Złoty Napój (Konkurs Akcja Inspiracja #02)

in #polish3 years ago

Majówka. Nie da się jej przeoczyć. To taki dzień, kilka dni, kiedy ludzie folgują kaloriom. Jest Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji - trzy poważne daty z tradycjami w historii a tradycja ludowa zbiera ludzi po ogródkach i częstuje przypieczonymi kawałkami karkówki. Albo kaszanką. Do tego nieodłączne piwo; Całymi zgrzewkami wykupywane ze sklepów przed pierwszym.

Święckie święto.

Dzisiaj już w pełni komercyjne i konsumpcyjne a przecież w necie są informacje historyczne, tradycję majówek wywodzące od propagowanego przez Kościół poświęcenia miesiąca maja Matce Bożej. Świeckie - kościelne. Alternatywa czy równoległe tradycje?

Świętowanie pierwszego maja jako dnia robotników to raczej XIX wiek. Najpierw trzeba było wyhodować fabrykantów/ kapitalistów potem trochę powalczyć o wolność klasową i świadomy swojej wartości lud pracujący mógł zacząć się spotykać na rozpędzanych przez policję piknikach.

Zawsze jednak w historii był powód, poważna przyczyna - pretekst takiego spotkania. Czy to wielbienie Maryi czy opluwanie krwiopijców; uczestnik wychodził świadomy, że Uczestniczył. Że przy okazji zjadł i wypił? No to się wyspowiadał księdzu, skruchę okazał towarzyszom. I wszystko grało.

Teraz jakoś jest tak, że usprawiedliwienie nam po nic. Skrzykujemy ludzi by wspólnie posiedzieć. Zjeść tony na wpół zwęglonych żeberek, jakieś kiełbasy równie trzeszczące w ustach; opróżnić tyle puszek ile się da i błogo wspominać potem udany wypad na działkę czy za miasto.

Też świętowałam. Jeszcze świętuję. Przydźwigałam ze sklepu kilka zgrabnych, litrowych butelek stuprocentowego soku jabłkowego i już mi tylko 3 butelki zostały. A kto nie próbował nigdy bądź wydaje mu się że nie lubi... niech żałuje.

Taki sok z Tarczyna to prawie jak Ambrozja.

ap_2.jpg
źródło:Pexels

Sort:  

Congratulations @angatt! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 500 comments. Your next target is to reach 600 comments.

You can view your badges on your board and compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

Revolution! Revolution!
HiveBuzz - Hive Gamification Experience
Vote for us as a witness to get one more badge and upvotes from us with more power!

Dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie 😃

Ja głosuję za prawdziwym soczkiem tłoczonym, nie z koncentratu. A już dwiema rękami i dwiema nogami za takim sokiem z plasterkiem cytryny i odrobiną żubrówki :-P.

Cześć @alcik ! Jak miło zobaczyć twój zmartwiony pyszczek z powrotem :) :) Faktycznie z koncentratu ten mój sok. Choć i tak zdrowszy(?) niż różniste napoje z masą chemii. Póki co musi mi wystarczyć. Aleś mnie natchnął i od dziś zbieram na sprzęt do soków. :) Dzięki.