Listy z Kongo: Świąteczne rysunki i Paczka wielkanocna

in #polish4 years ago (edited)

Gwoli przypomnienia: Od początku 2018 roku, na Polish prowadzimy adopcję Teresy - dziewczynki z Kongo. Aktualnie chodzi do 1 klasy szkoły podstawowej. Ma rodziców i dwójkę rodzeństwa, niestety sytuacja jej rodziny nie jest zbyt dobra i rodziców nie stać na opłacenie ich edukacji. Koszty związane z jej wykształceniem wzięła na swoje barki społeczność Polish, a zabezpieczeniem adopcji jest konto @kurator-polski. Teresa posiada też niewielkie środki ulokowane w innych kryptowalutach (około 200 zł).

W Kwietniu udało się nam ufundować paczkę wielkanocną dla Teresy i jej rodziny. Serdecznie dziękuję @bowess i @glass.wolf za wsparcie akcji. Dziękuję również @pkocjan za Steemiaki i wszystkim innym osobom które wspierały i wspierają adopcję.

Minęło trochę czasu i dotarły do mnie rysunki wykonane przez Teresę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Na odwrocie kartki był też list, brzmiący w wolnym tłumaczeniu córki @lesiopm

Teresa uczęszcza do pierwszej klasy szkoły podstawowej w szkole katolickiej. Jeszcze nie potrafi nic pisać, ale narysowała dla Państwa szopkę Bożonarodzeniową żeby okazać swoje szczęście. Radzi sobie dobrze w szkole, na razie jest w okresie egzaminow, wyślemy Państwu potem wyniki. Życzymy Państwu wesołych świąt, dziękujemy bardzo i niech Bóg was błogosławi w 2019.

Otrzymałem również maila na temat paczki, niestety Siostra która zajmuje się rodziną nie zrobiła zdjęcia zakupów. Poprosiłem też aby podała zarobki i przykładowe ceny w Kongo. Oto mail, z moimi dopiskami w nawiasach kwadratowych:

Kochana Katarzyno, Otrzymałam Twój Mail, za ktory serdecznie dziękuję, postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Pieniążki dla M. Thérèse podałam jej mamie. Zrobiła zakupy : te sukienkę którą miala na sobie, a w opakowaniu były buty, skarpetki, spódniczka, bluzki i rzeczy spodnie, jak majteczki koszulki, to wszystko kosztowało 40$ za resztę kupiła żywność na święta. Ziemniaki, mieso, olej sól,itd.

No tak moglam otworzyć i pokazać w środku co tam było - nie pomyślałam.

Jeśli chodzi o zarobki tutejszych ludzi to wygląda tak. Pielęgniarzom państwo płaci 80$ pracownikom fizycznym 60$ [Miesięcznie]

1$=1700 franków kongijskich
Skopanie pola sąsiadowi (1 dzien)= 2000 fk [Pielęgniarz zarabia dziennie około 6000 fk, a fizyczny - 5000 fk]

1 pączek 100fr, tyle samo bułka
1 kg mięsa 4$ [6800 fk] , 12 ziemniaków (500f)
Worek cukru (50kg) 39$
Warzywa sprzedaje się miskami albo na sztuki 5 pomidorów 400fk

Mundurek szkolny dla dziewczynki 10$ [17000 fk] dla chłopca 18$ [30600 fk] buty 10$ zakryte, sandałki 5-8$ w zależnosci z jakiego materialu zrobione.

Nie wiem co by jeszcze:

Jesli chodzi o zbudowanie domu to do 3 tyś $ dom z drewna. Z cegly 5000$.
Jedna blacha kosztuje 11$ na dom sredniej wielkosci, trzy pokoje I salon dla gosci potrzeba 21 blach.
Worek cementu 14$.
Dom z blota kosztuje 1000$, drzwi drewniane 80$, metalowe 100$ okno 40$.
Piasek wywrotka kosztuje 55$.

Myśle ze wszystko mniej wiecej opisałam. Pozdrawiam serdecznie. Z Modlitwa, s Dominika.

Adopcja ogólnie znajduje się w dobrym położeniu finansowym. Zapłacone jest wszystko do marca 2020. Jeśli jednak ktoś chciałby wspomóc zbiórkę, podaję dane do przelewu:

Tytuł: Adopcja Serca - M.T. Asifiwe

Adres: ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
Konto bankowe: PKO BP I o/Wrocław 05 1020 5226 0000 6402 0025 8103

Środki można też wpłacać na konto @kurator-polski, posłużą jako rezerwa.

Dodatkowo @assayer zapowiedział pomoc, fundując nagrodę 10 zł za każdy wpis w ramach specjalnej edycji Tematów Tygodnia, aż do wyczerpania środków.

Sort:  

!tipuvote 5 hide

Posted using Partiko Android

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.27$. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY.

@wadera

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD