WIEŚCI Z INFLANT. Bazgroły na pomniku Dowódców Ofensywy Dyneburskiej

in #polish10 months ago (edited)

W środę, 23 listopada br., nieznani sprawcy pomalowali białą farbą pomnik Dowódców Ofensywy Dyneburskiej, który znajduje się na miejscu dawnego, polskiego cmentarza wojskowego w Dyneburgu (łot. Daugavpils). Pochowani zostali na nim żołnierze walczący w latach 1919-1920 o niepodległość Łotwy, zwłaszcza polegli w Operacji Zima, w wyniku której wyzwolona została Łatgalia. Cmentarz w czasach Związku Sowieckiego został zrównany z ziemią a ziemię wymieszaną z kośćmi wykorzystano do budowy dróg. Więcej o tym miejscu można dowiedzieć się z filmu, który był jednym z efektów "Projektu Inflanty".

Pomnika, który stał się celem ataku nie ma na filmie, bo został on odsłonięty dopiero 2 lata temu, w listopadzie 2020 roku. Wcześniej różne napisy pojawiały się na stojącym obok betonowym krzyżu. Związek Polaków na Łotwie ma doświadczenie w jego oczyszczaniu.

Nie wiadomo kto stoi za tym aktem wandalizmu, ale znając specyfikę miasta, można przypuszczać, że jest to robota lokalnych zwolenników polityki Kremla, którzy często mylą polskich legionistów z... żołnierzami legionu łotewskiego SS.