Gaz z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego popłynie do Polski. PGNiG podpisało umowę

in #polish2 years ago


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę z Grupą Equinor na dostawy gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, który popłynie Baltic Pipe. Przez 10 lat do Polski, już od 1 stycznia 2023 r., ma trafiać 2,4 mld m³ gazu ziemnego rocznie.

PGNiG przekazało informację o podpisaniu umowy z Grupą Equinor, w piątek 23 września. Zgodnie z którą przez 10 lat do Polski ma być przesyłany gaz ziemny pochodzący z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Roczne dostawy będą wynosić 2,4 mld m³ surowca. Gaz popłynie za pomocą gazociągu Baltic Pipe, który zostanie oddany do użytku już 1 października. Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m³, z czego 8 mld m³ rocznie zarezerwowało PGNIG. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w bieżącym roku wyniesie 3,0 mld m³, a w dalszej perspektywie, według polskiej spółki, ma wzrosnąć do 4,0 mld m³.


Czytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej polskim Kanałem Sueskim. Co zyskamy i kto jest wrogiem nowej inwestycji?

Equinor jest dla GK PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Cieszę się, że firma o takiej pozycji i renomie jak Equinor, z którą PGNiG dotychczas współpracowało w obszarze poszukiwań i wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, będzie również dostawcą gazu do Polski. Wierzę, że to kolejny krok do dalszego rozwoju współpracy między naszymi firmami w przyszłości – prezes Zarządu PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.


Co istotne informacja pojawiła się tego samego dnia co oświadczenie PGNiG dotyczące "nieprawdziwych informacji związanych z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe". Dotyczyło ono konkretnie artykułu z portalu money.pl, który został opublikowany przed godziną szóstą. Autorka Agnieszka Zielińska ostrzegała, że mimo zbliżania się terminu oddania Baltic Pipe, Polska nie podpisała jeszcze umowy ze stroną norweską. Wskazując na występujące ryzyko, że gazociąg będzie stał pusty. Powołując się przy tym na niepodanych z imienia i nazwiska ekspertów oraz na wywiad z byłym prezesem PGNiG Markiem Kossowskim, podała że Eruopipe 2, do którego podpięty jest Baltic Pipe, osiągnął już maksymalną przepustowość i nie ma możliwości, by gaz do Polski tą drogą przechodził.

Czytaj także: PKN Orlen przejmie rosyjską rafinerię?


Baltic Pipe nie prowadzi bezpośrednio do norweskich złóż, tylko jest wpięty do istniejącego gazociągu Europipe 2, magistrali prowadzącej gaz z Norwegii bezpośrednio do Niemiec. Sam fakt wybudowania Baltic Pipe nie zwiększy nawet o jeden metr sześcienny ilości gazu tłoczonego przez Europipe 2. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na europejskim rynku gazu, może się tak się stać, że Baltic Pipe będzie pusty, podobnie jak Nord Stream 2 czy gazociąg Jamalski- były prezes Marek Kossowski w wywiadzie dla money.pl z 6 maja 2022 r.

PGNiG zareagowało na artykuł bardzo szybko i wydało oświadczenie, w którym czytamy między innymi:
W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach. Zabezpieczone są również dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23. Dlatego rozpowszechnianie informacji, że gazociąg Baltic Pipe będzie pusty należy traktować jako dezinformację, której celem jest wzbudzanie niepokojów i niepewności u opinii publicznej.

Czytaj także: Suwerenność wobec zagranicznego kapitału - bez niej nie powstanie Wielka Polska


PGNiG podkreśliło, że firma zabezpieczyło dodatkowe kontakty na zakup gazu od firm działających na Norweskim szelfie Kontynentalnym. Przez co spółka posiada wolumeny gazu do gazociągu Baltic Pipe na poziomie, który gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na gaz w Polsce. Dodano, że PGNiG prowadzi rozmowy z norweskimi dostawcami surowca.
narodowcy.net/pgnig.pl/money.pl
Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/gaz-z-norweskiego-szelfu-kontynetalnego-poplynie-do-poldki-pgnig-podpisalo-umowe/)

Narodowcy.net