Polska i Czechy przekażą list poparcia dla gazociągu Stork II i terminala FSRU w Gdańsku

in #polish2 years ago


Ministrowie odpowiedzialni na politykę energetyczną wraz z operatorami systemów gazowych z Polski i Czech podpisali dzisiaj list poparcia dla realizacji gazociągu Stork II oraz budowy terminalu rezygazyfikującego LNG typu FSRU w Gdańsku. Dokument zostanie skierowany do Komisji Europejskiej.

Dzisiaj nastąpił kolejny krok w sprawie budowy gazociągu Stork II, który połączy Polskę i Czechy. Ministrowie odpowiedzialni za politykę energetyczną obu krajów oraz operatorzy systemów przesyłowych - GAZ-SYSTEM po stronie polskiej oraz Net4Gas po stronie czeskiej podpisali list intencyjny. Wyrażono poparcie w sprawie zbudowania gazociągu Stork II oraz terminalu regazyfikacyjnego LNG typu FSRU w Gdańsku. Polsko-czesk instalacja osiągnęła by przepustowość ok. 1 mld m³ gazu rocznie w obu kierunkach. Z możliwością zwiększenia przepustowości w przypadku zainteresowania rynkowego. Z kolei przepustowość terminalu FSRU wynosi 6 mld m³ gazu rocznie. Dzięki realizacji projektów Czechy będą mogły nabywać i sprowadzać gaz do Polski.



Czytaj także: Co stało się z „węglem na 200 lat”?


Realizacja obu projektów, zarówno STORK II, jak i terminalu FSRU w Gdańsku przyczyni się do dalszego zwiększania dywersyfikacji dostaw, konkurencyjności i integracji rynków. Realizację obu tych projektów uznajemy za szczególnie istotną. Cieszymy się, że nasi partnerzy z Czech w podobny sposób jak my postrzegają warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Podejmujemy zatem wspólnie działania perspektywiczne i korzystne zarówno dla biznesu jak i obywateli. Nasze działania są realnym i konkretnym wkładem w bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej - minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Premierzy Polski oraz Czech w kwietniu bieżącego roku wrócili do rozmów, w sprawie realizacji gazociągu Stork II. Prezes Rady Ministrów Fiala powiedział przed spotkaniem z Mateuszem Morawieckim, że jego kraj importuje większość gazu z Rosji. Według szacunków czeskiego urzędu statystycznego, było to niemal 90 procent surowca. W obliczu inwazji na Ukrainę strona czeska postanowiła wrócić wznowić budowę Stork II. Projekt został porzucony w 2019 r. Przemierzy ponownie rozmawiali na temat przyszłości instalacji podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Czytaj także: Premier Czech opowiada się za ściślejszą współpracą z Polską

Udało nam się usunąć wszystkie przeszkody na drodze naszej współpracy. Gdyby nie ostrzeżenia krajów naszej części Europy, kontynent nie byłby tak zjednoczony i nie dałby tak mocnego odporu agresji rosyjskiej. (...) Nie musieliśmy się na nic umawiać. Mateusz robi to samo. Przekonujemy kraje europejskie, że musimy znaleźć rozwiązanie, by poradzić sobie z kryzysem energetycznym. Umówiliśmy się na szybkie uruchomienie gazociągu Stork II i to jest sposób na zmniejszenie naszej zależności– premier Czech Petr Fiala, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Warto przypomnieć, że w miniony wtorek premierzy Polski, Danii oraz prezydent Andrzej Duda wczoraj, w Goleniowie, dokonali symbolicznego uruchomienia gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez Morze Bałtyckie, terytorium Danii, by na Morzu Północnym połączyć się z Europipe II. Gaz zacznie przepływać od 1 października. Pomysł na nową instalację przesyłającą surowiec pojawił się już w 2000 r., jednakże realizacja projektu nastąpiła w 2015 r. Przez gazociąg będzie mogło przepływać 10 mld m³ gazu rocznie. Inwestycja została realizowana przy udziale polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet. Długość części podmorskiej wynosi ok. 275 kilometrów. Odcinek w Danii składa się z ponad 200 kilometrów nitki gazociągu oraz nowej stacji kompresorowej. Baltic Pipe umożliwi również tranzyt gazu na południe do innych państw Europy Środkowej.
Ponadto działa już polsko-litewskiego gazociągu, który został oddany do użytku 5 maja, a budowę rozpoczęto w 2020 r. Posiada zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m³ rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m³ w stronę Polski. Łączna długość obiektu wynosi 508 km, umożliwia on zróżnicowanie kierunków dostaw gazu ziemnego do krajów bałtyckich. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie w październiku tego roku. Z kolei pod koniec premier Polski Mateusz Morawiecki oraz premier Słowacji Eduard Heger uruchomili gazociąg łączący oba kraje. Obiekt stanowi ważny element Korytarze Gazowego Północ-Południe, który ma w założeniu wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz Słowacji. Dzięki temu nasz kraj uzyskał infrastrukturalny dostęp do kolejnych źródeł gazu ziemnego zlokalizowanych na obszarze południowej Europy, za pośrednictwem tamtejszych terminali LNG.
 
Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/polska-i-czechy-przekaza-list-poparcia-dla-gazociagu-stork-ii-i-terminala-fsru-w-gdansku/)

Narodowcy.net