Kaikaku i Shojinka

in #polish5 years ago (edited)

Lean Management można przedstawić jako próbę wyjaśnienia i opisania sposobu zarządzania firmy Toyota. Do wielu narzędzi lean zaliczyć można Kaikaku i Shojinka. Popularność tych narzędzi jest mniejsza niż wcześniej opisywanego Kaizen czy systemu 5S.

Kaikaku

Kaikaku jest pewnego rodzaju uzupełnieniem tego co nie mieści się w Kaizen. Mogą to być duże projekty, udoskonalenia wymagające nakładów finansowych, projekty związane z dużą analizą i sprawy ciągnące się wiele miesięcy. Tak jak w Kaizen stawia się na szybkie, najlepiej bez-kosztowe udoskonalenia, tak Kaikaku to pewnego rodzaju innowacja czy rewolucja, która może wymagać nakładów (pieniądze/ czas).

Shojinka

To koncepcja elastycznej linii produkcyjnej, której załoga dobierana jest na podstawie wolumenu produkcji. Popyt często się zmienia, co przekłada się na wielkość produkcji i potrzebną siłę roboczą. Shojinka to odpowiednia konstrukcja i ustawienie linii produkcyjnych, stworzenie odpowiednich procedur i instrukcji, aby móc jak najdokładniej dostosowywać się do zamówień.

Dobrze wyjaśnia te dwa narzędzia dr Maciej Kanert:

Sort:  

Witaj, jestem botem patrolującym #pl-artykuly.
Twój post nie spełnia podstawowej reguły #pl-artykuly dotyczącej długości wpisu.
Wyedytuj go dopisując więcej treści lub usuń tag - dziękujemy!

Więcej o regulaminie możesz przeczytać w podanym linku.