Rakiety spadły na Polskę. Są ofiary śmiertelne [Aktualizacja]

in #polish3 months ago (edited)


15 listopada o godzinie 15:40 policja i straż pożarna dostały wezwanie w sprawie wybuchu, do którego doszło na terenie suszarni zbóż w Przewodowie, zaledwie 10 km od ukraińskiej granicy. Eksplozja spowodowała śmierć dwóch osób. Po kilku godzinach pojawiły się nieoficjalne informacje, że wybuch spowodowały rakiety lecące od wschodniej granicy. Rząd w trybie pilnych zwołał naradę do spraw Bezpieczeństwa Narodowego.

Pilna narada po wybuchu rakietowym

W Przewodowie w powiecie Hrubieszowskim doszło do wybuchu, które spowodowały dwie rakiety. Są dwie ofiary śmiertelne. Teren katastrofy został ogrodzony i jest aktualnie patrolowany przez wojsko.

Z miejsca zdarzenia pojawiły się zdjęcia stalowych odłamków, które przypominają szczątki rakiety dalekosiężnej S-300.

~~~ embed:1592598645781979137?s=20&t=OoAubdrvQCfj2Qf7WIAtKg twitter metadata:d2FydHJhbnNsYXRlZHx8aHR0cHM6Ly90d2l0dGVyLmNvbS93YXJ0cmFuc2xhdGVkL3N0YXR1cy8xNTkyNTk4NjQ1NzgxOTc5MTM3P3M9MjAmdD1Pb0F1YmRydlFDZmoyUWY3V0lBdEtnfA== ~~~

O godzinie 18 premier Mateusz Morawiecki zwołał pilną naradę Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Ogłoszono także specjalny briefing, o wydarzeniach z Przewodowa wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Muller.

Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji. Polskie służby wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Będą pracować całą noc. W związku z sytuacją zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych. Jednocześnie zdecydowaliśmy, aby podjąć weryfikację, czy są przesłanki, aby uruchomić art 4. NATO – powiedział Piotr Muller.

Artykuł 4. NATO gwarantuje, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron.

Rzecznik rządu wypowiedział się bardzo zwięźle na temat katastrofy, nie udzielając żadnych szczegółowych informacji. O przyczynie eksplozji piszą jednak zagraniczne media.

Reakcja polskich sojuszników

Scenariusz o rosyjskim ataku potwierdził sam prezydent Ukrainy Zelensky.
Terror nie ogranicza się do naszych granic narodowych. Rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę. … Wystrzelić rakiety na terytorium NATO. To rosyjski atak rakietowy na zbiorowe bezpieczeństwo! To bardzo istotna eskalacja. Musimy działać - skomentował Wołodymyr Zelenski.

~~~ embed:1592611333609910272?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1592611333609910272%7Ctwgr%5E4feda2be4f39c84a40de2b2e72a8f15ec3c5fec1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2F2nUlID1lO%2F twitter metadata:Q2hyaXN0b3BoZXJKTXx8aHR0cHM6Ly90d2l0dGVyLmNvbS9DaHJpc3RvcGhlckpNL3N0YXR1cy8xNTkyNjExMzMzNjA5OTEwMjcyP3JlZl9zcmM9dHdzcmMlNUV0ZnclN0N0d2NhbXAlNUV0d2VldGVtYmVkJTdDdHd0ZXJtJTVFMTU5MjYxMTMzMzYwOTkxMDI3MiU3Q3R3Z3IlNUU0ZmVkYTJiZTRmMzljODRhNDBkZTJiMmU3MmE4ZjE1ZWMzYzVmZWMxJTdDdHdjb24lNUVzMV8mcmVmX3VybD1odHRwcyUzQSUyRiUyRnB1bHNlbWJlZC5ldSUyRnAyZW0lMkYyblVsSUQxbE8lMkZ8 ~~~

O rosyjskich ataku zdystansował się rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder:

Obecnie mamy świadomość informacji prasowych na ten temat. Nie posiadamy obecnie żadnych informacji, które mogłyby potwierdzić te raporty. Traktujemy to poważnie. Gwarantuję, że przekażemy wszelkie aktualne informacje, jak tylko się pojawią - powiedział.

Oczekiwanie na rozwój sytuacji

Obecnie brak oficjalnych informacji na ten temat, a czołowi urzędnicy odmawiają komentarza.

Wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej - powiedział rzecznik rządu Piotr Muller.

Katastrofę skomentował już rosyjski resort obrony. "Oświadczenia polskich mediów i urzędników w sprawie domniemanego spadku rosyjskich rakiet na terytorium Polski to celowa prowokacja w celu eskalacji" – wynika z komunikatu MON Rosji

[Aktualizacja] Rakieta była ukraińska

Dzień po katastrofie prezydent Biden poinformował przywódców NATO, że eksplozja w Przewodowie była wynikiem obrony przeciwlotniczej Ukrainy — napisała agencja Reutera.

Takie same informacje podała wczoraj agencja prasowa Associated Press, powołując się na swoje źródła w Pentagonie, lecz wtedy nie zostały one potwierdzone przez władze.

W środę przywódcy NATO zreorganizowali nadzwyczajne spotkanie, aby ustalić, jak zareagować na eksplozję w suszarni zboża, która była związana z masowym atakiem rakietowym Rosji, jaki odbył się w tamtym dniu.

Czekamy jeszcze na reakcję polskiego rządu, jak ustosunkuje się do informacji, że rakieta była Ukraińska i czy rząd w Kijowie wypłaci należne odszkodowanie rodzinom zabitych.

Narodowcy.net/radio.lublin.pl


Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/rakiety-spadly-na-polske-sa-ofiary-smiertelne/)

Narodowcy.net