Jak robić gofry, na czym polega ten proces?

in #polish5 years ago (edited)

Jak robić gofry, na czym polega ten proces?

Wyjaśnię Ci jak robić gofry, jakie elementy składają się na nie i dlaczego.

Przykładowy przepis na gofry:

Potrzebujesz:
– 2 małe ziemniaki lub 1 średni ziemniak (lub ok. 4. łyżki skrobi ziemniaczanej, lub tapioki)
– 1 małe jabłko
– 2 jajka
– 2 szklanki mąki gryczanej lub owsianej.
– 1 lub 2 łyżeczki oleju (Dowolnie)
– Ok, maks. 1 szkl. wody.

Przyprawy:
– Łyżeczka Imbiru lub kurkumy
– Łyżeczka kminku całego
– Łyżeczka soli
– ⅓ łyżeczki pieprzu (zwykły lub cayenne)
– 1 – 2 łyżki soku z cytryny
– 2 – 3 łyżki miodu. (Miód dodaje barwy gofrom, nie są wtedy blade).

Przygotuj miskę.

  1. Umyj i obierz ziemniaki i jabłko. Drobno pokrój i wrzuć do miski. Dodaj do tego 2 jajka, mąkę, przyprawy i olej.

  2. Zblenduj to, a jeśli masa będzie za gęsta, dodaj ⅓ szklanki wody, pomieszaj. Jeśli dalej będzie za gęsta, robisz to samo i tak dalej. Masa nie może być za gęsta, ani za mocno płynna. Lejąca, ale nie rzadka.

  3. Zachowaj, proszę kolejność, tych punktów. Ponieważ jabłko po zblendowaniu zrobi się wodniste. Odda trochę wody. Więc — żebyś nie musiał dosypywać mąki, to najpierw zblenduj wszystko. Dopiero potem — reguluj płynność i gęstość wodą.

  4. Masz? Świetnie. Wszystko gotowe, teraz wysmaruj gofrownice olejem, jaki tam masz. Użyj do tego specjalnego pędzelka, który można sobie kupić w miejscach, w których sprzedają akcesoria kuchenne. Warto, sobie taki załatwić, nie jest drogi.

Co, jeśli nie posmaruje gofrownicy olejem? - Gofry mogą się przykleić do gofrownicy i będzie problem. No, chyba że robisz gofry z większą ilością oleju, np. z 2 - 4 łyżkami oleju lub masła, to wtedy nie trzeba. Gofry same z siebie będą tłuste i się nie przykleją. Jednak to już sam musisz wyczuć. To fajna zabawa.

  1. Na koniec wlewasz masę do gofrownicy i powiedzmy, że gotowe. Cierpliwości.

Niestety, Czytelniku, to nie koniec — zawiodę Cię. To tylko przykładowy przepis, bo zależy mi, byś zrozumiał, jak zrobiłem te gofry i po co użyłem każdego ze składników. Chcę, abyś zrozumiał sens tej gofrowej budowli. Abyś sam mógł je tworzyć i wiedzieć co, po co i dlaczego.

Tak więc:
Jajka — Zlepiają wszystko w całość, ponieważ pod temperaturą twardnieją (ścinają się). Więc — jeśli wypełniają jakąś masę, to będą jej usztywnieniem po procesie obróbki cieplnej.

Ziemniak — zastępuje tutaj, skrobię ziemniaczaną (mąkę ziemniaczaną) W zupełności, skrobia z ziemniaka wystarczy, aby jeszcze bardziej zbić i usztywnić naszą konstrukcję. Poza tym, taki ziemniak — ma wartości odżywcze. Dzięki temu nasze gofry są bogatsze w minerały. Taka mąka ziemniaczana ze sklepu — to już… nie wiem co powiedzieć. Jest wyjałowiona.

Jabłko — dodaje aromatu, smaku, barwy i miękkości gofrom.

Miód — nadaje aromatu, barwy i słodkości. Jeśli nie chcemy czuć słodu, użyjmy tylko 1 łyżki.

Woda — nią regulujemy, gęstość lub płynność naszej konstrukcji. Im bardziej wodnista masa, tym miększe i delikatniejsze gofry. Im masa, bardziej gęsta, tym twardsze gofry. Dobrze poprzez metodę prób i błędów, znaleźć swój poziom miękkości gofrów. :)

Ile w gofrach powinno znaleźć się oleju i dlaczego?
Do gofrów lepiej dać mniej oleju — by móc potem te gofry smarować masłem lub jakimś innym tłuszczem. Nie chcemy przeholować z tłuszczem. Nie wyobrażam sobie jedzenia gofrów, bez tłuszczu podanego na bieżąco.

