Powstał projekt opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych

in #polish2 years ago


Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że skierował do premiera Mateusza Morawieckiego projekt opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ ma zostać przeznaczony na łagodzenie skutków wzrostu cen energii. Nad podobnym rozwiązaniem pracują inne kraje europejskie.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin, poinformował, że skierował do Mateusza Morawieckiego projekt opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu wyniesie 13,5 mld złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na łagodzenie skutków wzrostu ce energii.



Ministerstwo aktywów państwowych poinformowało w piątek, że planuje przedstawić na najbliższym posiedzeniu rządu, rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed rosnącymi cenami energii. Minister Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla tych odbiorców, co jak napisano, stanowi 40 procent wzrost względem średniej wysokości taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na rok 2022, dla odbiorów wrażliwych, oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Co stało się z „węglem na 200 lat”?

Nad podobnym podatkiem pracują również inne kraje europejskie. Niemiecki rząd uzyskane pieniądze planuje przeznaczyć na obniżenie cen gazu, paliwa i węgla dla konsumentów. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że podatek od nadmiarowych zysków jest najbardziej sprawiedliwym i najbardziej skutecznym podejściem. Stwierdził również, że koszty produkcji spółek energetycznych są znacznie niższe niż rynkowe ceny sprzedaży. Zapewnił, że jeżeli Unia Europejska nie wprowadzi odgórnie takiego podatku, to Francja wprowadzi swoje, krajowe rozwiązanie.

Warto przypomnieć, że 15 września, podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt Tarczy Solidarnościowej, która ma w założeniu zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przez wielokrotnymi wzrostami cen energii w 2023 r. Rząd wprowadzi gwarantowane ceny na prąd elektryczny. Premier zapowiedział również wprowadzenie w administracji publicznej, obowiązku oszczędzania energii elektrycznej, od 1 października.

Czytaj także: Gaz z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego popłynie do Polski. PGNiG podpisało umowę

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus, czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Tarcza obejmie prawdopodobnie około 66 procent gospodarstw domowych. Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku, jeśli obniżą zużycie energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 procent w stosunku do 2022 r. Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

~~~ embed:1570707040888295425?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1570707040888295425%7Ctwgr%5E1410c3f83735146e35becb7390f3d0227cc03cb8%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnarodowcy.net%2Ftarcza-solidarnosciowa-ma-uchronic-polakow-przed-gwaltownym-wzrostem-cen-energii-elektrycznej%2F twitter metadata:TWFyaXVzelRyZXBrYXx8aHR0cHM6Ly90d2l0dGVyLmNvbS9NYXJpdXN6VHJlcGthL3N0YXR1cy8xNTcwNzA3MDQwODg4Mjk1NDI1fA== ~~~

Dla ochrony przedsiębiorców rząd ma przeznaczyć do 5 mld zł, aby wspomóc kilkaset firm. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem minimum 100 procentowego wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok. Premier zapowiedział również, że od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii. Z kolei administracja publiczna, w ramach oszczędności, będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r. Kolejnym krokiem ma być zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa mniej prądu. Premier Mateusz Morawiecki zlecił również wicepremierowi Jackowi Sasinowi wyeliminowanie premii i bonusów dla zarządów spółek Skarbu Państwa, aby spółki zyskały kolejne oszczędności.

Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/powstal-projekt-opodatkowania-nadzwyczajnych-zyskow-spolek-skarbu-panstwa-i-przedsiebiorstw-prywatnych/)

Narodowcy.net