizim kalemi (Hat çizimi, ön tonlama ve hafif bölümler için)
  • 4h Derwent çizim kalemi ( Hat çizimi, ön tonlama ve hafif bölümler için)
  • Sıkıştırılmış kağıt kalemi (Pütürlü yüzeyleri yumuşatmak için)

Some photos from drawing process

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


6.jpg


7.jpg


There is no final picture because I tear it off and throw it in the trash

Sonu yok, çünkü yırtıp çöpe attım :)

Thank you - Teşekkürler

Sort:  

I look good on you. Amazing how a drawing changes as you work the shadows. I have no talent for drawing, but I do like to see art. Success!

Thank you very much...

Really looks like a great draw.

Thanks for sharing and greetings from Mexico.