Jednak może być tak — że będziesz chciał/ a wziąć je gdzieś na wynos i aby zaoszczędzić sobie problemów mam dla Ciebie radę. Gofry z małą ilością oleju, twardnieją, a my chcemy by zachowały miękkość. Poza tym, jeśli posmarujemy je masłem, to nie wiele z niego zostanie na gofrze. Rozpłynie się po pojemniku, jeśli gofry są ciepłe, lub temperatura otoczenia… Nie wygląda to później estetycznie i można się jedynie ubrudzić tłuszczem. W takiej sytuacji polecam przy robieniu gofrów dać ok. Kilka łyżek masła klarowanego do masy, tak z 3 – 4.

Można robić też gofry, z użyciem napoi roślinnych. Jednak ja rzadko ich używam, nie ma potrzeby. Można, ale nie trzeba… Lubię, robić gofry szybko, szybko zjeść i zapomnieć o sprawie. Różne rodzaje gofrów z mojej strony, jeszcze będą się pojawiać więc na spokojnie — wszystko zdążymy omówić…

Tutaj zamiast 1 działki wody mowa o naszej ⅓ szklanki. Można dać ⅓ mleka kokosowego real thai. (jest bardzo gęste, co równa się jednej szklance mleka). Gofry będą bogatsze jak najbardziej…

Czyli wiesz, już, że skrobia i jajka, pomagają nam usztywnić konstrukcję, a reszta to tylko regulacje prawne.
Jakie mąki, używać do gofrów?
Dokładniej, moje propozycje

Gryczaną — pasuje do każdej z tych poniżej.
Kokosową — pół na pół z mąką gryczaną
Jaglaną — jaglaną najlepiej pół na pół z mąką np. owsianą lub gryczaną.
Owsianą — pasuje do każdej z tych powyżej.
Ryżową — z gryczaną lub owsianą.

Ryżowa i kokosowa, to mąki twarde i mocno potrafią stwardnieć po ostygnięciu. Dlatego warto, używać je pół na pół z innymi.
Jaglana jest mało stabilna i w gofrach może nie smakować każdemu.
Owsiana i gryczana to mąki w miarę uniwersalne. Nie są twarde i według mnie są smaczne.
Gofry można też zrobić na samych ziemniakach lub z dodatkiem niektórych warzyw. Jednak na ten moment Czytelniku, ciąg dalszy nastąpi…
Gofry to dobra sprawa, ponieważ mają więcej wartości odżywczych niż chleb, który jest robiony, na produkcjach nie wiadomo z czego. Poza tym, produkty, których tam się używa, są już pewnie wyleżałe. (Wyjałowione z tego, co najcenniejsze). Nie mamy tego towaru z pierwszej ręki. Gofry mamy i możemy je sobie przyrządzać bogato, tak że dostarczą minerałów naszym organizmom. To jest bardzo ważne. Są bardzo pożywne.

Jeśli mamy thermomix, to mąki warto, robić samodzielnie. To równa się — więcej wartości odżywczych.

Jeśli potrzebujemy, zrobić sobie jakieś syte jedzenie do pracy, czy na jakąś wycieczkę. To polecam, do gofrów, wziąć ze sobą jakiś dżem w słoiku. Mogą też być ogórki kiszone albo kiełbasa.

Gdybyś chciał wziąć dżem na wynos, to tylko nie zapomnij o łyżeczce. 🙂

Sort:  

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

Twój post został podbity głosem noisy - kurator @grecki-bazar-ewy i głosem mmmmkkkk311 - kurator @pl-kuchnia.

Gratuluję!!!

Twój post został zakwalifikowany i opublikowany w dzisiejszym wydaniu @codziennik (nowej inicjatywy wspierającej polską społeczność). Dodatkowo Twój post weźmie również udział w cotygodniowym niedzielnym konkursie.

Pozdrawiam
@baro89

Super wpis i jaki ciekawy przepis, aż w weekend spróbuje zrobić :). Wcześniej robiłam gofry z olbrzymia ilością tłuszczu bo taki miałam przepis i niechętnie je jadłam ze względu na ogrom kalorie, a Twój przepis brzmi sensownie i jeszcze propozycje kombinacji z innymi dodatkami :) spróbuje na pewno wersji standardowej i z mlekiem kokosowym.

Dziękuje. Powodzenia! :)