Дистрибутив Ultramarine Linux

in Team Ukraine2 years ago

Як відомо, більшість лінукс збірок створена на основі кількох базових дистрибутивів. Лідирують в цьому плані Debian та Ubuntu. Не відстає від них і Arch. А от на базі Fedora такі творіння є рідкісним явищем. Тому нові збірки на основі Федори викликають цікавість. І дистрибутив Ultramarine Linux наробив деякого інформаційного шуму. Про нього написало і зняли відео чимало лінукс блогерів та видань.

ultramarine_title_big

Про проект

Отже, Ultramarine Linux це один з тих рідкісних "звірів", що створений на базі свіжої Fedora 36. Актуальний реліз має кодову назву "Rhode Island". Очевидно саме цей острів і зображений на стандартній фоновій заставці стільниці в усіх версіях дистрибутиву.

На головній сторінці сайту проекту стверджується, що:

Ultramarine Linux розроблений таким чином, щоб залишатися якомога від вас і бути простим у використанні. Усі видання поставляються з кількома попередньо застосованими налаштуваннями, щоб зробити початкове налаштування та щоденне використання безперебійним.

Також розробники одразу визначають три основні характеристики своєї збірки:

  1. 100% сумісність із Fedora Linux, що пропонує найкращі програми із відкритим кодом та збереженням бездоганної стабільності.
  2. Зручність для розробників завдяки максимально простим і доступним для всіх інструментам для створення та пакування програмного забезпечення.
  3. "Розумні" базові налаштування для того, щоб користувач якомога швидше почав працювати без витрати часу.

Головною концепцією проекту є продовження ідеї Korora Linux, популярної в минулому збірки на основі Федори, створити дистрибутив який просто працює і значно спрощує роботу для початківців.

Огляд

Ultramarine Linux має аж п’ять версій із різними стільницями:

Flagship edition

flagship1

Голова рекомендована та найбільш дороблена редакція дистрибутиву на основі графічного середовища Solus' Budgie Desktop.

GNOME edition

gnome

Проста інтуїтивна збірка сфокусована на продуктивне використання стільниці GNOME.

Pantheon edition

pantheon

Версія Ultramarine Linux на базі середовища взятого з Elementary OS, що орієнтується на візуальну красу та елегантність.

Cutefish edition

cutefish

Проста, гарна стільниця зі звичним виглядом. Поки знаходиться на ранній стадії розробки й рекомендується для досвідченіших користувачів.

Lapis Edition

Та сама стільниця, що й в основній версії Flagship, але незмінна та без варіанту "живої" системи. Побудована на основі принципу OSTree.

З переліку пропонованих важких графічних середовищ слідує те, що дистрибутив призначений для використання на сучасних комп’ютерах із достатнім рівнем продуктивності та оперативної пам’яті. То ж оживити свою "друкарську машинку" за допомогою Ultramarine Linux не вийде.

При завантаженні образу користувачу пропонується або попередньо ознайомитись із системою, або розпочати встановлення. При цьому вибір мов не передбачений, тому ознайомлення із системою відбудеться англійською. А от вже при встановленні дистрибутиву українська вільно обирається із переліку.

live

instal1

Щодо самого встановлення, то це звичайний процес, такий самий як і у Fedora. Адже стандартний інсталятор Аnaconda не набув якихось змін окрім заміни назви Fedora на Ultramarine у верхньому правому кутку. З ним не виникло жодних проблем.

instal2

Кожна з редакцій Ultramarine Linux так само як і батьківська Fedora не перевантажена набором зайвих програм. Є лише стандарті системні утиліти для відповідної стільниці, а також мінімально необхідні програми для роботи із документами, програванням медіафайлів, переглядом картинок та браузером. Стандартним браузером є Firefox, а офісним пакетом Libre Office.

На перший погляд, дистрибутив, окрім назви, набору графічних середовищ, логотипу, стандартної шпалери та трохи доопрацьованих тем для стільниці зовсім не відрізняється від Федори. Проте все ж є певні відмінності.

Збірку вирізняють дві головні зміни. Перша - вже підключений додатковий репозиторій RPM Fusion із встановленими кодеками. Друга — заміна консольної оболонки bash на zsh з темою Starship.

Тобто удосконалення мінімальні. І кожен досвідчений користувач може їх зробити за кілька хвилин без необхідності встановлювати новий дистрибутив. До того ж розробники пропонують спеціальний скрипт для перетворення наявної Fedora на Ultramarine Linux.

Хорошим моментом є те, що дистрибутив чудово запускається у віртуалці Virtual Box і на відміну від Ubuntu автоматично сприймає пропонований розмір екрану. Лише слід виділити достатньо оперативної пам’яті. Тож Ultramarine Linux добре підійде для тих, хто бажає познайомитись із пропонованими графічними середовищами і безпечно погратися із їхніми налаштуваннями.

Підсумок

На разі проект лише на початку свого існування і виглядає лише як додаткова spin редакція Fedora Linux з графічними середовищами яких нема в офіційному підтримуваному переліку із додатковими дрібними покращеннями.

Проте у wiki засновники вказали кілька цікавих планів подальшого розвитку. Зокрема створення спеціального застосунку привітання зі швидким доступом до налаштувань. Тобто щось подібне до Mint Welcome. Ще вони хочуть зробити загальний конфігуратор для усіх налаштувань системи подібний до YaST. Зазначене й бажання удосконалити та спростити інсталятор із найкращим інтерфейсом для новачків. А також зробити графічну оболонку для менеджера пакунків dnf для легкого встановлення програм. Ну і написати уніфіковано документацію для розробників та користувачів.

І якщо в Ultramarine Linux зможуть реалізувати ці задуми то проект може отримати частку своїх постійних шанувальників. І стати своєрідним аналогом Лінукс Мінт. А поки це лише мінімально змінена Федора з добре "відполірованими" модерновими стільницями.

Сайт дистрибутиву: https://ultramarine-linux.org/

Sort:  

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @prolinuxua.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more


The rewards earned on this comment will go directly to the people(@prolinuxua) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.