Що таке експозиція?

in Team Ukraine3 years ago

В попередніх статтях (тут і тут) я вже написав, що експозиція – це витримка і діафрагма. Їх правильне налаштування потрібне для отримання потрібної кількості світла при поточній світлочутливості матриці. До речі, світлочутливість матриці регулюється параметром ISO.

Грамотна експозиція – це запорука гарної і якісної фотографії. Всі початківці завжди цікавляться як дізнатися якій діафрагмі відповідає потрібна витримка. Адже ці два параметри нерозривно пов’язані. Якщо їм правильно відповісти, то треба сказати, що це залежить від вашої мети і освітлення. Але це все одно, що нічого не відповісти.

Найкраще в даному випадку просто експериментувати. Або ж можна взяти камеру, перевести її в автоматичний режим, націлити на об’єкт і на дисплеї для вас буде виведена необхідна інформація. Так ви побачите якій діафрагмі відповідає потрібна витримка. Цей спосіб кращий від читання підручника.

Отже, нагадую ще раз. Витримка відповідає за дозування світла за певний час і за боротьбу з розмазуванням. Діафрагма відповідає за кількість світла і глибину різкості зображення. Щоб запам’ятати це назавжди візьміть фотоапарат і, не змінюючи діафрагму, зробіть декілька знімків, зменшуючи витримку. Але при цьому необхідно перевести камеру в ручний режим. Переглядаючи результат, ви повинні помітити, що кожне наступне зображення стає все темнішим. Якщо ви знімаєте без штативу, то також побачите, що кожна наступна фотографія менше розмазана.

Після цього встановіть певне значення витримки і проекспериментуйте з діафрагмою. Такий експеримент буде набагато ефективнішим за багаті термінологію посібники. Пам’ятайте, найкращий посібник – ваш фотоапарат.

А тепер давайте розглянемо кілька прикладів, де фотограф за допомогою правильної експозиції досягає бажаного результату.

image.png

Джерело: https://unsplash.com/photos/bUqrhnu6u1M

Фотографія вище знімалася зі штативу. Фотограф навмисно застосував відносно довгу витримку в 1/15 с для того щоб розмазати рухомий об’єкт. В даному випадку це поїзд. Авторський задум – отримати ефект поїзду, що від’їжджає, та пасажира в очікуванні. Зверніть увагу, що для цієї фотографії автор використав діафрагму f/13.

Тепер інший приклад.

image.png

Джерело: https://unsplash.com/photos/4lfZHaIBWMc

Тут фотограф хотів отримати чітке зображення птаха в польоті. Тому йому необхідно було використовувати коротку витримку., в даному випадку 1/4000 с.

Наступний приклад.

image.png

Джерело: https://unsplash.com/photos/DBGb9u1Yf6Q

Який гарний водоспад, правда? Вода в ньому виглядає якось магічно. Насправді фотограф навмисно розмазав воду щоб отримати такий ефект. Як він цього досягнув? Звичайно великою витримкою, в даному випадку аж 92 с. При цьому він використав діафрагму f/8.0. Зверніть увагу, що фотографія робилася у погожий світлий день. В автоматичному режимі камера не могла б дати такого результату, постійно намагаючись зменшити витримку. Тому для отримання такого результату необхідно переходити в ручний режим. це ще раз доводить, що фотографує фотограф, а не камера!

Отже, як бачимо з наведених прикладів, не завжди певній діафрагмі відповідає однакова витримка, навіть при однаковому освітленні. Експозиція залежить також і від мети, тобто який результат ви хочете отримати.