Wszechpolacy przerwali spotkanie z wielbicielką banderowskiego zbrodniarza

in #polish3 months ago (edited)


21 listopada krakowska Młodzież Wszechpolska zablokowała odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kultury spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Autorka z uznaniem wypowiadała się o dowódcy UPA Romanie Szuchewyczu i negowała Zbrodnię Wołyńską.

Oksana Zabużko ma otrzymać 22 listopada Nagrodę Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza, przyznawaną za promocję kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Autorka znana jest nie tylko z książki o jakże wdzięcznym tytule Badania terenowe nad ukraińskim seksem. Jawnie chwaliła odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach w Małopolsce Wschodniej i współodpowiedzialnego za Rzeź Wołyńską banderowskiego zbrodniarza i terrorystę Romana Szuchewycza, nazywając go geniuszem. Sprzeciwiała się również powstaniu filmu Wojciecha Smarzowskiego Wołyń, zaś samą zbrodnię na Narodzie polskim dokonaną przez ukraińskich szowinistów w czasie II wojny światowej określała jako nieistniejącą krzywdę.


Podczas spotkania z pisarką w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury oburzeni przyznaniem odznaczenia wyrażającej podziw wobec zbrodniarzy kobiecie, mieszkańcy zorganizowali protest. Tłum ludzi z biało-czerwonymi flagami manifestował przed wejściem do budynku. W tym czasie organizatorzy spotkania wygłaszali laudację na cześć pisarki.

CZYTAJ TAKŻE: Bronił Bandery, teraz został wiceministrem ukraińskiego MSZ


W pewnym momencie do stolika, przy którym siedziała pisarka podeszła działaczka Młodzieży Wszechpolskiej. Poprosiła autorkę o sprecyzowanie jej stosunku do Rzezi Wołyńskiej. Organizatorzy próbowali przerwać wypowiedź dziewczyny, która po zadaniu pytania wręczyła Zabużko podręcznik do historii otwarty na temacie dotyczącym banderowskiego ludobójstwa. W tym momencie wszechpolacy rozłożyli baner z przekreślonymi twarzami Szuchewycza i Bandery oraz hasłem No to niezła kultura.

Wręczenie Oksanie Zabużko podręcznika do historii / fot. Młodzież Wszechpolska

Wokół baneru zgromadzili się działacze MW wraz z innymi patriotami chcącymi zaprotestować przeciwko skandalicznym poglądom Zabużko. Padały hasła Hańba! Bandera won za Don! Stop kłamstwom historycznym! Organizatorzy spotkania z negatorką Zbrodni Wołyńskiej wezwali policję.

Jeden z organizatorów nieudolnie próbował wyszarpnąć wszechpolakom baner. Został szybko uspokojony, stwierdził natomiast, że ma w d...pie Wołyń. Na pytanie jednego z działaczy MW, czy ma taką samą opinię na temat rodziny jego przyjaciela zamordowanej przez ukraińskich szowinistów, odpowiedział, że tak.

Oksana Zabużko stwierdziła, że nie rozumie, co spowodowało sprzeciw wobec jej wystąpienia, zaraz też dodała obowiązkowy slogan o rosyjskich wpływach na co z tłumu protestujących, podniósł się okrzyk Precz z Putinem i z Banderą! Manifestanci przypominali również, że banderowcy mordowali nie tylko Polaków, ale też własnych rodaków starających się pomóc polskim sąsiadom.

Zdjęcie protestujących / fot. Młodzież Wszechpolska

Ze strony bezradnych organizatorów spotkania padło stwierdzenie, że jest to miejsce rozmowy i debaty, a nie manifestowania poglądów! Manifestanci chcieli rozmawiać, jednak Zabużko wraz z obstawą wyszła z sali bocznym wyjściem.

CZYTAJ TAKŻE: Władze Ukrainy zezwoliły na ekshumację ofiar ludobójstwa na Wołyniu


Polscy nacjonaliści pokazali, że nie ma zgody na wybielanie zbrodniczego ukraińskiego szowinizmu. Ukraińcy muszą zrozumieć, że dobre stosunki między naszymi narodami mogą być budowane jedynie na prawdziwe.

Młodzież Wszechpolska wystosowała list otwarty do Rady Miasta Krakowa z apelem o nieprzyznawanie odznaczenia wielbicielce UPA oraz o ponowne zebranie Kapituły Nagrody w celu wyłonienia godnego laureata. Wszechpolacy zorganizowali też petycję w tej sprawie.

PODPISZ PETYCJĘ: Dość gloryfikowania zbrodniarzy z UPA. Powiedz NIE kłamstwom historycznym!


Narodowcy.net

 
Tekst opublikowany pierwotnie na portalu narodowcy.net

Narodowcy.net