#1 Ajurweda dla Zdrowia 💚 Test na DOSZĘ i 3 rodzaje pożywienia 🍎🍩🍔

in #pl-zdrowie3 years ago

Witajcie! 

Kilka miesięcy temu dzieliłam się z Wami przepisem inspirowanym kuchnią indyjską. Aloo gobi, to cudownie proste i aromatyczne danie z ziemniaków i kalafiora. I właśnie za tą prostotę i bogaty smak uwielbiam kuchnię hinduską, która oparta jest na ajurwedzie, starożytnej nauce o życiu i systemie leczenia (ajurweda jest jedną z najstarszych medycyn świata). To właśnie z ajurwedyjską książką kucharską zaczynałam moją przygodę z wegetarianizmem! Do dzisiaj dhal, czy curry to moje ulubione posiłki, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Wiedząc jak wiele korzyści odniosłam korzystając z tej wiedzy, chciałabym wprowadzić Was w świat ajurwedy. To będzie zaledwie niewielka garstka tego co ona oferuje, dlatego mam nadzieję, że jeśli temat Was zainteresuje, zgłębicie go sami.

Na początek mam dla Was ...test! Ale nie martwcie się, tu nie będzie złych odpowiedzi i nikt nie będzie Was oceniał ;)) Chciałabym, abyście poznali swoje dosze, czyli dowiedzieli sie jakim typem osoby jesteście, a raczej jaki typ u Was dominuje. Ajurweda wyróżnia 3 dosze: vata, pitta i kapha. To trochę coś takiego jak sangwinik, choleryk, czy melancholik ;) Waszym zadaniem jest wypełnienie każdego z testów i podliczenie punktów. Wynik może wskazywać na dominację jednej z dosz, ale najczęściej podobna liczbę punktów uzyskują dwie dosze.

W najbliższym tygodniu przygotuję dla Was opisy i zalecenia dla każdego z typów, dlatego bądźcie gotowi (dam Wam kilka dni ;)) A dzisiaj jeszcze parę słów o diecie wg ajurwedy.

Chociaż właściwa dieta nie zawsze wystarcza, by pozbyć się chorób, to w rzeczywistości niewiele z nich można wyleczyć bez niej. Dawid Frawley

W ajurwedzie medycyna łączy się ze sztuką kulinarną, bo przecież ciało fizyczne buduje się i żyje z pożywienia. Wydaje się to oczywiste, a jednak w medycynie zachodu zostało to od siebie oddzielone.

Ajurweda wyróżnia trzy rodzaje pożywienia:


1. Jedzenie sattwiczne "czyste"- oczyszcza ciało i uspokaja umysł.

 

Są to potrawy lekkostrawne, przygotowane z produktów naturalnych i świeżych, nie zawierających sztucznych dodatków. 

Pokarmy sattwiczne to:

 • owoce i warzywa z naturalnych, ekologicznych upraw
 • ziarna: kasze, mąki pełnoziarniste, płatki
 • zioła i herbaty ziołowe
 • białka: warzywa strączkowe, orzechy, pestki
 • naturalny nabiał, nie pochodzący z masowej hodowli zwierząt. Ajurweda szczególnie poleca spożywanie ghee (masła klarowanego) i naturalnego jogurtu

2. Jedzenie radżasowe "pobudzające" - pobudza ciało  umysł do działania.

źródło

Potrawy radżasowe aktywizują nas, wprawiają w ruch, ale budzą też niepokój.

Przykładem takich produktów są: kawa, herbata, czosnek, cebula, pieprz, pikantne przyprawy, cukier rafinowany, czekolada, chipsy, tytoń. 

3. Jedzenie tamasowe "rozkładające"- otępia umysł i wywołuje chorobę w ciele.

źródło

Potrawy tamasowe wprawiają nas w ociężałość. Są to:

 • produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso i jaja
 • niedojrzałe lub przejrzałe, zgniłe, spleśniałe owoce
 • dania smażone, tłuste, ciężkostrawne i przetworzone   
 • produkty konserwowane i fermentowane
 • posiłki nieświeże, rozgotowane, kilkukrotnie podgrzewane i odsmażane

Alkohol ma działanie zarówno radżasowe, bo w pierwszej kolejności pobudza, jak i tamasowe, bo następnie powoduje otępienie.

Dla zachowania zdrowia i dobrej pracy umysłu nasza dieta powinna składać się w 80 % z produktów sattwicznych i 20 % z produktów radżasowych i tamasowych.

 To dzięki jedzeniu możemy myśleć. Dlatego właściwie dobrane jedzenie powinno być dla nas bardzo istotne. Jedz kiedy jesteś w dobrym nastroju i nie obciążaj żołądka.  Swami Sivananda

Na zdrowie!

Moni

Pisząc artykuł korzystałam z:

 • książki "Ajurwedyjska książka kucharska", A.Morningstar, U.Desai (bardzo polecam!)
 • www.bonavita.pl/kuchnia-ajurwedyjska-co-jesc-w-zaleznosci-od-typu-konstytucyjnego
 • www.joga-joga.pl
 • www.time4me.waw.pl
Sort:  

Tak! Widziałam ten przepis u @gonia :) świetny!
Skoro testy zrobione, ja szykuję opisy poszczególnych dosz. Czy któryś z typów mocno przoduje w punktach? Czy wynik pokazuje raczej na dominacje dwóch dosz?

Niby jeden typ przoduje ale nie za mocno ;) Grupa pościgowa jest blisko :D

Ja to lubię sie zdrowo burgerem nażreć :)

Smacznego! :))