Ręczny prom "Józef"

in #polish3 years ago

Ręczny prom na Odrze koło Zdzieszowic.
Od ponad 170 lat ręczny prom Józef przeprawia okoliczną ludność oraz pojazdy na drugą stronę Odry.

DSC00889.JPG

W nadodrzańskiej części Zdzieszowic nazywanej Solownią był niegdyś port,
w którym przeładowywano transportowaną rzeką sól.
Pod koniec XIX wieku znajdował się w Zdzieszowicach także skład drewna. Było ono spławiane m. in. do fabryki papieru i celulozy w Krapkowicach. To w tym czasie powstała stała przeprawa promowa łącząca trakt opolsko-kozielski z drogą w kierunku Głogówka i dalej w kierunku Prudnika.

DSC00877.JPG

Dawniej dzięki przywilejowi nadanemu przez pana okolicznych ziem, hrabiego von Gaschin, obsługiwała przeprawę rodzina Gachów. Nazywano ich hrabiami Górnej Odry. Podobno tajemnica szczególnych łask, jakich ród dostąpił od von Gaschinów, tkwiła w zobowiązaniach jaśnie pana wobec jednej z Gachówien. :-)

DSC00899.JPG

Jednostka o nazwie "Józef" została zbudowana w 1987 r. w stoczni w Koźlu. Prom przy normalnych warunkach pogodowych kursuje przez cały rok w godzinach 5.15-22.30.
W 2013 r. Prom przeszedł gruntowny remont.
"Józef" ma prawie 16 metrów długości, ponad 6 szerokości, oraz ponad pół metra zanurzenia. Jednostka może zabrać na pokład 6 do 8 samochodów osobowych i ok. 24 osób, a bez samochodów - 40 ludzi.
Przypięty do liny łączącej brzegi Odry
prom pokonuje rzekę dzięki sile mięśni przewoźnika.
Przeprawa działa od 5 rano do 22 od wiosny do późnej jesieni.
Napędzany ręcznie (nośność 18 t) za pomocą techniki dolnoliniowej kursuje codziennie od kwietnia do października przy normalnych warunkach pogodowych. Przeprawa jest darmowa.
Jest to jeden z ostatnich w naszej części Europy prom o napędzie ręcznym.
Będąc w okolicy polecam przeprawę.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa.
DSC00906.JPG

DSC00878.JPG

Sort:  

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

!tipuvote 0.2