Sort:  

Mówisz, że nowoczesna broń lepsza miecze i korbacze? ;-)

Nie taka nowoczesna, nowoczesną broń to produkują chńskie laboratoria wirusologiczne

To prawda, pewnie nie tylko Chińskie :D ale ja nie wyobrażam sobie razić wirusami napastnika. wolę swojski ołów

Miecze dobre są na uciekającą hołotę z obozu wroga :D ale do obrony miru domowego i do dobrej zabawy z kolegami na strzelnicy lepszy Colt :)

Na hołotę to katapulty najlepsze. :D

Przebije zbroję płytową? ;)

Sory że tak długo, ale to skomplikowane :D
Zależy jaką, większość zbroi do epoki gotyku jest robiona do ochrony przed mieczami i strzałami przy odrobienie szczęścia centralnym trafieniem dało się je przebijać z kuszy oraz kopią. da się też ją naruszyć z łuku jak się okazało w bitwie pod Azincourt gdzie chłopi "wystrzelali" z łuków ciężką jazdę. aczkolwiek tam celowano głównie w konie i dobijano rycerzy na ziemi, ale mamy opisy jak rycerze trafieni wieloma strzałami kazali się przywiązywać do konia gdy ranni jechali w ostatnią szarżę. To by sugerowało że odnieśli płytkie rany. więc taką zbroję przebije na 99% pozostaje jeszcze kwestia przeszywanicy pod zbroją nie wiem czy kula będzie miała jeszcze wystarczającą energię do penetracji bo samo trafienie w metal spłaszczy ją dość znacznie może się okazać, że tylko odda energię łamiąc żebra. Gdy na pola bitew wchodzi powszechnie broń palna, to zbroje zmieniają swoją konstrukcję. dla przykładu oryginalny napierśnik husarski w części centralnej ma od 3 do 3,5mm grubości boki to już tylko 1,5mm i obowiązkowo jest ze stali a nie z żelaza, co pozwala na hartowanie. Wcześniej różnie z tym bywało. Kula muszkietowa typowa w XVI-XVIIw ma od 18 do 20mm średnicy. Niesie ogromna energię kinetyczną dzisiaj nazywamy to energia obalania, a mimo to nie jest w stanie przebić napierśnika husarskiego. więc ten colt też z pewnością by nie przebił pomimo efektywniejszego nadania energii mniejszej kuli z mniejszej naważki prochu. Kula a bardziej jej konstrukcja jest za słaba do takiego przebicia. Do przebicia takiej zbroi pocisk musi już być w płaszczu i musi być ostro łukowy. Mam wątpliwości czy współczesna tępo łukowa 9 była by w stanie przebić taki napierśnik.
przykłady napierśników XVIIw po bliskim spotkaniu z kulą muszkietową na szybko nie znajdę typowo husarskich

cavalry-armour.jpg
napierśnik zachodni, piechoty lub rajtarski w dziwnym miksie z husarskim hełmem, nie wiem dlaczego tak

crm1002.jpg
pancerz rajtarski

unnamed.jpg

ciekawostka z Iwś specjalna płyta stalowa wytrzymuje pocisk karabinowy ostro łukowy coś czego nie wytrzyma żadna zbroja z poprzednich epok :)