Jagiełło i św. Brygida

in #polish3 years ago

Jagiełło żywił wielką cześć dla św. Brygidy szwedzkiej, jak pisze ksiądz Stanisław Kujot:

…w objawieniach świętej, chciwie wtenczas czytywanych i opowiadanych, były wzmianki o blizkiem już ukaraniu Zakonu niemieckiego za ciężkie uchybienia.

W rozmowie z świętą wdową przyrównywa ich Zbawiciel do pszczół: "Ukazałem ci powyżej o pszczołach, że z Pana swego mają dar trojaki. Powiadam ci teraz, że takiemi pszczołami powinni być owi Krzyżacy, których na tamtych krańcach krajów chrześciańskich postawiłem. Lecz oni wałczą przeciw mnie, albowiem o dusze nie troszczą się i nie mają litości nad bytem doczesnym tych, którzy się do wiary chrześciańskiej i do mnie z błędów (pogańskich) nawrócili. Gnębią ich bowiem robotami i wolność im ukracają, w wierze nie pouczają, Sakramentów św. pozbawiają i strącają ich do piekła na większe katusze niż gdyby w dawnem swojem pogaństwie trwali. Nie prowadzą zaś wojny, jak tylko żeby jeszcze większej pychy nabierać i chciwość swą podsycać. Stąd przyjdzie na nich czas, w którym zęby ich skruszone i prawa ręka ucięta będzie, a władzę stracą w prawej nodze, aby się uznali i przy życiu zostali". Mścicielem zaś miał być bohater imieniem Johel, w którego nazwisku powszechnie hebrajską formę imienia Jagiełły upatrywano. Król, jak wspomina Długosz, dowiedział się o tem od uczonych duchownych), i tem więcej poczuwał się do uczczenia świętej niewiasty.

Jagiełło po bitwie pod Grunwaldem postanowił zbudować klasztor brygidek na polu grunwaldzkim. Powstał on ostatecznie w Lublinie.

Stanisław Kujot, Pobożne fundacje i pamiątki bitwy