Sztuka & AI: Wonder. Proste (kraj)obrazy

in #polish2 months ago

Wszystkie grafiki zaprezentowane w poprzednim wpisie powstały tylko na podstawie słów-kluczy. Metoda ta oparta jest na przypadkowości i rezultaty mogą bardzo odbiegać, od wizji, którą mamy w głowie. Aby bardziej ukierunkować nasze koncepcje aplikacja Wonder dała możliwość wgrania zdjęć i zrobienia prac na ich podstawie. Co więcej, jeśli do wgranych plików dodamy opis, to jesteśmy w stanie wygenerować grafiki mniej losowe i bardziej podobne do tego, co chcemy otrzymać.

Jako, że wkrótce kończy mi się moja tygodniowa subskrypcja to postanowiłem jeszcze trochę poeksperymentować ze zdjęciami. Na początek wziąłem różne proste ujęcia, bez trudnych do określenia detali. Większość potraktowałem stylem "oil painting" lub "watercolor". Przy okazji okazało się, że dodanie "by" + nazwisko znanego malarza potrafi zdziałać cuda.

Zacznijmy od chmur. To dość powszechny motyw. Łatwo więc został rozpoznany przez AI. Jako podstawę wykorzystałem zdjęcie, które zrobiłem we wrześniu nad Łotwą.

Oryginał

Clouds

Clouds

Clouds

Clouds

Clouds by van Gogh

Clouds by Beksiński

Clouds by Beksiński

Chmury wyszły całkiem dobrze, a nawet bardzo dobrze. Pora więc wylądować. A skoro jesteśmy w Rydze, to koniecznie trzeba wybrać się nad morze...

Oryginał

Seacoast

Seacoast by Monet

Seacoast by Courbet

Seacoast by Corot

Seacoast by Łempicka

Seacoast by Beksiński

Seacoast burning

Najbardziej zaskakująca okazała się praca ostatnia, w której AI zrobiła z chmury dym. Tak czy owak, morze nie jest dość trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli sugeruje się style francuskich malarzy. Trudniej powinno być z górami. Efekty poniżej.

Oryginał

Winter mountains

Winter mountains by van Gogh

Winter mountains by Beksiński

Winter mountains by Beksiński

Winter mountains by Beksiński

Winter mountains by Friedrich

Winter mountains by Courbet

Winter mountains by Courbet

Cóż, not bad. Ale dość krajobrazów - przenosimy się do miasta. Jako podstawę wybrałem jedno ze zdjęć z Rygi. Dość specyficzny kadr, trudna perspektywa. Zobaczymy jak sztuczna inteligencja sobie z nią poradzi...

Oryginał

Building

Building

Building cyberpunk

Building by Beksiński

Building by Beksiński

Building with bricks by Beksiński

Building with by Matejko

Building with by van Gogh

Building with by Kandinsky

Building with by Raphael

Skoro już jesteśmy przy budynkach, to można skupić się na jakimś szczególe. Na przykład na oknie. Poniżej wariacje na temat jednego "złapanego" na krakowskim Kazimierzu.

Original

Empty window

Empty window by van Gogh

Empty window by Beksiński

Empty window by Picasso

Empty window by da Vinci

Empty window by Cezanne

Empty window by Klimt

Empty window by Turner

Empty window cyberpunk

Empty window winter

Empty window summer

Empty window after explosion

Na koniec zostawiłem interior. Na fotografii, która posłużyła za bazę jest jedna ze ścian w @krolestwo podczas zachodu słońca (stąd też specyficzne światło). Poniżej rezultaty przemielenia tego przez AI.

Oryginał

Wall with frames

Wall with frames

Wall with frames

Wall with frames by Beksiński

Wall with frames by Łempicka

Nie wiem jak wy, ale ja jestem pod małym wrażeniem. Z prostymi fotografiami Wonder radzi sobie o wiele lepiej niż się spodziewałem. Gorzej jest z bardziej złożonymi kompozycjami, ale o tym może innym razem.